Αναπαραγωγή Μπορώ να αλλάξω τη φωλιά;

padelisnanos

PB Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
73
Πόλη
Περιστέρι
Παιδιά καλησπέρα όλα καλά ακόμα με τα μικρά σμρ τα πρώτα 2 αν κ δεν έχουν γεμίσει στο 100% φτέρωμα κλαρωσαν στη φωλιά πάνω. Αλλά έχω ένα ερώτημα. Να ξεκαθαρίσω είμαι πολύ προσεκτικός στην καθαριότητα τους κ σχολαστικός ωστόσο επειδή δεν έχω ιδέα την φωλιά δεν την έχω καθαρίσει ποτέ! Παρατηρώ ότι είναι φουλ από κουτσουλια κ τα πουλάκια μέσα στη βρώμα.. μπορώ να κάνω κάτι; Πολύ φοβάμαι ότι κ να μην έχουν κάτι τόσο βρώμικα που είναι στη φωλιά στάνταρ θα κολλήσουν (Όπως ξεκαθάρισα με το υπόλοιπο κλουβί είμαι σχολαστικός και πεντακάθαρος τα πάντα σαπουνιζονται 1 φορά την εβδομάδα και 2 φορές στη βδομάδα καθαρίζεται ο πάτος των κλουβιων και ψεκαζω για παράσιτα)
 
τα πρώτα 2 αν κ δεν έχουν γεμίσει στο 100% φτέρωμα κλαρωσαν στη φωλιά πάνω
Με δεδομένο το παραπάνω είναι αδύνατος κάθε καθαρισμός ή αλλαγή στη φωλιά.
Μια δυο μέρες και θα φύγουν εντελώς από αυτή και τότε θα τη βγάλεις.
Καθαρισμό ή για την ακρίβεια αλλαγή φωλιάς με νέα καθαρή κάνουμε περίπου τη 12-13 μέρες ίσως και λίγο περισσότερο που τα πουλιά δεν θα βγουν τρομαγμένα έξω από τη φωλιά με κίνδυνο να πεθάνουν από το κρύο.
 
Ωραία αυτό σημαίνει όμως ότι θα τα πιάσω θα φτιάξω εγώ νέα φωλιά θα τα βάλω στην νέα τους οκ μέχρι εδώ.. Οι γονείς μετά από τέτοια παρέμβαση θα ασχοληθούν με το τάισμα ή θα μου τα παρατήσουν;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ηρεμία και προσοχή έτσι ώστε όλα να πάνε κατ'ευχην...
Τίποτα δεν θα συμβεί από αυτά που σκέφτεσαι...
 
Δεν κατάλαβες padelisnanos ..
Αυτά που είναι στο χείλος της φωλιάς και κάθονται εκεί δεν θα ξαναμπούν.
Δε χρειάζεται να αλλάξεις φωλιά τώρα.
Για το μέλλον όμως να θυμάσαι πως καθαρίζουμε ή αλλάζουμε φωλιά πολύ νωρίτερα.
 
Παιδιά εμένα τα δικά μου τα πουλάκια εφέτος, κάθονταν στο χείλος της φωλιάς, έβγαιναν, έμπαιναν, και επί πολλές ημέρες αφού είχαν κάτσει στο χείλος της φωλιάς, κάθε νύχτα κοιμούνταν μέσα στη φωλιά. Η φωλιά ήταν εξωφρενικά βρώμικη, κι αυτά επίσης, και φυσικά μετά τη 14 η ημέρα την καθάρισα και αυτά ξαναμπήκαν (όπως σας είπα κοιμούνταν μέσα έως την περίπου 20η ημέρα) κανονικά μέσα.
Αλλά αυτό στο οποίο θα ήθελα να σταθώ είναι σε αυτό το ψέκασμα.
και 2 φορές στη βδομάδα καθαρίζεται ο πάτος των κλουβιων και ψεκαζω για παράσιτα)
Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο γίνεται αυτό το ψέκασμα; Προληπτικά δηλαδή ή υπήρχαν ψείρες προσφάτως στην εκτροφή; Αν οι λόγοι είναι καθαρά προληπτικοί, διαφωνώ πλήρως
 
Προληπτικά... Δεν γνώριζα και επειδή διαβάζω πολλά ψεκαζω με ένα φυτικό σπρέι περισσότερο στις γωνίες της κλούβας όπου μέσα σε αυτήν έχω τα κλουβιά (αν θυμάσαι την κατασκευή που είχα κάνει στο μπαλκονι)
 
Δεν κατάλαβες padelisnanos ..
Αυτά που είναι στο χείλος της φωλιάς και κάθονται εκεί δεν θα ξαναμπούν.
Δε χρειάζεται να αλλάξεις φωλιά τώρα.
Για το μέλλον όμως να θυμάσαι πως καθαρίζουμε ή αλλάζουμε φωλιά πολύ νωρίτερα.
Άρα δλδ αν το κάνω αυτό και καθαρίσω ή αλλάξω τη φωλιά μελλοντικά τότε δεν θα έχω θέμα; Επίσης κάτι που συμβαίνει τώρα επειδή διάβασα και τις υπόλοιπες απαντήσεις.. Το ένα βγήκε σμρ από τη φωλιά τα υπόλοιπα 3 είναι μέσα... Το ένα λοιπόν αυτό είναι στον πάτο κάτω του κλουβιού εδώ και 3 ώρες δεν είδα αν έπεσε ή πέταξε νομίζω το πρώτο. Τι να κάνω να το πιάσω να το βάλω στη φωλιά μέσα; Αυτά επαναλαμβάνω συμβαίνουν τώρα σμρ πρώτη μέρα μέχρι χθες και τα 4 ήταν μόνιμα μέσα, σμρ τα δύο στάθηκαν στη φωλιά πάνω στην άκρη έτοιμα να πετάξουν και το ένα από αυτά τα δύο μάλλον έπεσε κάτω το άλλο επέστρεψε μέσα τι κανω;

Ποιό σπρέι είναι αυτό;
Pinex (neem oil, αιθέρια έλαια, μέντα, ευκαλυπτος)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Pinex (neem oil, αιθέρια έλαια, μέντα, ευκαλυπτος)
Εντάξει, νομίζω ότι αυτό δεν βλάπτει εφόσον ψεκάζεις όχι πάνω στα πουλιά και στα φαγητά τους.
 
Εντάξει, νομίζω ότι αυτό δεν βλάπτει εφόσον ψεκάζεις όχι πάνω στα πουλιά και στα φαγητά τους.
Καλά ναι εννοείται! Όχι στα πουλιά μόνο στις γωνίες της κλούβας που φιλοξενεί τα κλουβιά
 
Back
Top