Γενικά Μπορώ να αφήνω ελεύθερα φασιανούς, πάπιες, φραγκόκοτες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

katerini

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Χαλκιδική
εχω ενα κοτετσι με 13 κοτες και μια κλωσσα.Φταχνω κιαλο κοτετσι για τα καινουρια κοτοπουλακια και θελω να βαλω μεσα κιαλλα ειδη πτηνων οπως φασιανους, παπιες, φραγκοκοτες. Που μπορω να βρω τετοια ειδη και μπορω να τα βαλω ολα μαζι;Επισης μπορω να τα αφηνω ελευθερα για καποιες ωρες οπως κανω με τις κοτες η θα φυγουν;
 
και εγω χαλκιδικη μενω.
το καλυτερο που μπορεισ ν κανεισ ειναι να κρατασ τα διαφορετικα ειδη σε διαφορετικες κλουβεσ . εγω εχω προβλημα ακομα και με τα διαφορετικα ειδη παπιασ μαζι (εχω πολλα μαλωματα). Ποτε και σε καμια περιπτωση παπιεσ με κοτες και φασιανους μαζι. Ουτε καν την ιδια τροφη δεν γινεται να τα ταισεισ. το ενα θα τρωει την τροφη του αλου. Θα εχεισ θανατουσ πολουσ απο αρωστειεσ και μαλωματα. Οχι μονο σε ξεχωριστα κλουβια αλα καλυτερα και πολυ μακρια το ενα κλουβι απο το αλο. Πλυσιμο χερια αν πιασεις φασιανους και θεσ να πιασεισ παπιεσ μετα. ενοειτε οτι οι φασιανοι αν βρουν την παραμικρη ευκαιρια θα πεταξου καμια πενηνταρια μετρα ισια επανω και μετα χαιρετα τουσ. καλυτερα προσ το παρων να αρκεστεισ στισ κοτεσ και αν στο μελλον το αποφασισεισ διαβασε καλα για καθε ειδος και μετα παρτο
 
παπιες

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Εμεις μενουμε Συκια και εχω 5 παιδια μικρα και γιαυτο θελω να εμπλουτισω την αυλη μας και με νεα ειδη ζωων. Τα παππακια χρειαζονται απαραιτητα λιμνη για να επιβιωσουν; Δεν τρωνε την ιδια τροφη με τις κοτες,τοτε τι τρωνε; Που τελως παντων μπορω να μαθω;Εσυ παντως τι θα προτινες να παρω, παπιες, φασιανους, φραγκοκοτες; Ποιο ειναι πιο ευκολο;Ξερεις που μπορω να βρω εδω κοντα;
 
Εγω ειχα κοτες, παπιες, χηνες, γαλοπουλες και φραγκοκοτες μαζι. Για φασιανους δεν ξερω. Ηταν βεβαια σε χωραφι 2,5 στρεμματα ελευθερα και το βραδυ εμπαιναν ολα μαζι σε κοτετσι. Δεν πολυεκαναν παρεα τα διαφορετικα ειδη μεταξυ τους. Οι χηνες καθε βραδυ με απαλα σπρωξιματα εβαζαν μεσα στο κοτετσι τα υπολοιπα πετουμενα! Ενιωθαν οτι επρεπε να τα προστατεψουν. Πρεπει να βρεις τροπο να μη λερωνουν το νερο οι παπιες γιατι υπαρχει προβλημα αμα πινουν μετα τα υπολοιπα. Οσο για το ταισμα εριχνα σε διαφορετικα σημεια την τροφη και η3ερε το καθενα τι να φαει...
 
Κατερινα σε ευχαριστω. Και εμενα οι κοτες οταν τις αφηνω ελευθερες εχουν απεριοριστο χωρο, διοτι το χωραφι μας δεν ειναι φραγμενο, οπως επισης και τα γυρω χωραφια. Επισης υπαρχει και ενα ποταμακι το οποιο φτανει μεχρι την θαλασσα. Γιαυτο θελω να βαλω και παπιες. Επισης οι φασιανοι ειναι ωραιοι. Για παγονια ξερεις τιποτα;Ζουνε σε κοτετσι; Οι παπιες και οι χηνες κανουν συχνα αυγα; Τρωγονται; 😕
 
Για παγονια δεν ξερω. Ουτε αν θα χεις προβλημα που ο χωρος δεν ειναι περιφραγμενος ξερω. Οι χηνες δε μου εκαναν ποτε αυγο! Οι παπιες εκαναν που και που και εμενα προσωπικα μου αρεσαν περισσοτερο απο της κοτας!Ηταν και μεγαλυτερα!
 
