Αναπαραγωγή Μπορω να ζευγαρωσω ζευγαρι που μολις αγορασα;

ΛΕΝΑ!!!

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2015
Μηνύματα
18
Πόλη
Ναύπλιο
Ειμαι καινουρια στην ομορφη παρεουλα σας κ θα ηθελα να μαθω αν μπορω να ζευγαρωσω δυο καναρινακια που πηρα πριν λιγες μερες... Τα εβαλα μαζι επιτρεπεται αυτο η θα τους κανει κακο αυτο τετοια εποχη;
 
Δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Θα σου έλεγα να τα βάλεις σε ξεχωριστά ατομικά κλουβιά και να περιμένεις την πτερόρροια. Σχετικά με την αναπαραγωγή, θα πρέπει εφόσον σκοπεύουμε να τα βάλουμε σε αυτή τη διαδικασία να τα έχουμε προετοιμάσει διατροφικά και να ξεκινήσουμε την ένωση του ζευγάριου στις αρχές με μέσα της άνοιξης. Οπότε, πάμε για του χρόνου καλύτερα.
 
Δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Θα σου έλεγα να τα βάλεις σε ξεχωριστά ατομικά κλουβιά και να περιμένεις την πτερόρροια. Σχετικά με την αναπαραγωγή, θα πρέπει εφόσον σκοπεύουμε να τα βάλουμε σε αυτή τη διαδικασία να τα έχουμε προετοιμάσει διατροφικά και να ξεκινήσουμε την ένωση του ζευγάριου στις αρχές με μέσα της άνοιξης. Οπότε, πάμε για του χρόνου καλύτερα.
Οκ. Θα ακουσω την συμβουλη σας γιατι καπου το πηρε το ματι μου κ γιαυτο ρωτησα... Πειραζει αν τα βαλω σε γεννηστρα απλα να βαλω χωρισμα στην μεση κ κατι ετσι ωστε να μην βλεπονται;
 
ΛΕΝΑ! post: 270167 είπε:
πειραζει αν τα βαλω σε γεννηστρα απλα να βαλω χωρισμα στην μεση κ κατι ετσι ωστε να μην βλεπονται;
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν σε βολεύει αυτή η διάταξη. Μόνο φρόντισε εάν δεν έχεις πάρει ακόμη το κλουβί, αυτό να είναι τουλάχιστον 80 εκατοστά για να βγάλει δύο αξιοπρεπή διαμερίσματα. Μια μικρότερη διάσταση θα δημιουργήσει δύο πολύ μικρούς χώρους.
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν σε βολεύει αυτή η διάταξη. Μόνο φρόντισε εάν δεν έχεις πάρει ακόμη το κλουβί, αυτό να είναι τουλάχιστον 80 εκατοστά για να βγάλει δύο αξιοπρεπή διαμερίσματα. Μια μικρότερη διάσταση θα δημιουργήσει δύο πολύ μικρούς χώρους.
Πηρα προχτες μια γεννηστρα, πηγα μολις κ μετρησα κ δυστηχως ειναι μικρη μολις 55 εκ. Οποτε δεν χωρανε κ τα δυο. Εχω κ αλλο κλουβι ευτυχως, που τα εβαλα την πρωτη μερα που τα πηρα. Οποτε θα τα χωρισω στα δυο κλουβια! Ευχαριστω για την αμεση απαντηση, σας ευχομαι καλη συνεχεια!
 
Βάλε το θηλυκό στην ζευγαρώστρα και το αρσενικό στο άλλο. Όταν θα ετοιμαστείς του χρόνου με το καλό για ζευγάρωμα, θα βάλεις τον αρσενικό στο ένα μέρος και το θηλυκό στο άλλο με φωλιά και κατ' αρχήν με το διαχωριστικό στην μέση. Μετά, έχεις χρόνο να διαβάσεις και να συζητήσεις πως θα προχωρήσεις. Τώρα ασχολήσου με την διατροφή τους να ενημερωθείς.
 
Βάλε το θηλυκό στην ζευγαρώστρα και το αρσενικό στο άλλο. Όταν θα ετοιμαστείς του χρόνου με το καλό για ζευγάρωμα, θα βάλεις τον αρσενικό στο ένα μέρος και το θηλυκό στο άλλο με φωλιά και κατ' αρχήν με το διαχωριστικό στην μέση. Μετά, έχεις χρόνο να διαβάσεις και να συζητήσεις πως θα προχωρήσεις. Τώρα ασχολήσου με την διατροφή τους να ενημερωθείς.
Μαρια ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες! Αυτο θα κανω, δεν θελω να κανω κατι που δεν πρεπει κ να παει στραβα. Θα κανω υπομονη μεχρι την επομενη χρονια... Με ενδιαφερει μονο, αυτα που εχω να ειναι γερα! Γιαυτο κ εγω θα σας διαβαζω με προσοχη! Ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια σας!
 
Back
Top