Διατροφή Μπορώ να αποθηκεύσω αυτή την αυγοτροφή σε μπολάκι;

kolinikos

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2021
Μηνύματα
183
Πόλη
Ηράκλειο Κρήτης
Γνωρίζεται αν είναι καλή η παρακάτω αυγοτροφη και θα μπορούσα να την αποθηκεύσω σε μπολακι όπως αυτό στην φωτογραφία;
 

Συνημμένα

  • IMG_20211115_140613.webp
    IMG_20211115_140613.webp
    194,1 KB · Προβολές: 27
Αν χρησιμοποιείται έτσι όπως είναι, αυτούσια δλδ, χωρίς προσθήκη νερού, από τη σύνθεσή της φαίνεται εντάξει.

Analytical constituents
Crude protein 17,5%
, crude fat 5%, crude ash 4%, crude fibres 3%, lysine 1,25%, calcium 0,6%, methionine 0,55%, phosphorus 0,43%
Για το μπολάκι έχω τις διαφωνίες μου. Θεωρώ ότι η συντήρησή της αν βάλεις τη συσκευασία της μέσα σε μια σακούλα και εντός ψυγείου, θα είναι καλύτερη.
 
Γνωρίζεται αν είναι καλή η παρακάτω αυγοτροφη
Καλή φαίνεται από τη σύσταση της. Όποιος τη χρησιμοποιεί ας κάνει review εδώ -> https://petbirds.gr/product/deli-nature-eggfood-yellow-dry/ για να μάθουμε Από πρώτο χέρι.

θα μπορούσα να την αποθηκεύσω σε μπολακι όπως αυτό στην φωτογραφία;
Γιατί δεν τη διατηρείς στη συσκευασία της;
 
@ianos εντός ψυγείου δεν θα τραβήξει υγρασία ; Γιατί δεν έχει zip lock να κλείνει αεροστεγώς
[automerge]1637041668[/automerge]
@Stavros γιατί δεν θα είναι αεροστεγώς κλειστή δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έτσι το σκέφτηκα πχ κάποιες συσκευασμένες τροφές έχουν zip lock bag και δεν θα είναι
τυχαίο θεωρώ σωστά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν δεν έχει η συγκεκριμένη, μπορείς να τη δένεις σφιχτά με ένα λαστιχάκι από πάνω. Αν μάλιστα η συσκευασία είναι και τύπου "tetra pak", δε νομίζω να βρεις καλύτερη από αυτή που βρίσκεται ήδη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@ianos εντός ψυγείου δεν θα τραβήξει υγρασία ; Γιατί δεν έχει zip lock να κλείνει αεροστεγώς
Η δική μου αυγοτροφή που την έχω μήνες στο ψυγείο, με ένα λαστιχάκι και με τη συσκευασία της εντός σακούλας, δεν έχει τραβήξει υγρασία στο ψυγείο όπου τη διατηρώ.
 
@ianos Γενικά όλες τις τροφές πρέπει να τις διατηρούμε στο ψυγείο;
όχι, απλά εγώ όλες τις τροφές τις κρατώ χρόνια τώρα μέσα στη συσκευασία τους και μέσα σε μια κλειστή σακούλα στο ψυγείο. Μέχρι σήμερα (μιλώ για πάνω από 10 χρόνια) δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να ξέρω άλλες παραμέτρους τύπου...πόσο μειώνεται κάποιο στοιχείο θρεπτικό (π.χ. βιταμίνες) πόσο και πως αλλοιώνονται κάποιες πρωτεΐνες..
 
Καλησπέρα στην παρέα. Εγώ που είχα μιλήσει με την εταιρία versele laga για την αυγοτροφη μου είχε επισημάνει να την αποθηκεύω σε σκιερό δροσερό μέρος σε δοχείο που κλείνει αεροστεγώς. Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα βαζάκι του μελιού. Μου είπε όχι ψυγείο καθώς δημιουργείται υγρασία μέσα στο μίγμα. Φυσικά κάθε εταιρία ενδεχομένως να έχει άλλες απαιτήσεις ως προς την αποθήκευση.
 
Καλησπέρα στην παρέα. Εγώ που είχα μιλήσει με την εταιρία versele laga για την αυγοτροφη μου είχε επισημάνει να την αποθηκεύω σε σκιερό δροσερό μέρος σε δοχείο που κλείνει αεροστεγώς. Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα βαζάκι του μελιού. Μου είπε όχι ψυγείο καθώς δημιουργείται υγρασία μέσα στο μίγμα. Φυσικά κάθε εταιρία ενδεχομένως να έχει άλλες απαιτήσεις ως προς την αποθήκευση.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια το έβαλα στο μπολ αυτό καλά κλειστό χωρίς να μπαίνει αέρας και το έχω σε ένα κουτί αποθήκευσης που έχω όλα τα σύνεργα για τα καναρινάκια μου και το έχω φυλαγμένο στην σκάλα του σπιτιού μου οπότε είμαι καλυμμένος θεωρώ. (οι οδηγίες της παρασκευάστριας εταιρείας υπερτερούν όλων τον απόψεων συνήθως πιστεύω 😅)
 
Back
Top