Αναπαραγωγή Μπορω να αλλαξω κλουβι ενω υπαρχουν νεοσσοι;

Εγγραφή
30 Μαρ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Άργος
Τα δυο μοναδικα μου καναρινια εχουν δυο μικρα 9 ημερων. Επειδη το κλουβι που βρισκονται τωρα ειναι μεν μεγαλο, αλλα δεν ειναι ζευγαρωστρα μπορω να τα μεταφερω σε μια ζευγαρωστρα /κλουβι 90εκ. Που μολις μου εκαναν δωρο; Το ρωταω γιατι θεωρω πολυ πιθανον σε λιγες μερες να θελουν να ξαναφτιαξουν φωλια και θα μπορω καλυτερα να διαχειριστω την κατασταση με τα χωρισματα που εχει καθως και με το ταισμα των τωρινων μικρων που πιθανον προκυψει. Εννοειται πρωτα απο ολα βεβαιως ρωταω γιατι σκεφτομαι πως με την αλλαγη μηπως υπαρξουν προβληματα με τους τωρινους μικρους στο ταισμα τους. (Παντωςμεχρι τωρα η θηλυκια αν και πρωταρα ειναι καλη μανουλα).
 
Τα δυο μοναδικα μου καναρινια εχουν δυο μικρα 9 ημερων. Επειδη το κλουβι που βρισκονται τωρα ειναι μεν μεγαλο, αλλα δεν ειναι ζευγαρωστρα μπορω να τα μεταφερω σε μια ζευγαρωστρα /κλουβι 90εκ. Που μολις μου εκαναν δωρο; Το ρωταω γιατι θεωρω πολυ πιθανον σε λιγες μερες να θελουν να ξαναφτιαξουν φωλια και θα μπορω καλυτερα να διαχειριστω την κατασταση με τα χωρισματα που εχει καθως και με το ταισμα των τωρινων μικρων που πιθανον προκυψει. Εννοειται πρωτα απο ολα βεβαιως ρωταω γιατι σκεφτομαι πως με την αλλαγη μηπως υπαρξουν προβληματα με τους τωρινους μικρους στο ταισμα τους. (Παντωςμεχρι τωρα η θηλυκια αν και πρωταρα ειναι καλη μανουλα).
Θεωρώ οτι έχει μεγάλο ρίσκο μια μετακίνηση τη συγκεκριμένη στιγμή. Θα ήταν καλό να περιμένεις λιγες μέρες ακόμα. Εγώ δεν θα το επιχειρουσα την παρούσα στιγμη, αλλά στις 18 ημέρες περίπου που οι νεοσσοί θα είχαν αφήσει τη φωλιά. Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι βέβαια. Φιλικά.
 
Θεωρώ οτι έχει μεγάλο ρίσκο μια μετακίνηση τη συγκεκριμένη στιγμή. Θα ήταν καλό να περιμένεις λιγες μέρες ακόμα. Εγώ δεν θα το επιχειρουσα την παρούσα στιγμη, αλλά στις 18 ημέρες περίπου που οι νεοσσοί θα είχαν αφήσει τη φωλιά. Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι βέβαια. Φιλικά.
Κι εγώ το ίδιο θα σου έλεγα. Και βέβαια να περιμένεις και τους πιο ειδικούς.
 
Ευχαριστω @αγαπω τα καναρινια και @Μαρια. Το σκεφτομουν οχι αμεσα αλλα για το Σαβ/κυριακο πιθανον, αν βεβαια οι γνωμες των φιλων εδω το βρισκουν επιτρεπτο. Τοτε θα ειναι 15 ημερων. Και επειδη ο αρσενικος ειναι πυρωμενος, προσπαθει να ζευγαρωσει μεσα στη φωλια (κανενας σεβασμος στα παιδια του), μηπως αρχισει η καναρα να ζηταει φωλια πριν κανω την (πιθανη)αλλαγη. Η καναρα επισης δαγκωνει με μανια το σουπιοκοκαλο απο χτες.
 
