Αναπαραγωγή Μπορω να ζευγαρωσω κοινο καναρινι με γκλοστερ;

Bασιλική και εγώ σκευτομαι να ζευγερώσω μαλινουά με κινέζικο καναρίνι. Εδώ στο φώρουμ μου είπαν πως δεν πρέπει να αλειώνουμε τα χαρακτηριστικά της κάθε ράτσας. Εγώ όμος θα τα ζευγαρώσω. Και εσύ κάνε το. Τί έχεις να χάσεις. Και τώρα που το θυμήθηκα: τί χρώμα είναι τα καναρίνια σου.
 
Bασιλική και εγώ σκευτομαι να ζευγερώσω μαλινουά με κινέζικο καναρίνι. Εδώ στο φώρουμ μου είπαν πως δεν πρέπει να αλειώνουμε τα χαρακτηριστικά της κάθε ράτσας. Εγώ όμος θα τα ζευγαρώσω. Και εσύ κάνε το. Τί έχεις να χάσεις. Και τώρα που το θυμήθηκα: τί χρώμα είναι τα καναρίνια σου.


Θα ξαναδιαφωνίσω με ένα τέτοιο ζευγάρωμα. Γιατι να μπαίνετε σε αυτή την διαδικασία την στιγμή που υπάρχουν και gloster στην αγορά και Japanακια και κιτρινα και κόκκινα καναρίνια; Εδω στο φόρουμ λέμε τι είναι το σωστό και όποιος θέλει τα ακούει, αλλά όχι επειδή θα το κάνει κάποιος να παρασύρει και άλλους. Και ένα ερώτημα: αν το καναρίνι που θα ζευγαρώσει με το gloster έχει τον ίδιο τύπο πτερώματος τι θα γίνει; Θα γεμίσουν τα μικρά με κύστες; Αλλά δεν πειράζει, προς ώφελος και ευχαρίστηση δική μας ας γεμίσουν!
 
καλησλερα κ χρονια πολλα

εχω 2 κιτρινα κοινα καναρινια 1 αρσενικο κ 1 θυλικο η καναρα εχει κ λιγο πορτοκαλι, 1 αρσενικο λευκο ιζαμπελα κ αυριο θα παρω 3 γκλοστερ κ αρχιζω να σκευτομαι πιο θα κανω ζευγαρι με ποιο τα γκλοστερ που θα παρω θα ειναι 1 ζευγαρι με σκοφι κ μιαθυλικια χωρισ σκουφι εσεισ τι λετε;
 
εχω 2 κιτρινα κοινα καναρινια 1 αρσενικο κ 1 θυλικο η καναρα εχει κ λιγο πορτοκαλι, 1 αρσενικο λευκο ιζαμπελα κ αυριο θα παρω 3 γκλοστερ κ αρχιζω να σκευτομαι πιο θα κανω ζευγαρι με ποιο τα γκλοστερ που θα παρω θα ειναι 1 ζευγαρι με σκοφι κ μιαθυλικια χωρισ σκουφι εσεισ τι λετε;

Τα gloster αν κατάλαβα καλά θα είναι ενα ζευγάρι απο τα οποία και τα 2 θα είναι corona; Και ενα θηλυκό consort?
 
μαλλον λαθος

γρηγορη με παρεξιγησεσ δεν εχω φτιαξει τα ζευγαρια μου απλα ροταω για να μαθω κ να προετοιμαστω για την αναπαραγωγικη περιοδο
 
να σου πω τι εχω για να μου πεις πωσ μπορω να τα βαλω

εχω 1 ζευγαρι κοινα καναρινια 1 αρσενικο ιζαμπελα, κ θα παρω 1 αρσενικο κορονα 1 θυλικο κονσορτ κ 1 θυλικο κορωνα μου ειπαν οτι δεν πρεπει να βαλω τα 2 με κορονα να ζευγαρωσουν αρα θα βαλω το αρσενικο με κορονα με το θυλικο κονσορτκαλα τα λεω;
 
Οι συνδιασμοί gloster ειναι οι εξής:
Αρσενικό corona x θηλυκό consort
Αρσενικό consort x θηλυκο corona
Αρσενικό consort x θηλυκό consort
Πάντα ένα σκληρόφτερο πουλί με ένα μαλακόφτερο. Στην περίπτωση που θέλεις να πάρεις 3 πουλιά, όπως παραπάνω αναφέρεις, γνώμη μου 1 corona αρσενικό και 2 consort θηλυκά ή το αντίστροφο, ή 2 ζευγάρι ή 1 στην τελική.
 
Όχι απαραίτητα, εκτός κι αν θες να βγάλεις ιζαμπέλα απογόνους. Για να μην βγάλεις παρδαλά πουλιά θα πρέπει να πάρεις ένα αρσενικό μελανίνης. Αρκεί και το ιζαμπέλα σου να είναι πραγματικά ιζαμπέλα και όχι κατά ομολογία του μαγαζάτορα μόνο.

Εδώ είναι ένας πίνακας από τα ζευγαρώματα των μελανινικών από τη σελίδα του ΠΟΚ για να ξέρεις τι απογόνους να περιμένεις από κάθε ζευγάρι. www.poc.gr/Greeks/Birds/Articles/ColorCanaries3.asp
Δες τον πίνακα με τίτλο "ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΑ εντός του ΒΑΣΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ"
 
αν υποθεσουμε οτι εχουμε ενα ημιαιμο γκλοστερ κονσορτ θηλυκο, αν το βαλεις να ζευγαρωση με ενα κοινο αρσενικο υπαρχει πιθανοτητα να βγουν καθαρα γκλοστερ; Αν παλι το ζευγαρωσης με ενα καθαρο αρσενικο γκλοστερ υπαρχει πιθανοτητα να βγουν καθαροαιμα;τα γκλοστερ ειναι με μαλακα φτερα; Και με σκληρα φτερα πια ειναι; Πως τα καταλαβαινεις;
 
Ενα, ας το ονομάσουμε ημίαιμο, κανάρι με ότι και αν ζευγαρώσει δεν πρόκειται να δώσει
καθαρά 100% πουλιά.
Αν θέλεις να ενημερωθείς γενικότερα για αυτήν την κατηγορία πουλιών
υπάρχει πολύ και ενδιαφέρον υλικό εδώ
GlosterCanary - Αρχική
 
Back
Top