Φροντίδα Μπορώ να έχω μόνιμα τα καναρινιά μέσα στο σπίτι;

Στέλιος Κ

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2018
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας απέκτησα πρόσφατα δυο καναρινιά ένα αρσενικό και ένα θηλυκό τα οποία έχω μόνιμα στο σαλόνι σε stand , τα κλουβιά καθαρίζονται καθημερινά και μια φορά την εβδομάδα πλένονται. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλές για εμάς να είναι μέσα στο σπίτι; και αν είναι σωστό για τα ίδια τα πουλιά;
 
Για τον άνθρωπο δεν αποτελούν πρόβλημα δυό πουλάκια. Για τα πουλια όμως είναι σίγουρα πρόβλημα ένα δωμάτιο που το φώς δεν σβήνει πάντα την κατάλληλη ώρα και που συνήθως υπάρχει καπνός απο τσιγάρα. Ενας ήσυχος, φωτεινός και απομονωμένος χώρος θα ήταν πολύ καλύτερος.
 
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα είπε ο @mgerom
Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω γιατί τα έχεις στο σαλόνι. Δε μπορείς να τα βάλεις σε ένα άλλο πιο ήσυχο μέρος ή κι τώρα που είναι καλοκαιράκι στο μπαλκόνι σε ενςν προφυλαγμενο χώρο;
 
Το μπαλκόνι μου το χτυπάει ο ήλιος και είναι πολύ ζεστό μέχρι το μεσημέρι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα παραπάνω σαφώς και είναι ο κανόνας αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...
Πρόσφατα χάρισα ένα αρσενικό τιμπραντο σε ένα ζευγάρι φιλων..
Αυτοί λοιπόν είχαν ένα καναρινακι 11 χρόνια μέσα στο σπίτι τους...
Δηλαδή με όχι κατάλληλο φωτισμό ι θερμοκρασία και υγρασία...
Έζησε με τους δικούς τους ρυθμούς τόσα χρόνια, ότι ώρα ξυπνούσαν ξυπνουσε, ότι ώρα κοιμοταν κοιμόταν και αυτό..
Σε ένα κλουβί πανάκριβα 370€ με παρακολούθηση ανά εξάμηνο από πτηνιατρο με τροφή 8€ το μισό κιλό κλπ.. αλλά με ρυθμούς ζωής ανθρώπινους...
Το πουλάκι μεχρι το τέλος της ζωής του ηταν τόσο κοινωνικο που όποιος επισκέπτης τους ηθελε, μπορούσε να το πάρει στο χέρι του και να το κάνει βόλτες στο σπίτι...
Ζουσε σε κλουβί με την πορτα μονιμα ανοιχτή...
Τα παράξενα της ζωής.
 
Στο σπίτι δεν καπνίζουμε και τα πουλιά σκεπάζονται το βράδυ. Οπως είπα το μπαλκόνι το χτυπάει ο ήλιος όποτε θεώρησα είναι καλύτερα μεσα για να παρακολουθω την συμπεριφορά τούς όταν ειμαι σπιτι και γιατι αρεσει στα παιδιά να τα παρατηρούν και πάντα από απόσταση για να μην τρομάζουν, τα πουλιά πάντως ειναι ήρεμα και η θηλυκή καμια φορά τιτιβιζει όταν περνάμε. Αν κατάλαβα καλά από τις απαντήσεις μπορώ να τα έχω μέσα αλλά δεν είναι το σύνηθες, αν τωρα είναι τόσο επιβλαβής η παραμονή τούς στο σπίτι να σκεφτώ το ενδεχόμενο του μπαλκονιού με καμία πατέντα για σκιά.
 
Μπορεί το μέσα να βολεύει εσένα και όλα όσα σκέφτεσαι...
Το έξω όμως απαιτείται για να μπορέσει το πουλί να ζήσει σωστά.
Τα υπόλοιπα όπως; Για παράδειγμα ο ήλιος έχουν λύσεις... αρκεί να θέλεις να τις εφαρμόσεις.
 
