Αναπαραγωγή Μπορώ να βάζω ασπορα αυγα αντι για πλαστικα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
40
Θα μπορόύσε να μου πει κάποιος αν αντί ψεύτικων αυγών μπορώ να βάζω παλαιότερα 'ασπορα;
 
Αν τα έχεις βράσει πρώτα, μπορείς.
Υ. Γ Αν χρειαστεί να τα ξεχωρίσεις όμως;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Τι να ξεχωρίσω Μάκη;Θα παρω το αυγό που γέννησε και θα τις βάλω παλίο άσπορο. Κ. Ο. Κ και για τα υπόλοιπα. Δεν γίνεται;
 
mgerom είπε:
Υ. Γ Αν χρειαστεί να τα ξεχωρίσεις όμως;
Μια γραμμή με μολύβι

Για ποιο λόγο όμως να μη χρησιμοποιηθούν πλαστικά 😕
 
Ωραία τα λές αλλα θα συμφωνήσω με τον φίλο μου, πως θα ξεχωρίσης ποιο αβγό είναι το παλίο και πίο το καινούριο απο το δεύτερο και μετά.
 
Τι να ξεχωρίσω Μάκη;Θα παρω το αυγό που γέννησε και θα τις βάλω παλίο άσπορο. Κ. Ο. Κ και για τα υπόλοιπα. Δεν γίνεται;

-Πώς δεν γίνεται. Ολα γίνονται με κάποια προσοχή.
Γιατί κάποια στιγμή μπορεί να σου πέσει μέσα στην φωλιά, άθελά σου, κάποιο
την ώρα της αλλαγής ή κατα την επιστροφή των κανονικών και να ψάχνεσε!
Αν βέβαια τα σημαδέψεις κιόλας όπως λέει ο Σταύρος, ακόμα καλλύτερα!
 
Παλιότερα χρησιμοποιούσαν τα άσπορα αυγά από προηγούμενες γέννες για αντικατάσταση αυγών. Μια μέθοδος ήταν να ανοίγουν 2 τρύπες (μία από κάθε μύτη του αυγού) και αφού φυσούσαν το περιεχόμενο γέμιζαν το αυγό με άμμο και βούλωναν τις τρύπες με κερί. Τα πλαστικά αυγά βέβαια είναι πάμφθηνα και πολύ πιο πρακτικά (καταρχήν δεν σπάνε) οπότε δεν έχουν πλέον νόημα τέτοιες τεχνικές. Προσοχή αν δεν τα βράσεις πριν τα βάλεις μπορεί να μεταφέρεις μικροοργανισμούς στη φωλιά οι οποίοι λόγω των συνθηκών επώασσης αναπτύσονται ταχύτατα.
 
Ρε παιδια γεννάει το πρώτο το παίρνω της βάζω ένα άσπορο. Γεννάει το 2 ρο το παίρνω της βάζω κι άλλο άσπορο γενναει το 3το το παίρνω της βάζω κι άλλο άσπορο. Όταν κάνει και τα 5 παίρνω τα άσπορα από τη φωλιά και της βάζω αυτά που γέννησε(τα οποί τα έχω φυλάξει αλλού π.χ. τα βάζω σ ένα κουτί με βαμβάκι στον πάτο με τις μύτες προς τα πάνω) ) και τα κλωσσάει όλα μαζί έτσι ώστε και τα πουλιά να βγουν όλα μαζί. Την 5η μέρα κλωσσίματος τα κοιτάζω να δω ποια είναι γόνιμα. Τα άσπορα τα έχω μαζέψει από άλλες γέννες.Λέω Σταύρο για καλύτερα από τα πλαστικά μην τα καταλάβει. Οπότε σε τι να μου χρειαστεί το μολύβι;
 
ΕΝΤΑΞΕΙ
Τάχεις όλα ξεκάθαρα στο μυαλό σου και δεν θα σου χρειαστούν
ούτε σημάδια ούτε τίποτα.
-Τα πλαστικά είναι πολλά χρόνια δοκιμασμένα
γίνονται αμέσως αποδεκτά απο την θηλυκιά, είναι φθηνά, δεν θέλουν
καμμιά προεργασία(βράσημο κλπ.) δεν σπάνε γιατί είναι συμπαγή.
Εσύ αποφασίζεις.
 
Να κάνω μια ερώτηση
Πώς θα ξεχωρίζεις τα αυγά όταν θα μαζευτούν 4 με 5;
Εννοώ τα άσπορα με τα καινούργια.
Ρωτάω για να μάθουμε και εμείς

ΥΓ Σταύρο πιάσε κόκκινο
 
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα... Πας το πρωί στη φωλιά και έχει 2 αβγά. Ποιο είναι το καινούριο;
 
Εντάξει αν το θέτεις ετσι έχεις δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί.
 
Κώστα ούτε μία στο εκατομύριο να καταλάβει η κανάρα τα πλαστικά. Είναι δοκιμασμένο και εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση τέτοια οπότε μην ανυσηχείς άδικα.
 
Θα έλεγα και γω να μην βάλεις άσπορα αυγά.
Οι λόγοι είναι αυτόι που ανέφεραν παραπάνω. Πιθανότητα να σπάσουν και μπορεί να μεταφέρουν μικρόβια από άλλες φωλιές στην καινούργια.
Τα πλαστικά αυγά είναι χρόνια δοκιμασμένα χωρίς να δημιουργούν προβλήματα, οι κανάρες τα δέχονται.
 
T ασπορα αυγα χανουν βαρος, μερα με τη μερα γινονται ολο και πιο ελαφρια, κι αν τ αεχει ςηδη καιρο θ αειναι παρα πολυ ευθραυστα, μπορει ν ασπασουν παρα πολυ ευκολα με το παραμικρο
 
Back
Top