Γενικά Μπορώ να έχω το καναρίνι δίπλα στα budgies μου;

miltosbitoulis2

PB New Member
Εγγραφή
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους σας... Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που έχω ακούσει και δεν ξέρω αν ισχύει ή είναι μύθος... Λοιπόν εγώ αυτή τη στιγμή έχω το κλουβί με τα παπαγαλάκια μου στην κουζίνα πάνω σε ένα τραπέζι. Το καναρίνι το έχω κρεμασμένο στο χωλ που δεν υπάρχει παράθυρο κοντά και παρατηρώ ότι επειδή είναι αρκετά σκοτεινά όλη τη μέρα δε φαίνεται και πολύ χαρούμενο... Κάθεται σχεδόν ακίνητο συνέχεια και κοιμάται από νωρίς το απόγευμα γιατί δεν έχει φως... Έχω λοιπόν παρατηρήσει ότι όταν καμιά φορά δεν έχει πολύ κρύο έξω και το βγάζω να το δει λίγο ο ήλιος, αρχίζει και κελαηδάει και φαίνεται χαρούμενο, ζωηρεύει κατευθείαν... Έτσι λοιπόν σήμερα το έβαλα πάνω στο τραπέζι που έχω και τα παπαγαλάκια δίπλα-δίπλα γιατί χωράνε και τα δύο κλουβιά και τα βλέπει και το φως απ'το παράθυρο της κουζίνας... Έχω ακούσει όμως ότι δεν κάνει να έχουμε τα παπαγαλάκια και τα καναρίνια κοντά διότι το ένα προσπαθεί να μιμηθεί τη φωνή του άλλου και "σκάνε" απ' το κακό τους... Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ισχύει δεν έχω που αλλού να το βάλω το καναρίνι και λυπάμαι να το έχω εκεί μέσα στα σκοτάδια...

Παρακαλώ τα φώτα σας. 🙂
 
Το να σκανε απο το κακο τους οχι δε νομιζω να ισχυει. :D

Αφου δεν εχεις αλλη επιλογη και για να ειναι ολα ευτυχισμενα ας γινει ετσι καλυτερα ομως θα ηταν να μη βλεπονται νομιζω. :)
 
Αν έχεις τα κοινά παπαγαλάκια, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με το καναρίνι σου! Αν είχες έναν μεγάλο παπαγάλο που βγάζει δυνατές κραυγές, πιθανών να τρόμαζε. Οχι όμως να σκάσει!
Εκείνο που μπορεί να συμβεί είναι αν το καναρίνι σου έχει δυνατό κελάηδημα και επειδή οι παπαγάλοι είναι έξυπνα και μιμητικά πουλιά, είναι να επαναλάβουν οι παπαγάλοι το κελάδημα των καναρινιών!
 
Ωχ παιδιά ευχαριστώ, με ηρεμήσατε γιατί το λυπόμουν... Τώρα είναι όλα χαρούμενα και δε φαίνονται να ενοχλούνται τα μεν από την ύπαρξη του δε και το αντίθετο... Το καναρίνι βλέπω ότι πήρε τα πάνω του, αυτή τη στιγμή το ακούω να κελαηδάει, φαίνεται χαρούμενο... Όσο για το κελάηδημα, δεν κάνει πολύ διότι είναι θηλυκό... Ώρες ώρες βγάζει μικρούς ήχους, αλλά τίποτα ιδιαίτερο... Όσο για την έκφραση "να σκάσουν απ' το κακό τους" τη χρησιμοποίησα για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ... Έτσι είχε πει κάποιος γνωστός του μπαμπά μου που έχει αρκετά καναρίνια, αλλά κι εγώ δεν πολυπίστευα ότι ισχύει κάτι τέτοιο...

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά...
 
Είναι φυσικό τα καναρίνι σου να είναι μαραζωμένο σε ένα χώρο που δεν έχει φως! Όπως και εμείς έτσι και αυτά "αναζωογονούνται" με το φυσικό φως. Μάλιστα όσο περισσότερο φως υπάρχει στο δωμάτιο (σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα) τόσο πιο χαρούμενα είναι. Καλά έκανες και το μετακίνησες! Αλλά δεν υπάρχει κάποιο άλλο φωτεινό δωμάτιο, εκτός της κουζίνας, που θα μπορούσαν να μένουν τα πουλιά; Η κουζίνα δε θεωρείται κατάλληλος χώρος...
 