Εφόσον τα πουλάκια ζουν σωστά μέσα στο σπίτι, χωρίς ενοχλήσεις και κινδύνους από τη ζέστη, νομίζω ότι μια χαρά είναι. Να τα χαίρεσαι.
Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι αν βρίσκονται στο ίδιο κλουβί, αν βλέπονται μεταξύ τους κλπ, το αν θα ζευγαρώσουν αυτήν την εποχή δηλαδή. Είναι κάτι που δεν θα το προτιμούσα στη θέση σου, ακριβώς λόγω του ότι η εποχή για ζευγαρώματα είναι ήδη προχωρημένη και θα έλεγα ακατάλληλη πλέον.
Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το stand. Πρόκειται φαντάζομαι για στύλο από τον οποίο κρέμεται το κλουβί τους;
 
Είναι σε διαφορετικό κλουβι και έχουν οπτική επαφή. Το αρσενικό το αγορασα από pet shop και είναι φετινο ενώ το θηλυκό μου το έδωσε ένας πελάτης και δεν γνωρίζω ηλικία. Δεν έχω στο νου μου την αναπαραγωγή σίγουρα για φέτος.

P80629-072952-360x640.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στέλιο, εφόσον δεν προσδοκείς σε αυτήν τη φάση αναπαραγωγή, καλό θα ήταν τα πουλιά να μην έχουν οπτική επαφή.
Επίσης η ιδέα του σταντ, δεν μου φαίνεται πολύ κατάλληλη για τα πουλιά. Θα υπήρχε μήπως η δυνατότητα τα κλουβιά να μπουν πάνω κάτω σε τοίχο, σε φωτεινό, ήσυχο, ευήλιο, ευάερο, χωρίς οσμές και όχι σε κουζίνα, δωμάτιο, αλλά να μπορούν να κοιμούνται με τη Δύση του ηλίου, συνεχόμενα έως την ανατολη;
Τα κλουβιά που έχεις, μου φαίνονται κάπως δύσχρηστα. Έχουν σχάρα; Τι μήκος έχει το κάθε ένα;
 
https://www.petcity.gr/birds/accessorize-bird/cages-bird/pet-klouvi-pouliou-a7001-detail
https://www.petcity.gr/birds/access...-irene-2-klouvi-gia-kanarinia-45-27-43-detail
Τα κλουβιά που έχω είναι τα παραπάνω περίπου 45*43*35 χωρις σχαρα και χρησιμοποιώ υπόστρωμα άμμου για πουλιά. Ίσως χεις δίκιο για το stand ομως μας βοηθούσε να τα βλέπουμε σκέφτομαι να μπουν σε τραπέζι το ένα πάνω από το άλλο οποτε μάλλον θά πρέπει νά αγοράσω ζευγαρωστρες που στοιβάζονται. Μπορώ να μεταφέρω τα κλουβιά στο γραφείο για βραδύ ωστε να κοιμούνται ήσυχα και την ημέρα να τα παρατηρούν τα παιδιά.
 
