Γενικά Μπορώ να έχω τιμπράντο με κοινά καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NikosMm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NikosMm

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2019
Μηνύματα
151
Καλημερα σε ολους/ολες... Εχω κοινα καναρινια και ενδιαφερομαι να παρω τιμπραντο... Θα μπορεσω να τα εχω στο ιδιο μερος ολα μαζι η αυτο θα επηρεασει την φωνη του τιμπραντο;
 
Εξαρταται τι φωνες εσυ ο ιδιος 8ελεις να διατηρήσεις, εαν απλα θελεις να εχεις καποια πουλακια τοτε δεν υπαρχει προβλημα, εαν τωρα σκεφτεσαι καποιον διαγωνισμο εκει θα εχεις θεμα.
 
Ευχαριστω... Θα κοιταξω να δω αν μπορω να τον απομονωσω... Θα ηθελα να μπορεσει να κρατησει τα δικα του χαρακτηρηστικα στην φωνη...

Συμφωνω κι εγω με την σκεψη σου
 
Καλησπέρα Νίκο! Ουσιαστικά δεν θα υπάρξει καμία δυσκολία στην συνύπαρξη των δύο διαφορετικών ρατσών. Απλώς όταν ένα καναρίνι φωνής διαβιεί στον ίδιο χώρο με άλλα καναρίνια, αναπόφευκτα, το κελάηδισμα του αλλοιώνεται και δεν είναι το πρέπον για τα πρότυπα της ράτσας του. Η απόφαση αυτή πρέπει να παρθεί με βάση τις προοπτικές σου. Αν επιθυμείς απλώς να εισάγεις ένα αρσενικό timbrado, μπορείς να το αφήσεις με τα κοινά. Αν αποσκοπείς σε εκτροφή, καλό θα ήταν να μεριμνήσεις για την στέγαση τους σε διαφορετικό μέρος. Όσον αφορά την πρώτη επιλογή, η οποία σε απασχολεί από ότι ανέγνωσα, όπως προείπα, μπορείς να το αφήσεις με τα κοινά. Αν όμως επιθυμείς να απολαμβάνεις το μαγικό κελάηδισμα του timbrado, καλό θα ήταν, όπως πολύ σωστά σκέφτηκες, να το έχεις σε απομονωμένο μέρος. 😉
 
ενδιαφερομαι να παρω τιμπραντο... Θα μπορεσω να τα εχω στο ιδιο μερος ολα μαζι η αυτο θα επηρεασει την φωνη του τιμπραντο;
Καλησπέρα. Πιστεύω πως αν έχει συμπληρώσει το 2ο έτος ζωής του, η φωνή του δεν θα επηρεαστεί από τα κοινά καναρίνια.
 
Back
Top