Φροντίδα Μπορω να βαλω ζευγαρι κοκατιλ μαζι με μια ροζελα σε ενα κλουβι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
γεια,

Θα ηθελα να κανω μια πολυ σοβαρη ερωτηση : Θα μπορουσα να βαλω ενα ζευγαρι κοκατιλ μαζι με την ροζελα μου σε ενα κλουβι με διαστασεις : μηκος 60 εκ., πλατος 30 εκ. και υψος 70 εκ. (μαζι με προσαρμοσμενο σταντ; Ειναι ενα πολυ σοβαρο ερωτημα και θα ηθελα οσο πιο πολλα ατομα μπαινουν μες στο θεμα να το δουν θα παρακαλουσα και να με βοηθησουν.

φιλικα,
ευχαριστω πολυ για την κατανοηση σας.


ξεχασα να αναφερω οτι εψαξα στο βιβλιο μου (εγκυκλοπαιδεια κατοικιδιων πτηνων - Ester Verhoef ) και στα δυο ειδη λεει οτι μπορω να τα βαλω μαζι με αλλα ειδη αρκει να μην ειναι ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ . Αλλα πιστευω οτι και η δικη σας απαντηση θα με βοηθουσε περισσοτερο.
 
εγω πιστευω πως με συνεχη παρακολουθηση τον πρωτο καιρο δεν θα χεισ καποιο προβλημα... Το λεω επειδη ειναι ηπιοι χαρακτηρες και τα δυο ειναι αρκετοσ ο χωρος που θα μοιραστουν και τελος και τα δυο ειδη προερχονται απο την ιδιαα ηπειρο αυστραλια..υπο την επιβλεχη σ στην αρχη και μετα βλεπεις...
 
σε ευχαριστω πολυ Billy ! Να χαιρεσαι το κοκατιλ σου!
 
Λεωνιδα και οι σκυλοι κηνυγουν τις γατες αλλα πολλες φορες υπαρχουν εξαιρεσεις που τα βλεπουμε να κοιμουνται αγκαλια... Εξαρταται απο τον χαρακτηρα των πουλιων...Αν τελικα αποφασισεις να τα βαλεις μαζι θα σου προτινα πρωτα να βαλεις διπλα διπλα τα κλουβια τους για λιγο καιρο να δεις αντιδρασεις και να πραξεις αναλογως
 
Οι ροζελες ειναι επιθετικα πουλια και γινονται ακομα πιο επιθετικα προκειμενου να προστατευσουν τον χωρο τους (κλουβι).

Εγω σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα αυτα τα δυο ειδη μαζι ωστε να αποφυγω τυχον προβληματα. Επισης το κλουβι που αναφερεις δεν κανει ουτε για ενα ζευγαρι κοκατιλ. Ειναι αρκετα μικρο.
 
Φωτη θα διαφωνουσα παρα μα παρα πολυ μαζι σου!
Ολοκληρο θηριο και το λες μικρο; Μου κανεις μεγαλη εντυπωση. Ξερεις πως τεντωνεται;, πως παει το γυρο του κλουβιου η ροζελα μου;
Πιο ευρυχωρο, ανετο, βολικο κλουβι για ΡΟΖΕΛΕΣ δεν εχω ξαναδει. Και 5 κοκατιλ θα μπορουσαν να εγκαταστηθουν.
φιλικα,

Ευχαριστω Νικο για την ειλικρινη απαντηση σου!
 
Ολες οι διαστασεις ειναι πολυ καλες αλλα 30 εκατοστα πλατος δεν το λες πολυ.

Με τετοιο πλατος σιγουρα δεν μπορουν να κανουν καμια πτηση εκει μεσα και ακομα πιο σιγουρα 5 κοκατιλ δεν μπαινουν εκει.
 
