Αναπαραγωγή Μπορω να κανω καθαρισμο φωλιας;

Theofilos-Xanthi

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Ξάνθη
καλημερα

Εχω ενα ζεγαρι κοινα παρδαλα καναρινια εχουν 3 νεοσσους απο 4 αυγα, ειναι η πρωτη φορα που καταφερνω κατι τετοιο (ερασιτεχνης! ) κ σας ευχαριστω.
Σημερα ειναι περιπου 2 εβδομαδων, δεν αλλαξα τα αυγα με πλαστικα, (ερασιτεχνης! ) τα μικρα μεγαλωνουν με τροφη κ απο τους 2 γονεις αλλα το θεμα μου ειναι το οτι εχουν πολλες ακαθαρσιες στην φωλια κ περιμετρικα.
Η φωλια ειναι μικρη εσωτερικη χωρις τσοχα (ερασιτεχνης! ) και ρωταω αν μπορω να κανω κατι, φοβαμαι μηπως τα παρατησουν αν καταλαβουν καποια αλλαγη.
ευχαριστω
 
Εφοσον ειναι εσωτερικη, προτεινω να τα αφησεις ως εχουν. Μολς ξεπεταχτουν απο τη φωλια, καθαριζεις, τωρα το θεωρω παρακινδυνευμενο. Αν ειχες εξωτερικη θα σε βοηθουσε στο καθαρισμα, αλλα στην προκειμενη αστο καλυτερα, θα αναπτυξουν αντισωματα! Γνωμη μου παντα :)

ΥΓ. Να σου ζησουν και με το καλο στο κλαρι!
 
καλημερα

Εχω ενα ζεγαρι κοινα παρδαλα καναρινια εχουν 3 νεοσσους απο 4 αυγα, ειναι η πρωτη φορα που καταφερνω κατι τετοιο (ερασιτεχνης! ) κ σας ευχαριστω.
Σημερα ειναι περιπου 2 εβδομαδων, δεν αλλαξα τα αυγα με πλαστικα, (ερασιτεχνης! ) τα μικρα μεγαλωνουν με τροφη κ απο τους 2 γονεις αλλα το θεμα μου ειναι το οτι εχουν πολλες ακαθαρσιες στην φωλια κ περιμετρικα.
Η φωλια ειναι μικρη εσωτερικη χωρις τσοχα (ερασιτεχνης! ) και ρωταω αν μπορω να κανω κατι, φοβαμαι μηπως τα παρατησουν αν καταλαβουν καποια αλλαγη.
ευχαριστω
Πάντα το διάβασμα κάνει καλό... Να θυμάσαι ακόμη πως σε μερικές μέρες θα την εγκαταλείψουν...
Γνώμη μου να μη το κάνεις...
Η αλλαγή τις πρώτης φωλιάς με νέα καθαρή πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένες μέρες της ζωής των νεοσσών... αρκετές μέρες δηλαδή πριν είναι σε θέση να την εγκαταλείψουν τα μικρά αλλά και αφού οι επισκέψεις της μητέρας σ' αυτή λιγοστέψουν.
Είναι εξαιρετικά "κρίσιμη" διαδικασία, προϋποθέτει εμπειρία, συνεργασία των πουλιών και όσο το δυνατό λιγότερη όχληση για να μην βρεθούμε μπροστά σε εξαιρετικά άσχημες εικόνες.
 
... Εντυπωση και θαυμασμος οχι τοσο απο τις απαντησεις οσο απο την ταχυτητα των απαντησεων !
μπραβο 👍
Μας ενδιαφέρουν και τα δύο... κυρίως όμως η ορθότητα των απαντήσεων...
 
Back
Top