Αναπαραγωγή Μπορω να αλλαξω αρσενικο αν η καναρα ταιζει μικρα;

napolitanos-10-

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2014
Μηνύματα
63
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλημερα σας... Εχω μια καναρα με 3 νεοσους 10 ημερων,τον αρσενικο τον ειχα βγαλει λογω κακης συμπεριφορας, αυτην τη στιγμη τον εχω ζευγαρι με αλλη καναρα... Το θεμα ειναι οτι η καναρα με τους 3 νεοσους τουσ ταιζει κανονικα, αλλα απο χθες βλεπω πως κοβει απο κατω... Ετοιμαζεται για δευτερη γεννα... Εχω εναν αλλο αρσενικο διαθεσιμο... Ο οποιος την κελαιδαει συνεχως... Τι να κανω;να τον βαλω μαζι της, η θα εχουμε θεμα με τα μικρα;θα συνεχισει να ταιζει η καναρα τα μικρα; Πως θα συμπεριφερθει ο αρσενικος στα μικρα;ακουω γνωμες...
 
καλημερα σας... Εχω μια καναρα με 3 νεοσους 10 ημερων,τον αρσενικο τον ειχα βγαλει λογω κακης συμπεριφορας, αυτην τη στιγμη τον εχω ζευγαρι με αλλη καναρα... Το θεμα ειναι οτι η καναρα με τους 3 νεοσους τουσ ταιζει κανονικα, αλλα απο χθες βλεπω πως κοβει απο κατω... Ετοιμαζεται για δευτερη γεννα... Εχω εναν αλλο αρσενικο διαθεσιμο... Ο οποιος την κελαιδαει συνεχως... Τι να κανω;να τον βαλω μαζι της, η θα εχουμε θεμα με τα μικρα;θα συνεχισει να ταιζει η καναρα τα μικρα; Πως θα συμπεριφερθει ο αρσενικος στα μικρα;ακουω γνωμες...
Μπορείς με προϋποθέσεις να το κάνεις...
Και μάλιστα αν θες να προλάβεις θα πρέπει να το κάνεις αμέσως.
Τοποθετείς όλα όσα χρειάζεται η κανάρα για να ταΐσει τα μικρά της στη μια μεριά του κλουβιού... Βάζεις το διαχωριστικό και στο άλλο μισό τμήμα του κλουβιού αφήνεις μια δυο μέρες τον αρσενικό...
Αύριο και για πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα τραβήξεις το διαχωριστικό και θα παρατηρήσεις τις κινήσεις τους...
Στην πρώτη ένταση χωρίζεις πάλι τα πουλιά... Αυτή τη δοκιμή θα πρέπει να την κάνεις αρκετές φορές...
Μη σε ξεγελάσει μια πιθανή φαινομενικά ήρεμη συνύπαρξη...
Αν δεν υπάρχει αποδοχή ή κανάρα θα στέκεται "φύλακας" δεν θα τρώει και συνεπώς δεν θα ταΐζει τα μικρά της. Θα παρακολουθήσεις αν τα ταΐζει... Αν δεν το κάνει να πάρεις τον αρσενικό μακρυά... Τον φοβάται.
θέλει προσοχή όπως είπα, εγρήγορση και σοβαρή εμπειρία ώστε να προλάβουμε το κακό.
Να ρωτήσω γιατί δεν βάζεις το πρώτο αρσενικό για μερικά λεπτά της ημέρας;
Αφού κάνει όσα χρειάζονται και να τον επιστρέφεις πίσω στην άλλη κανάρα. Για δυο τρεις συνεχόμενες ημέρες και είσαι έτοιμος...
 
τον αλλον αρσενικο τον πρωτο δεν τον βαζω γιατι ειναι τωρα πανω στο ζευγαρωμα... Οκ θα κανω οτι μου ειπες θα παρακολουθησω... Ευχαριστώ...
 
τον αλλον αρσενικο τον πρωτο δεν τον βαζω γιατι ειναι τωρα πανω στο ζευγαρωμα... Οκ θα κανω οτι μου ειπες θα παρακολουθησω... Ευχαριστώ...
Προφανώς έχεις προαποφασίσει να τον αλλάξεις. Γιατί άσχετα από τη φάση που βρίσκεται, αρκεί μια επίσκεψη ελάχιστων δευτερολέπτων. Για δυο τρεις συνεχόμενες μέρες. Για να έχεις γόνιμα τα αυγά...
Θυμίζω πως η άλλη περίπτωση ενέχει μεγάλο ρίσκο για τη ζωή των νεοσσών.
 
τον εβαλα μεσα ολα πηγαινουνε αρμονικα, αυτη καθοτανε στη φωλια κ ο αλλος πηγε κ τη βατεψε... Να βαλω φωλια δευτερη;η καναρα κοβει χαρτι απο κατω...
 
ολα καλα ως τωρα... Ολα κομπλε... Πετανε τριχα κατω... Ο αρσενικος την παει λαου λαου... Ειναι ηρεμος... Κ αυτη,ταιζει τα μικρα...
 
Back
Top