Καλύτερα να τα αφήσεις εκεί που είναι και για τη δεύτερη γεννα και να δώσεις νήμα στην κάναρα μη σου μαδησει τα μικρά... Η αλλαγή χώρου μπορεί να τα αγχώσει και να χάσεις και αυτά που έχεις...
 
@misalouris Για την @maria p εχεις δικιο. Για μενα ομως, σαν απειρος που ειμαι,ρωταω για να δω τι πρεπει να κανω καλυτερα. Θα ηθελα και την δικη σου γνωμη.
@maria p θα βαλω αυριο το πρωι στο νερο τους.

Εκανα λαθος τον Δημητρη@αγαπω τα καναρινια ελεγες. ΔΕν ηξερα το ονομα του και μπερδευτηκα με εμενα. Παντως εσυ καλα το εγραψες, εγω διαβασα λαθος
 
@misalouris Για την @maria p εχεις δικιο. Για μενα ομως, σαν απειρος που ειμαι,ρωταω για να δω τι πρεπει να κανω καλυτερα. Θα ηθελα και την δικη σου γνωμη.
@maria p θα βαλω αυριο το πρωι στο νερο τους.
Κινήσεις αλλαγών μπορεί να αναμοχλεύσουν τα αρχέγονα ένστικτα των πτηνών...
Τα ένστικτα αυτοσυντήρησης.
Στην άγρια φύση η "ξένη" προς τη φωλιά "άχνα" παρέμβασης... είναι αρκετή για να εγκαταλειφθεί...
Γιατί αυτόματα μεταφράζεται σε επίσκεψη θηρευτή...
Θυσιάζουν τους φορείς των γονιδίων τους (αυγά ή μικρά) για να σώσουν τη ζωή τους.
Άλλωστε σύντομα κάπου αλλού ... Θα ξαναφτιάξουν φωλιά.
Ποτέ βέβαια στο ίδιο "επικίνδυνο" σημείο.
Σωστά λοιπόν τα παιδιά σου είπαν να καθυστερήσεις αυτή την αλλαγή... Να μη συνδυαστεί αυτό με όλα τα παραπάνω...
Να μην ξυπνήσει το ένστικτο που εμάς... Θα μας τρομάξει... με την παγερή αδιαφορία των γονιών προς τα ετοιμοθάνατα μωρά τους...
Να αφήσεις να φτάσουν οι νεοσσοί στις μέρες που θα εγκαταλείψουν τη φωλιά, εκεί που το κυνήγι τους στους γονείς τους για τροφή θα είναι έντονο και δεν θα τους αφήνει το περιθώριο για "φυσικές παραξενιές".
 
Γιάννη @misalouris μπορείς να δεις λιγάκι και το θέμα του ασβεστίου;
 
Η καναρα επισης δαγκωνει με μανια το σουπιοκοκαλο απο χτες.
Όταν βλέπουμε να "κολλάνε" στο κόκαλο σουπιάς είναι σίγουρα η απόδειξη της ανάγκης για ασβέστιο.
Μήπως έχει ανάγκη από εξτρά ασβέστιο;
Σε κάθε αυγό που ετοιμάζει του θηλυκό απαιτείται ασβέστιο...
Για τα 1-2 πρώτα έχει "αποθεματικό"...
Από το τρίτο και μετά, ειδικά αν δεν είναι η πρώτη γέννα απορροφά το ασβέστιο των οργάνων και των οστών της που είναι απόλυτα χρήσιμο για τη ζωή της...
Πρέπει λοιπόν να έχει στη διάθεσή της πηγές ασβεστίου... extra ασβεστίου...
Μετά το πρώτο αυγό... ελάχιστες σταγόνες ασβεστίου στο νερό για τρεις μέρες... μόνο καλό κάνει... Ποτέ κακό (εγώ τουλάχιστο δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο).
 
Back
Top