Διατροφή Μπορω αντι για φρυγανιές να βαλω σιμιγδαλι ψιλό στην αυγοτροφη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας μπορώ αντι για φρυγανιά να βάλω σιμιγδάλι στην αυγοτροφη; Αν όχι τι μπορώ να βάλω;
 
Που διάβασες Πάνο ότι στην αυγοτροφή προσθέτουμε φρυγανιά;
Εγώ γνωρίζω ότι στην ξηρή αυγοτροφή μπορούμε να βάλουμε ράσκ ή κους κους για να αφρατέψει και να γίνει αποδεκτή από τα πουλάκια μας.
 
Ωραία άρα βάζουμε κους κους ή ράσκ, υπάρχει κάποιο άλλο υλικό σε περίπτωση που δεν έχεις τίποτα από τα 2?
 
Ωραία άρα βάζουμε κους κους ή ράσκ, υπάρχει κάποιο άλλο υλικό σε περίπτωση που δεν έχεις τίποτα από τα 2?
Δε ξεκινάς να φτιάξει αυγοτροφή και την αγοράζεις έτοιμη.
 
Οταν ξεκινας να φτιαξεις κατι πρωτα αγοραζεις τα υλικα και μετα ξεκινας...
Αν δε τα εχεις ή δε μπορεις να τα προμηθευτεις απλα δε ξεκινας...
το ξερω και παραδειγμα θα δωσω με το τσουρεκι, αν δεν εχεις ενα υλικο δεν μπορεις να ξεκινησεις!
 
Πάνο μου αφού δεν έχεις εμπειρία θα σου πρότεινα να πάρεις για φέτος μια έτοιμη συσκευασμένη αυγοτροφή. Μη μπλέκεις με παρασκευές. Πόσα καναρίνια έχεις; Ένα; Όπως σου είπε και ο κύριος Μάκης @mgerom στο άλλο σου θέμα κάνε αργά και σταθερά βήματα.
 
Την φρυγανιά σε τί αυγοτροφή θέλεις να την βάλεις σε σπιτική; Αν ναι τότε είσαι οκ. Και κουάκερ τριμμένο στο μούλτι μπορείς να βάλεις.
Στις έτοιμες πατέ του εμπορίου δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι. Στις ξηρές ναι θέλει κάτι για να πάρει την πατέ μορφή αλλά με σιμιγδάλι ή φρυγανιά δεν θα το πετύχεις.
Είμαι υπέρ των σπιτικών αυγοτροφών και θα μπορούσες να φτιάξεις κάποια απλή να δεις πως θα σου βγει και τί κατανάλωση έχει.Αν δεν έχεις χρόνο για φτιαχτές σπιτικές πάρε έτοιμη.
 
Την ουδέτερη για πιο λόγο Αλίκη;
Λάμπρο, έχεις κάποια πολυ θετική άποψη για καποια άλλη ανάλογη αυγοτροφη; Γιατι κι εμένα στο μαγαζί που πήγα, την ουδέτερη της cede morbido μου πρότειναν και μάλιστα ως πάτε, μια και ήθελα να λείψω για λίγες ημερες, αλλά να μην μείνουν χωρίς τα πουλιά.
 
Η cede morbido που ξέρω εγώ είναι αυτή
karderines.gr/shop/Πτηνά/Μαλακές-Τροφές/Αυγοτροφές-καναρινιών/CEDE-MORBIDO-Αυγοτροφή-με-Μέλι-Ιχνοστοιχεία-1Kg-1
Η ουδέτερη που λέτε ποιά είναι;
 
Η cede morbido που ξέρω εγώ είναι αυτή
karderines.gr/shop/Πτηνά/Μαλακές-Τροφές/Αυγοτροφές-καναρινιών/CEDE-MORBIDO-Αυγοτροφή-με-Μέλι-Ιχνοστοιχεία-1Kg-1
Η ουδέτερη που λέτε ποιά είναι;
Η egg Pattee Morbido, τώρα δεν ξέρω αν πρόκειται για την ίδια με αυτή του link διότι δεν μπορώ να κάνω τόση μεγέθυνση ώστε να δω τι ακριβώς διαφορά έχει. Πάντως ο άνθρωπος από το karderines gr μου την είπε ουδέτερη.
 
Μάλλον αυτή θα είναι. Όταν την είχα δώσει πέρυσι είχε καλή αποδοχή πάντως.
 
Μάλλον αυτή θα είναι. Όταν την είχα δώσει πέρυσι είχε καλή αποδοχή πάντως.
Αυτή προτείνω! Εξαιρετική αποδοχή και από τα δικά μου!

Την ουδέτερη για πιο λόγο Αλίκη;
Γιατι δεν έχει χρωστικη και κάνει σε όλα τα καναρινια. Άσε που είναι και λιγότερη ταλαιπωρία για εμάς αφού είναι έτοιμη προς κατανάλωση. Εσύ ποια θα πρότεινες; :)
 
Απλά ρώτησα για το ουδέρη γιατί στις ξηρές της cede υπάρχει ουδέτερη. Στην morbido μια είναι νομίζω δεν υπάρχει ουδέτερη ή μη. Εκτός και αν την θεωρούν τη μια ουδέτερη.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει πολλές. Μάλλον αυτή θα πρότεινα σε σχέση με την easyeam ας πούμε την οποία δεν την τρώγανε. Ή την ξερή της cede προσθέτωντας κάτι για αφράτεμα. Για την ώρα με τη σπιτική καλά πάνε :)
 
Back
Top