Καλησπέρα σε όλους σας... Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που έχω ακούσει και δεν ξέρω αν ισχύει ή είναι μύθος... Λοιπόν εγώ αυτή τη στιγμή έχω το κλουβί με τα παπαγαλάκια μου στην κουζίνα πάνω σε ένα τραπέζι. Το καναρίνι το έχω κρεμασμένο στο χωλ που δεν υπάρχει παράθυρο κοντά και παρατηρώ ότι επειδή είναι αρκετά σκοτεινά όλη τη μέρα δε φαίνεται και πολύ χαρούμενο... Κάθεται σχεδόν ακίνητο συνέχεια και κοιμάται από νωρίς το απόγευμα γιατί δεν έχει φως... Έχω λοιπόν παρατηρήσει ότι όταν καμιά φορά δεν έχει πολύ κρύο έξω και το βγάζω να το δει λίγο ο ήλιος, αρχίζει και κελαηδάει και φαίνεται χαρούμενο, ζωηρεύει κατευθείαν... Έτσι λοιπόν σήμερα το έβαλα πάνω στο τραπέζι που έχω και τα παπαγαλάκια δίπλα-δίπλα γιατί χωράνε και τα δύο κλουβιά και τα βλέπει και το φως απ'το παράθυρο της κουζίνας... Έχω ακούσει όμως ότι δεν κάνει να έχουμε τα παπαγαλάκια και τα καναρίνια κοντά διότι το ένα προσπαθεί να μιμηθεί τη φωνή του άλλου και "σκάνε" απ' το κακό τους... Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ισχύει δεν έχω που αλλού να το βάλω το καναρίνι και λυπάμαι να το έχω εκεί μέσα στα σκοτάδια...

Παρακαλώ τα φώτα σας. 🙂
Δεν υπάρχει πρόβλημα να τα έχεις μαζί. Αυτό που εγω θέλω να σου τονίσω έιναι να αλλάξεις θέση στο καναρινάκι. Είναι κρίμα όλη μέρα να είναι στα σκοτάδια ☹. Θα μαραζώσει... Βάλε το κλουβάκι του σε ένα φωτεινό δωμάτιο, δίπλα σε ένα παράθυρο (κλειστό). Οχι όμως στην κουζίνα, δεν κάνει με τους υδρατμούς και την υγρασία που έχει μια κουζίνα να ζουν μέσα στο χώρο αυτό πουλάκια :)
 
Παιδιά άλλη επιλογή δεν υπάρχει... Μόνο εκεί μπορώ να τα έχω... Το δωμάτιο είναι σαλοκουζίνα και στο σαλόνι δε χωράνε τα κλουβιά, άσε που δε θέλει η μαμά μου να γεμίζουν στο σαλόνι (ξέρετε τι πούπουλο και σποράκια πετάνε κάτω). Μετά είναι τα υπνοδωμάτια, αλλά ούτε κι εκεί χωράνε... Πάντως η κουζίνα είναι αρκετά μεγάλη και τα κλουβιά έχουν αρκετή απόσταση από την ηλεκτρική κουζίνα (γύρω στα πέντε μέτρα) διότι τα μεν είναι στη μία άκρη και η δε στην άλλη...

Τι λέτε... (ερωτηματικό:D)
 
Παιδιά άλλη επιλογή δεν υπάρχει... Μόνο εκεί μπορώ να τα έχω... Το δωμάτιο είναι σαλοκουζίνα και στο σαλόνι δε χωράνε τα κλουβιά, άσε που δε θέλει η μαμά μου να γεμίζουν στο σαλόνι (ξέρετε τι πούπουλο και σποράκια πετάνε κάτω). Μετά είναι τα υπνοδωμάτια, αλλά ούτε κι εκεί χωράνε... Πάντως η κουζίνα είναι αρκετά μεγάλη και τα κλουβιά έχουν αρκετή απόσταση από την ηλεκτρική κουζίνα (γύρω στα πέντε μέτρα) διότι τα μεν είναι στη μία άκρη και η δε στην άλλη...

Τι λέτε... (ερωτηματικό:D)

Teflon Ο σιωπηλός δολοφόνος
Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!
 
Back
Top