Γενικά Μπορω να βαλω αρσενικο και θηλυκο καναρινι μαζι;

Γιωτα89

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Ηράκλειο
γεια σας... Να σας ρωτησω... Εχω ενα σκουφατο εδω και 6 μηνες αλλα δεν κελαηδαει. Μου ειπαν οτι τελικα ειναι θηλυκο.Λεω να παρω και ενα αρσενικο για να κελαηδαει αυτο. Μπορω να τα βαλω στο ιδιο κλουβι ή θα εχω προβλημα;Θα κελαει το αρσενικο;

ευχαριστω
 
Αν εννοείς να τα έχεις όλο το χρόνο στο ίδιο κλουβί η γνώμη μου είναι πως δεν γίνετε. Καλύτερα είναι για τα καναρίνια να μένουν μόνα τους κυρίως τα αρσενικά και όχι μόνο για να κελαηδάνε περισσότερο. Όταν βρίσκονται εκτός αναπαραγωγικής περιόδου είναι μοναχικά πτηνά. Ακόμη και θηλυκό να έχουν στο κλουβί πολλές φορές θα έχεις μαλλώματα και θα στρεσάρονται τα πουλιά χωρίς λόγο.
 
Σ'ευχαριστω πολυ βασιλη.. Να σε ρωτησω και κατι αλλο... Αν τα εχω στον ιδιο χωρο και σε διαφορετικα κλουβια εχει σημασια;

ευχαριστω
 
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όλα τα πουλιά μου στον ίδιο χώρο τα έχω. Από τη στιγμή που δεν είναι στο ίδιο κλουβί δεν έχεις πρόβλημα. Φυσικά αν δεν θες να τα ζευγαρώσεις είναι καλύτερα την άνοιξη η θηλυκιά να είναι μακριά από τον αρσενικό για να μην τα τρελάνουμε κιόλας:D
 
Και μην ξεχασουμε να πουμε οτι το πουλακι που θα αγορασεις να μην ειναι κι αυτο σκουφατο. Σε περιπτωση που θελεις να τα βαλεις να ζευγαρωσουν, να ξερεις οτι δυο σκουφατα απαγορευεται να ζευγαρωσουν. Θεωρουνται και τα δυο κυριαρχα, αρα θα εχεις θνησημοτητα σε νεοσσους και μελλοντικα προβληματα στα πουλια.
 
Οταν ενα θηλυκό και ενα αρσενικό σε διαφορετικά κλουβιά αλλά στο ίδιο ύψος (δηλ έχουν οπτική επαφή) μπορεί να επηριάση το κελαίδισμα του αρσενικού σε σημείο να μην κελαιδάει; Γιατί εχω παρατηρήσει οτι το αρσενικό μου σε αυτή την περίπτωση σταματάει να κελαιδάει.
Υσχυει αυτό?
 
Στα δικά μου έχω δει το αντίθετο. Όταν είναι πυρωμένα κυρίως και έχουν οπτική επαφή με θηλυκά τότε τρελαίνονται στο κελάηδησμα, φλερτάροντας και προσπαθώντας να προσελκύσουν τις θηλυκές. Από την άλλη όταν είναι στη ζευγαρώστρα τα περισσότερα κελαηδάνε μεν αλλά πολύ λιγότερο. Πάντα είναι και στο χαρακτήρα του πουλιού αλλά αυτή νομίζω είναι η πιο συνηθισμένη συμπεριφορά.
 
Back
Top