Φροντίδα Μπορω να βαλω μπανιερα σε κλουβα με πολλά πουλια;

stelios98

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2013
Μηνύματα
21
παιδια καλησπερα εχω κατασκευασει μια κλουβα για 20 πουλια περιπου εχω μεσα 10 και μια καρδερινα και δεν θελω να τους βαλω την μπανιερα μηπως τσκωνονται τι λετε να κάνω;
για μπανιερα μπορω να χρησημοποιησω και ενα πολυ ριχο ταψακι;
 
Μπορείς Στέλιο να τους βάλεις μπανιέρα προσέχοντας πάντα τα ρεύματα αέρα! Ειδικά τώρα που κρυώνει ο καιρός! Ρίξε και λίγο μηλόξυδο (2-3 κ.σ.) μέσα στο νερό για να έχεις λαμπερό πτέρωμα καθώς και προστασία από τυχών παράσιτα!

Εγώ τους έχω ένα ταψάκι από γαλακτομπούρεκο (μιαμ, σλουρπ... 😛 ) και μπαίνουν όλα μαζί μέσα! Μην φοβάσαι για τσακωμούς! Δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα κακό!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
μπραβο αλεξανδρε πολυ ωραιο το βιντεο αλλα και κλουβα επισης
 
κι γω τα εχω σε μια μικρη κλουβα(1,70 Χ 0,90 Χ 0,60) 8 καναρινακια (3 αρσενικα, 4 θηλυκα και ενα που ακομη δε ξερω 😛 )και τους βαζω κι εγω ταψι ριχο και μπαινουν ολα μαζι και κανουν μπανιο ή με τη σειρα του το καθενα 😛 Νταξει ακουω "κκκχχχ κκκχχ" αλλα δεν υπαρχει θεμα! Θα τα βρουν και θα κανουν μπανακι ολα τους! Μην ανησυχεις! βαλτους αφοβα! το θεαμα ειναι μοναδικο! Γιατι ολα ξαφνικά γινονται παπακια! 😛 Μονο προσεχε τα ρευματα οπως σου ειπε ο Αλεξανδρος! Και μην το αφηνεις πανω απο μιση ωρα γιατι βρωμιζει το νερο και μετα πανε και πινουν και υπαρχει φοβος να αρρωστησουν!

τι διαστασεις εχει η κλουβα σου;
 
εμενα εχει υψος 1.50 πλατος 2 μετρα και μηκος 1.60

αλεξανδρε τι δεντρακι ειναι αυτο που εχεις μεσα;
 
για να γινει σαν το δικο σου θελει πολυ καιρο
 
Στέλιο το δεντράκι το έκοψα και το τσιμεντάρισα, δεν το φύτεψα στην κλούβα μου μέσα!

Θα βρεις ένα και εσύ και θα το κόψεις στο ύψος που θέλεις και σε ικανοποιεί !
 
Ψάχνω να βρω το φυτό Αθάνατος και δεν το έχω συναντήσει πουθενά. Μήπως υπάρχει κανένας από την Αχαΐα και το έχει δει κάπου να πάω να το κόψω.
 
Ψάχνω να βρω το φυτό Αθάνατος και δεν το έχω συναντήσει πουθενά. Μήπως υπάρχει κανένας από την Αχαΐα και το έχει δει κάπου να πάω να το κόψω.
ναι έχω δει και είναι θαυμαστό! αλλά δεν σου λέω που αφού θα το κόψεις ☹
 
ναι έχω δει και είναι θαυμαστό! αλλά δεν σου λέω που αφού θα το κόψεις ☹
Καλά κάνεις μεν, να ξέρετε πάντως πως μετά την ανθοφορία το μητρικό φυτό θα πεθάνει αν δεν κοπεί το άνθος :)
Από την άλλη, ανθίζει άπαξ στην ζωή του, εννοείται, και μετά από πολλά χρόνια, ίσως και 50 ή 100.
 
Καλά κάνεις μεν, να ξέρετε πάντως πως μετά την ανθοφορία το μητρικό φυτό θα πεθάνει αν δεν κοπεί το άνθος :)
Από την άλλη, ανθίζει άπαξ στην ζωή του, εννοείται, και μετά από πολλά χρόνια, ίσως και 50 ή 100.

Πολυ ενδιαφερον δεν το γνωριζα. 😉 Το διασταυρωσες με τη βιβλιογραφια; Εγω παντως εχω αθανατους σε γλαστρακια στο μαγαζι :D και πρασινα και διχρωμα.
 
Από το ίντερνετ:
...Ανάλογα με το είδος και το μέγεθος, μετά από 10 έως 20 χρόνια σταθερής ανάπτυξης το φυτό παράγει ένα ανθικό ποδίσκο που φτάνει τα 10 μέτρα σε ύψος και τα 12 εκατοστά σε διάμετρο, ξυλώδη, σε σχήμα πολυέλαιου που παραμένει μερικά χρόνια και μετά την καρποφορία. Τα άνθη είναι από 7 έως 9 εκατοστά, εύοσμα, κιτρινοπράσινα, στις άκρες των οριζόντιων κλαδιών. Το φυτό πεθαίνει μετά την ωρίμανση των καρπών. Αφήνει όμως πίσω του μικρούς παράπλευρους βλαστούς και με την έννοια αυτή δεν πεθαίνει ποτέ. Αυτός είναι ο λόγος της ονομασίας «Αθάνατος» (γιατί αφήνει πάντα απογόνους)....

το φυτό μια χαρά επιβιώνει χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, αρκεί να του επιτρέψουμε να κάνει το κύκλο του. Ένα πεθαίνει πολλά νέα γεννιούνται, για αυτό το λόγο συχνά τα βλέπουμε σε συστάδες. Κόβοντας τον ανθό καταστρέφουμε την επόμενη γενιά. Τα φυτά που θα προκύψουν από τους ανθούς είναι διαφορετικά από τους βλαστούς αφού τα πρώτα έχουν πιο πλούσιο γεννητικό υλικό. Έχω δει να καταστρέφουν πολλούς αθάνατους για διακοσμητικούς λόγους.
Είναι μάταιο, τι πιο ωραίο να θαυμάζεις την μεγαλοπρέπεια τους μέσα στην φύση, στο τοπίο;

όσο για την χρήση του σε κλούβα πάει εντελώς τζάμπα αφού στην κλούβα οι πατήθρες πρέπει να αλλάζονται πολύ συχνά!
 
Πολυ ενδιαφερον δεν το γνωριζα. 😉 Το διασταυρωσες με τη βιβλιογραφια; Εγω παντως εχω αθανατους σε γλαστρακια στο μαγαζι :D και πρασινα και διχρωμα.
Ναι, το ξέρω από χρόνια, το επιστημονικό του όνομα είναι Αγαύη, ακριβώς εξαιτίας της Αγαύης που σκότωσε και διαμέλισε τον γιο της Αγαύη (μυθολογία) - Βικιπαίδεια
Χώρα καταγωγής του είναι το Μεξικό όπου φτιάχνουν και την τεκίλα από αυτό αλλά έχει εγκλιματιστεί πολύ καλά στην Ελλάδα http://www.herb.gr/index.php/catalog/product/view/id/551/ .
Είχα βάλει κάποιες πληροφορίες και εδώ Η ζωή στην μεγάλη κλούβα (HD photos) αλλά δεν μπόρεσα να τις εντοπίσω τώρα.
 
Back
Top