Αν κατάλαβα καλά από τις απαντήσεις μπορώ να τα έχω μέσα αλλά δεν είναι το σύνηθες,
Όχι.. είναι λάθος.
Δεν υπάρχουν οι σωστές συνθήκες στο σπίτι μας για τα πουλιά.
Και τα γράφει ένας άνθρωπος που έχει όλα τα καναρίνια μέσα αλλά σε ειδικές συνθήκες που ακόμη και τώρα προσπαθώ να βελτιώσω.
Γιατί αυτό που γράφτηκε πιο κάτω ...
αλλά με ρυθμούς ζωής ανθρώπινους...
Εκτός από ανθρωποεγωκεντρικό είναι και λάθος...
Δεν ζουν τα πουλιά με τις απαιτήσεις που έχουμε εμείς για τη ζωή ούτε μπορεί ποτέ να έρθει η στιγμή που θα ισχύει αυτό
Έζησε με τους δικούς τους ρυθμούς τόσα χρόνια, ότι ώρα ξυπνούσαν ξυπνουσε, ότι ώρα κοιμοταν κοιμόταν και αυτό..
Όπως επίσης είναι λάθος κι αυτό
Μπορώ να μεταφέρω τα κλουβιά στο γραφείο για βραδύ ωστε να κοιμούνται ήσυχα και την ημέρα να τα παρατηρούν τα παιδιά.
Γιατί κάθε αλλαγή χώρου, εικόνας και συνθηκών στη διαβίωση των καναρινιών... αποδεδειγμένα.. μόνο κακό τους κάνει.
αν τωρα είναι τόσο επιβλαβής η παραμονή τούς στο σπίτι να σκεφτώ το ενδεχόμενο του μπαλκονιού με καμία πατέντα για σκιά
Αυτή η εκδοχή γιατί δεν μπορεί να πραγμοτοποιηθεί;
Γιατί δεν εξαντλείς τις πιθανότητες να είναι στο μπαλκόνι μόνιμα και να αυτά να είναι ήρεμα αλλά και εσείς να έχετε λιγότερες επιδράσεις πάνω τους;
Θα σταματήσω να κάνω τον κακό αναφέροντας πως στα φοιτητικά μου χρόνια έβαζα στο δωμάτιό μου το καλύτερο ζευγάρι από τα καναρίνια που είχα...
Τότε δεν υπήρχαν όμως οι γνώσεις, ούτε και οι άνθρωποι να μου πουν πως όλα αυτό είναι λάθος...
Γιατί ήταν μεγάλο λάθος... και μόνο τώρα μπορώ να το καταλάβω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φίλε misalouris η άποψη σου είναι κατανοητή και σεβαστη! Σίγουρα είσαι πιο έμπειρος, όμως στο internet υπάρχουν πολλά video ανθρώπων που τα έχουν μέσα. Κάποιοι ακόμα και να πετούν ελεύθερα στο σπίτι. Ενδεικτικά αναφέρεται στο:
https://community.petbirds.gr/threads/Φροντίδα-καναρινιών-βασικές-οδηγίες.17652/
Τα κάτωθι: Ειδικά για την πρώτη εβδομάδα, το πουλί πρέπει να βρίσκεται σε ήρεμο χώρο. Εάν το πουλί πρέπει να στεγαστεί σε μια θορυβώδη ή υψηλής κυκλοφορίας περιοχή, τότε τοποθέτησε το εκεί βαθμιαία (καλύψτε το με ένα κομμάτι ύφασμα όταν φαίνεται να ταράζεται).

Θα παρατηρήσετε ότι τα θορυβώδη μέρη, θα ενοχλούν το πουλί όλο και λιγότερο καθώς ο χρόνος θα περνάει και ένα αρσενικό θα απολαμβάνει πραγματικά να κελαηδάει με τον ήχο από ένα ραδιόφωνο, μια δυνατή συνομιλία, ή την ηλεκτρική σκούπα.

Ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι γιατί εκτιμώ την άποψη όσων γνωρίζουν περισσότερα από εμένα ωστόσο νομίζω από όσο διάβασα ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις, δεν πιστεύω ότι κανεις τον κακό, μου φαίνεσαι όμως αρκετά δογματικός.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Στέλιος Κ για να μην παρεξηγηθω το παράδειγμα που έφερα αποτελεί την εξαίρεση όχι τον κανόνα, και για τον λόγο αυτό γράφω στο τέλος "τα παράξενα της ζωής"...
Οι συμβουλές που δίνει ο κ. Γιαννης @misalouris όσο και να σου φαίνονται δογματικές είναι οι βασικές αρχές φροντίδας των πουλιών μας...
 
Ειδικά για την πρώτη εβδομάδα,
Εδώ μιλάει για μια βδομάδα... όχι για πάντα.
Ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι γιατί εκτιμώ την άποψη
Ακριβώς για αυτό προσπαθώ να σε αποτρέψω από τα λάθη που έχουμε κάνει όλοι μας...
Νομίζω πως δύσκολα θα έχει το καναρίνι φυσιολογικές συνθήκες...
Η απόφαση όμως είναι δική σου... και ασφαλώς όποτε χρειαστείς βοήθεια... εδώ θα είμαστε!
 
Back
Top