Διατροφή Μπορώ να ανακατέψω ρασκ με αυγοτροφη Cede eggfood canaries;

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα/Καλησπέρα έχω την εξής ερώτηση μπορώ να ανακατέψω ρασκ με αυγοτροφη Cede eggfood canaries ;
Αν ναι, είναι κατάλληλη για νεοσσούς για να απογαλακτιστουν αλλά και κατά την διάρκεια ταΐσματος από τους γονείς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😁
 
μπορώ να ανακατέψω ρασκ με αυγοτροφη Cede eggfood canaries
Ναι μπορείς. Μάλιστα πρέπει να τη μαλακώσεις γιατί από μόνη της είναι ξηρή. Μπορείς να βρεις διάφορες συνταγές αυγοτροφής στο forum που χρησιμοποιούν ξηρή αυγοτροφή ως βάση.

είναι κατάλληλη για νεοσσούς για να απογαλακτιστουν αλλά και κατά την διάρκεια ταΐσματος από τους γονείς
Ναι είναι κατάλληλη από τη γέννηση και στη συνέχεια για κάθε περίοδο (ανάπτυξη, πτερόρροια) που χρειάζεται επιπλέον πρωτεΐνη στη διατροφή.
 
Καλημέρα/Καλησπέρα έχω την εξής ερώτηση μπορώ να ανακατέψω ρασκ με αυγοτροφη Cede eggfood canaries ;
Αν ναι, είναι κατάλληλη για νεοσσούς για να απογαλακτιστουν αλλά και κατά την διάρκεια ταΐσματος από τους γονείς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😁
Μπορείς φυσικά, αλλά αυτό είναι λάθος. Η Cede δεν έχει περισσότερο απο 16% πρωτεΐνη. Αν προσθέσεις ράσκ το ποσοστό αυτό θα μειωθεί. Οι νεοσσοί έχουν ανάγκη από μια αυγοτροφή με πρωτεϊνικά ποσοστά γύρο στο 22% γι' αυτό και χρησιμοποιούνται πολλές φορές σκευάσματα όπως το .....
 

Συνημμένα

  • Proteina Plus 500 gr-600x600.webp
    Proteina Plus 500 gr-600x600.webp
    12,2 KB · Προβολές: 21
@mgerom ευχαριστώ πολύ, πραγματικά ήμουν σε σύγχυση σχετικά με τις αυγοτροφες εμπορίου, σίγουρα όσο είμαι σπίτι (μετά την δουλειά) θα βάζω τη δική μου σπιτική αυγοτροφη, αλλά έψαχνα μια καλή και αξιόπιστη για όσο λείπω 😀
 
Back
Top