genika τα πουλια εκτοσ απο τα εξημερωμενα (κοτεσ , φραγκοκοτες, ασπρες παπιες, ημερες χηνες) θελουν κλειστεσ κλουβες αρκετα μεγαλες. το καθενα θελει διαφορετικη τροφη. σε καμια περιπτωση τροφη για κοτες σε παπιες φασιανους κτλ. υπαρχουν ειδικες τροφες για φασιανους και γαλοπουλες αλα ουτε αυτα τρωνε την ιδια τροφη, πιθανως να μπορεις να ταισεις τα παγωνια τροφη για φασιανους γιατι ειναι πολυ στενοι συγγενεις. Οι παπιες θελουν τελειως διαφορετικη τροφη δεν υπαρχει στην ελλαδα η την κανεις εισαγωγη η πρεπει να την ανακατεψεις η ιδια. εχω στο φορουμ ορισμενα μυν που μιλαω για διατροφη παπιων αν θεσ να δεις. τα παγωνια πετανε παρα πολυ καλα χωρισ κμενα φτερα η σε κλουβα θα την κανουν σιγουρα για φασιανους δεν το συζηταω ελευθερους θα πετανε μολισ σε δουν στα 30 με 50 μακρια τους. στισ παπιες η λιμνη ειναι απαραιτητη αλιως χανουν τα φτερα τους την ικανοτητα να μην βρεχονται βρωμιζουν και πεθαινουν απο πνευμονιες(χρειαζονται καθε μερα να πλενονται για να τα καθαριζουν και νατα αλειφουν με ενα ειδικο λαδι απο την ουρα τους). Να τονισω πως φαι για κοτες μονο στισ κοτες το γεγονος οτι ολα ειναι πουλια δεν σημαινει τιποτα και οι ανθρωποι και τα αλογα ειναι ειναι θηλαστικα αλα δεν νομιζω πολοι νθρωποι να μασουλανε αχυρα. αν δεν τα ταιζεις την καταληλη τροφη για το καθενα παντα θα ειναι αρωστα και θα σου ψωφανε. Οσα ειδη εχεις τοσες διαφορετικες τροφες θες
 
ego exo agriopapies mazi me tis kotes den exo kapoio idietero problima . palia eixa kai fasianous eleutherous petousan alla to bradu panta gurizan piso.
 
εχω ενα κοτετσι με 13 κοτες και μια κλωσσα.Φταχνω κιαλο κοτετσι για τα καινουρια κοτοπουλακια και θελω να βαλω μεσα κιαλλα ειδη πτηνων οπως φασιανους, παπιες, φραγκοκοτες. Που μπορω να βρω τετοια ειδη και μπορω να τα βαλω ολα μαζι;Επισης μπορω να τα αφηνω ελευθερα για καποιες ωρες οπως κανω με τις κοτες η θα φυγουν;
Καλησπέρα. Φρέσκος στην παρέα. Χρόνια ασχολούμαι με κότες, χήνες, πάπιες. Τώρα έχω ένα ζευγάρι φραγκόκοτες που με ζάλισαν με τις φωνές τους. Θα πάνε στην κατσαρόλα. Το κακό είναι ότι τα διαφορετικά είδη μαλώνουν πολύ και ιδιαίτερα σε μικρό χώρο. Χήνες και φραγκόκοτες είναι φύλακες αλλά... Βάλε ωτοασπίδες!
 
παπιες

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Εμεις μενουμε Συκια και εχω 5 παιδια μικρα και γιαυτο θελω να εμπλουτισω την αυλη μας και με νεα ειδη ζωων. Τα παππακια χρειαζονται απαραιτητα λιμνη για να επιβιωσουν; Δεν τρωνε την ιδια τροφη με τις κοτες,τοτε τι τρωνε; Που τελως παντων μπορω να μαθω;Εσυ παντως τι θα προτινες να παρω, παπιες, φασιανους, φραγκοκοτες; Ποιο ειναι πιο ευκολο;Ξερεις που μπορω να βρω εδω κοντα;
Οι πάπιες φίλε μου και χωρίς νερό βολεύονται (η λιμνούλα θέλει κάθε μέρα καθάρισμα), το κακό είμαι ότι βρωμίζουν το νερό των άλλων. Τρώνε τα πάντα και ειδικά καλαμπόκι για έτοιμη τροφή.
 
Back
Top