Ναι αλλα δυο;😀. Πρεπει να λαβεις υποψην σου παντως και την αποψη του Φωτη και μετα να καταληξεις... Περιμενε κι αλλες αποψεις αλλα η αποφαση ειναι δικη σου. Εσυ ξερεις την συμπεριφορα τον κατοικιδιων σου αν και καμια φορα απο εκει που δεν το περιμενουμε μας εκλπησσουν δυσαρεστα
 
συμφωνω Νικο, δεν λεω.

Και εγω με την αγορα του ζακο φοβομουν μην ζηλευει η ροζελα μου αλλα δεν την ενοιαζε καθολου και εξακολουθει να ειναι χαρουμενη.
 
το κλουβι που αναφερεις δεν κανει ουτε για ενα ζευγαρι κοκατιλ. Ειναι αρκετα μικρο.
Συμφωνώ
Εγώ έχω ζευγάρι μπάτζι σε κλουβί 60x45x50 και πάλι πιστεύω ότι είναι μικρό. Αν είχα χώρο θα τους έφτιαχνα ένα τουλάχιστον διπλάσιο. Ζούνε που ζούνε σκλαβωμένα, γιατί θα πρέπει να είναι και στριμωγμένα;
Επίσης, αν τα κόκατιλ είναι "ζευγάρι" και έλθουν σε αναπαραγωγή (ζευγάρωμα, αυγά, νεοσσοί), ποιά πιστεύεις πως θα είναι η αντίδρασή τους με την ροζέλα στο ίδιο κλουβί;
 
ειμαι της γνωμης οτι καθε ειδος θελει το δικο του κλουβι ποτε μην τα αναμειξεις ολα μαζι! Μπορει να εχεις δυσαρεστα αποτελεσματα..
 
Αν τα κόκατιλ είναι ζευγάρι (αρσενικό-θυλικό) καλύτερα άστα μόνα τους.
Αν δεν είναι καί θα ήθελες να είναι μαζί μπορείς να χωρίσεις το κλουβί στη μέση με ένα πλέγμα κι όταν δεις ότι δεν έχουν πρόβλημα, να βγάλεις το πλέγμα.
Αλλά κι εγώ νομίζω πως το κλουβί αυτό κάνει για τη ροζέλα, μόνη της.
 
Για τα συγκεκριμενα 3 πουλια μαζι συμφωνω οτι το κλουβι αυτο ειναι πολυ μικρο. Οπως ειπωθηκε ηδη οι ροζελες ειναι αρκετα επιθετικες. Ειχα και κοκατιλ και ροζελα ταυτοχρονα καποιο διαστημα σε διαφορετικα κλουβια βεβαια και οποτε βρισκονταν μαζι εξω απο το κλουβι ηταν ασπονδοι εχθροι. Μια φορα δε που το κοκατιλ μπηκε στο κλουβι της ενω αυτη ηταν εξω, μπηκε μεσα η ροζελα και το γλιτωσα απο μεγαλο τραυματισμο πιστευω. Μια γνωστη μου εχει μια τεραστια εξωτερικη κλουβα πτησης, να φανταστεις χωρανε μεσα 10 οριθιοι ανθρωποι αν οχι παραπανω και εχει μαζι με τα αλλα ενα ζευγαρι ροζελες που ειναι οι τραμπουκοι της ιστοριας. Μαλιστα τη μια αναγκαστηκε να την απομονωσει για ενα διαστημα σε δικο της κλουβι διοτι ειχε βαλει στο ματι τα κοκατιλ που ειναι πιο ευγενικα σαν ζωα και τα κυνηγουσε συνεχεια ενω στην αρχη φανηκε να τα πηγαινουν καλα. Φαντασου οτι αφου εκει που ειχε χωρο ακομη και να τρεξεις εσυ μεσα, και παλι δημιουργησαν προβλημα, τι μπορει να γινει σε ενα κλουβι με τις διαστασεις που αναφερεις.
Βεβαιαι κανεις δε σου εγγυαται για το αν θα γινει τετοιο πραγμα η οχι, αν θελεις να παρεις το ρισκο τοτε αυτο ειναι δικο σου θεμα. 😉
 
Back
Top