Γενικά Μπορω να αφηνω το budgie μου εξω απ το κλουβι μαζι με τα καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Οταν βγαζω τα καναρινακια εξω να πεταξουν μπορω να βγαζω και τον παπαγαλο ή θα υπαρξει προβλημα; Και αν οχι, να τους εχω στο ιδιο σταντ ή τον παπαγαλο σε διαφορετικο; Τον λυπαμαι να τον βλεπω μεσα ενω ολοι οι αλλοι ειναι εξω 😛
 
Αν είναι ήρεμο και δεν τα ενοχλεί μπορείς να τον βγάζεις μαζί τους. Αν όμως πιστεύεις ότι μπορεί να τα τσιμπήσει όχι. Γιατί ένα δικό του ράμφισμα μπορεί να σκοτώσει το καναρινάκι. Σε ακούει γενικά; Έρχεται όταν του φωνάζεις; Ρωτάω για να δω κατά πόσον τον ελέγχεις. Φυσικά να είσαι πάντα παρούσα.
 
Εινσι πολυ ηρεμος και ναι με ακουει, εχει μαθει την εντολη "ελα" και ερχεται οταν του λεω αυτη τη λεξη, απλα τον φοβαμαι γιατι ειναι πολυ παιχνιδιαρης και δεν ξερω τι μπορει να κανει πανω στο "παιχνιδι του" 😛
 
Τωρα που τον πηγα κοντα τους πηγαινε διπλα τους και τα εβλεπε, ακουμπησε και τη θηλυκια με το ραμφος του αλλα δεν μου φανηκε να την τσιμπαει ουτε να προσπαθει νσ τη χτυπησει.. Τον απομακρυνα τωρα γιατι καταντησαν να παιζουν κυνηγιτο 😛
 
Ναι γιατί υπάρχει και ο παράγοντας φόβος του καναρινιού. Άστο καλύτερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
ειρηνη ειχα 2 παπαγαλακια και ενα καναρινι τα ειχα κα8ε μερα εξο και δεν μαλοναναι βεβαια τους ειχα ξεχορηστο μερος τουσ ειχα κααρφοση σκηνια στον τοιχο αλλα βεβαια δεν υσχυη και για τα δικα σου τα δικα σου μπορει :):D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ο δικος μου ειναι λιγο περιεργος χαρακτηρας, πριν ηταν ηρεμος και απλα τα κοιτουσε τωρα ξαναπηγε εκει και τους χορευει 😛 Μαλλον δικιο ειχε η Μαρια, θα τα φοβιζει τα κακομοιρα 😛
 
βεβαια το καναρινι αυτο εγινε 11 χρονον και την προιγουμενη ευδομαδα πε8ανε ☹
 
Λυπαμαι πολυ ☹ Εχεις τα παπαγαλακια σου ομως :)
 
μεριες τους μπορει να γινουν και φιλοι αλη8εια πος σκοπευης να το ξαναβαλεις το καναρινι εμενα αφηνα την μπορτα ανοιχτη και μολις πηνοθσε πηγενε και την εκλεινα
 
τα παπαγαλακια μου ποσα περασαν απο τα χερια μου μολις εγιναν 6 χρονον τα εδοσα γτ τα ειχα πολι καιρο μαζι και δεν ζευγαροναν τρα ομως εχο δυο αλλα 8ες να τα δης 🙂;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εμενα η θηλυκια μετα απο λιγο γυρναει μονη της στο κλουβι της, ο ενας αρσενικος για καποιο περιεργο λογο ερχεται με τρομερη ανεση στο χερι μου οποτε πλησιαζω το χερι με το πουλι στο κλουβι κι αυτος μπαινει μεσα, ο αλλος αρσενικος ειναι αρκετα ηρεμος οποτε τον πιανω ευκολα για να τον βαλω μεσα(ειχε προσπαθησει να γυρισει μονος του στο κλουβι αλλα μπερδευε τα κλουβια και εμπενε στου παπαγαλου 😛 )
 
τα παπαγαλακια μου ποσα περασαν απο τα χερια μου μολις εγιναν 6 χρονον τα εδοσα γτ τα ειχα πολι καιρο μαζι και δεν ζευγαροναν τρα ομως εχο δυο αλλα 8ες να τα δης 🙂;

Ναι, στειλε μου προσωπικο μηνυμα γιατι βγενουμε εκτος θεματος νομιζω 😛
 
Back
Top