Αναπαραγωγή Μπορω να προχωρησω σε τριτη γεννα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PRO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PRO

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
248
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εχω ενα ζευγαρι καναρινιων στο οποιο η πρωτη γεννα ηταν ασπορα αν και στην δευτερη ειναι ασπορα μπορω να προχωρησω και σε τριτη με νεο αρσενικο;
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
κανε καλη διατροφη και στη 2η ισως σου κανουν πουλακια. Πολλα ζευγαρια στην 1η γεννα εχουν ασπορα αυγα και κανουν πουλακια στην 2η.
 
  • Like
Αντιδράσεις: PRO
Η καναρα μου προχωρησε σε 2η γεννα και εχει δυο αυγα. Το θεμα ειναι οτι δεν τα ειδα να βατευονται! Να παρει! Το μονο θετικο ειναι οτι και το αρσενικο μπαινει στην φωλια και κελαιδαει μερικες φορες. Η διατροφη τους ειναι πολυ πλουσια.
 
Η καναρα μου προχωρησε σε 2η γεννα και εχει δυο αυγα. Το θεμα ειναι οτι δεν τα ειδα να βατευονται! Να παρει! Το μονο θετικο ειναι οτι και το αρσενικο μπαινει στην φωλια και κελαιδαει μερικες φορες. Η διατροφη τους ειναι πολυ πλουσια.
Γνωριζεις ηλικια; 2 αυγα ειναι πιθανο δειγμα ηλικιωμενου θηλυκου 😕
Ποτε εκανε το 2ο; μηπως εχει να κανει και αλλα. Το οτι δεν τα ειδες να βατευονται δε λεει απολυτως τιποτα, αν θελει η νυφη & ο γαμπρος.. Σαν εποχη μπορεις ανετα να πας σε 3η γεννα τη στιγμη δε που δεν εχει μεγαλωσει και μωρακια το ζευγαρι σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: PRO
οχι το θυληκο εχει δαχτυλιδι 2008. Εννοουσα οτι εχει κανει 2 αυγα μεχρι τωρα. Σημερα εκανε και τριτο και ειναι στην δευτερη γεννα. Ελπιζω αυτην την φορα να εχουν σπορο!
 
ΥΠΟΜΟΝΗ! Κοίταξε να βγει αυτή η γέννα και μετά βλέπουμε για την επόμενη. Αν τα αυγά τα έκανε χωρίς ενδιάμεση διακοπή πολύ πιθανό να πάρεις πουλάκια αυτή τη φορά! Μην ενοχλείς το ζευγάρι και όλα θα πάνε καλά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: PRO
οταν κανει και το τελευταιο αυγο, μετρας 7 μερες κανεις ωοσκοπηση και αναλογως πορευεσαι! Καλη τυχη!
 
Back
Top