Αναπαραγωγή Μπορω να ζευγαρωσω δυο διαφορετικες ρατσες καναρινιων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα ζευγάρωνες γερμανικό ποιμενικό με ντόπερμαν για παράδειγμα;
 
μπορω να ζευγαρωσω δυο διαφορετικες ρατσες;
Μπορείς αλλά καλό θα ήταν να ζευγαρώσεις δύο καναρίνια ίδιας ράτσας που τόσα χρόνια χρειάστηκαν για να γίνουν και να τελειοποιηθούν.. Είναι κρίμα..
 
Θα ζευγάρωνες γερμανικό ποιμενικό με ντόπερμαν για παράδειγμα;
οποτε ισχυει δηλαδη σε οτι ολα τα ζωντανα..σωστος...
κατι ακομα γενικα, απο ποσο μηνων-χρονων κελαιδαει ενα καναρινι, δηλαδη ποσο περιπου μηνων-χρονων ειναι καλο να ψαξω; Επισεις εαν οι γονεις (αρσενικος) δεν το εχει και πολυ,υπαρχει περιπτωση ο γιος να βγει καλυτερος σε φωνη; Και κατι ακομα, ειχα ακουσει δεν ξερω εαν ισχυει, οτι οσο πιο μεγαλο ειναι ενα κλουβι δεν θα κελαιδαει το καναρινι;δηλαδη εαν εχω ενα κλουβι 40χ40χ40 και ενα καναρινι θα κελαιδαει λιγοτερο απο οτι να το ειχα σε ενα 30χ30χ30?
 
οποτε ισχυει δηλαδη σε οτι ολα τα ζωντανα..σωστος...
κατι ακομα γενικα, απο ποσο μηνων-χρονων κελαιδαει ενα καναρινι, δηλαδη ποσο περιπου μηνων-χρονων ειναι καλο να ψαξω;
Ολά τα καναρινακια κελαιδανε και κάποια που ίσως να ακουσεις να μην κελαιδανε τόσο καλα χρονο με τον χρονο φτιάχνουν το ρεπερτόριο τους ( ρολο θα παίξει και η παρουσια κάποιου θηλυκού αργότερα)Το πουλάκι που θα αποκτήσεις απο εκτροφεία ( και μονο, γνώμη μου) θα είναι απο 6,7 μηνών η μεγαλυτερο περσινό,όσο ποιο μεγαλο είναι έχει δουλέψει περισότερο το κελαιδιμα του.
Το μέγεθος του κλουβιου δεν επιρεαζει το πουλάκι για το πως και ποσο θα κελαιδαει, η υγεια του έχει τον πρωτο λογο
 
καλος επειδη εχω ενα ακομα κλουβι με διαστασεις 40X38X26cm οποτε εαν ζευγαρωσω αργοτερα με το καλο να κρατησω καποιο αρσενικο σε αυτο...
 
καλος επειδη εχω ενα ακομα κλουβι με διαστασεις 40X38X26cm οποτε εαν ζευγαρωσω αργοτερα με το καλο να κρατησω καποιο αρσενικο σε αυτο...
Χα χα πολύ το προχώρησες @toykaki το θέμα :)
Βάλε τ' όνομά σου αν θέλεις στο προφίλ..
 
ενταξει απλα βλεπω μπροστα.. 😛 ..Βασικα τωρα πρεπει να βρω πουλακια και μετα τα υπολοιπα απλα να γνωριζω καποια πραγματα εκ των προτρων..maria εσυ συμφωνσες στο να παρω καναρινια αλλα απο οτι βλεπω στο προφιλ σου εχεις μονο παπαγαλους;
 
Επειδη ειχα το ιδιο θεμα με..σχετικα μικρο κλουβι θα σου πω οτι μου ειπαν και εμενα.

Ενα καναρινι θελει μηκος για πτησεις. Αν εσυ στα 40εκ μηκος βαλεις 2 πατηθρες εστω 5 εκ απο τις ακρες, τοτε ο φιλος σου θα πεταει μονο 30. Αυτο φυσικα δεν ειναι επισης σωστο γιατι δεν πρεπει να ειναι πολυ κοντα στα πλαινα οι πατηρθες καθως χαλανε οι ουρες τους με την τριβη οταν στριβουν.

Γι' αυτο καλο θα ηταν μακροπροθεσμα να σκεφτεις ενα μακρυτερο κλουβι για να ασκουνται. Εγω σταδιακα αλλαζω τα κλουβια μου με ζευγαρωστρες 55αρες-60αρες νομιζω, που βρηκα σε προσφορα 15Ε η μια,ωστε να ειναι ανετα και ευρυχωρα για το καθενα απο αυτα. Στο τελος βεβαια βλεπω να μη χωραω εγω στο σπιτι.
 
😀... Ετσι ειναι κολλημα... Διαβασα σημερα και για ασθενειες και για τις συνηθες διατροφης τους...
 
Αν σκεφτεις οτι στην τραπεζαρια μου εχω 5 ζευγαρωστρες (σημειωτεον εχω μονο 1 ζευγαρι) 2 μεσαια και ενα μικρο για το αρρωστουλι μου, καταλαβαινεις..
 
καλος επειδη εχω ενα ακομα κλουβι με διαστασεις 40X38X26cm οποτε εαν ζευγαρωσω αργοτερα με το καλο να κρατησω καποιο αρσενικο σε αυτο...
Αν είναι σε καλη κατασταση το κλουβακι κρατησετο για κάποιο (ενα) πουλάκι σου αργότερα,Θα σου προτινα να ξεκινισεις με ενα κλουβι-ζευγαροστρα 60/35/40 ,ζει άνετα ενα ζευγαρι ( χωριστά) μέσα.
 
Αν σκεφτεις οτι στην τραπεζαρια μου εχω 5 ζευγαρωστρες (σημειωτεον εχω μονο 1 ζευγαρι) 2 μεσαια και ενα μικρο για το αρρωστουλι μου, καταλαβαινεις..
😀.. Τοσο πολυ; Ε! Οχι και ετσι ρε συ.. Ειπαμε. Μην φυγουμε εμεις να βαλουμε πουλια... λιγα και καλα 😉 τα πολλα για τους πλεονεκτες
 
ΜΑ να σκεφτεις οτι η μια ζευγαρωστρα εχει τα 6 μικρα απο τη δευτερη γεννα... Που να τα βαλω μεχρι να μεγαλωσουν...
 
ε! Ναι τετοιο εχω οπως εχω αναφερει και σε αλλο μου ποστ 60χ40χ41
Τοτε είσαι τέλειος, αρα υπομονή μέχρι να βρεις τα φιλαράκια που θα αποκτισεις. Μεχρι τοτε, διαβασε, ψαξου,ρώτα, πραγματα και απορίες σου και όλα μια χάρα θα πανε
 
Ζευγαρωστρα 60αρα χωρισμενη στα δυο σημαινει 30 εκ στο καθε πουλι, και κατ'επεκταση καθολου ασκηση στα φτερα τους.
 
Back
Top