Αναπαραγωγή Μπορώ να βάλω σε κανάρα αυγά που γέννησε άλλη κανάρα;

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Έχω στη μια ζευγαρώστρα λευκό υποτελές αρσενικό με μαλινουά κίτρινο θηλυκό. Δηλαδή 99% όλοι οι νεοσσοί θα βγούν κίτρινοι. Στην άλλη ζευγαρώστρα έχω θηλυκό timbrado με αρσενικό red brown mosaic. Θέλω απογόνους από το δεύτερο ζευγάρι, αλλά επειδή ήδη έχουν μικρά και θέλω να αφοσιωθούν στο να τα μεγαλώσουν και όχι σε δεύτερη επώαση, σκέφτομαι να αντικαθιστώ με πλαστικά κάθε αυγό που θα κάνει (σήμερα έκανε το πρώτο) και να τα βάλω μαζεμένα στο πρώτο ζευγάρι που θέλω να επωάσει νεοσσούς αλλά όχι μαλινουά κίτρινους.
 
Έχω στη μια ζευγαρώστρα λευκό υποτελές αρσενικό με μαλινουά κίτρινο θηλυκό. Δηλαδή 99% όλοι οι νεοσσοί θα βγούν κίτρινοι. Στην άλλη ζευγαρώστρα έχω θηλυκό timbrado με αρσενικό red brown mosaic. Θέλω απογόνους από το δεύτερο ζευγάρι, αλλά επειδή ήδη έχουν μικρά και θέλω να αφοσιωθούν στο να τα μεγαλώσουν και όχι σε δεύτερη επώαση, σκέφτομαι να αντικαθιστώ με πλαστικά κάθε αυγό που θα κάνει (σήμερα έκανε το πρώτο) και να τα βάλω μαζεμένα στο πρώτο ζευγάρι που θέλω να επωάσει νεοσσούς αλλά όχι μαλινουά κίτρινους.
Μπορείς να το κάνεις... αρκεί φυσικά να κρατήσεις τα αυγά στις συνθήκες που θα τα επιτρέψουν να παραμείνουν "ζωντανά" μέχρι να έρθει η ώρα που θα επωαστούν... Κι οι συνθήκες δεν μπορεί να είναι στην τύχη...
Αν έχεις όρεξη για διάβασμα ρίξε μια ματιά εδώ Να αντικαταστησω τα αυγα στις φωλιες ή οχι; και για τα υπόλοιπα μιλάμε όποτε χρειαστεί...
 
Από προσωπική εμπειρία έχω να πω, ότι υπάρχει η πιθανότητα ο αρσενικός της κανάρας, στην οποία σκέφτεσαι να βάλεις τα αυγά, να καταλάβει πως δεν είναι δικά του και να τα πετάξει από την φωλιά. Μου έτυχε φέτος, ευτυχώς με πλαστικό αυγό, το οποίο έβαζα στην φωλιά προς αντικατάσταση φυσικού και επειδή είχε μυρωδιά από άλλη κανάρα, το μετακινούσαν έως ότου έβαλα ένα καθαρό το οποίο δέχτηκαν.
 
Από προσωπική εμπειρία έχω να πω, ότι υπάρχει η πιθανότητα ο αρσενικός της κανάρας, στην οποία σκέφτεσαι να βάλεις τα αυγά, να καταλάβει πως δεν είναι δικά του και να τα πετάξει από την φωλιά. Μου έτυχε φέτος, ευτυχώς με πλαστικό αυγό, το οποίο έβαζα στην φωλιά προς αντικατάσταση φυσικού και επειδή είχε μυρωδιά από άλλη κανάρα, το μετακινούσαν έως ότου έβαλα ένα καθαρό το οποίο δέχτηκαν.
Στέφανε θα το έκανε ακόμη και στα δικά του... Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να διακρίνουν τα δικά τους αυγά... εδώ γελιούνται από τα πλαστικά με πράσινα χρώματα...
Και φυσικά δεν υπάρχει οσμή στα πτηνά... όχι με την έννοια που την έχουμε εμείς στο μυαλό μας...
 
δηλαδή σε κανονικές συνθήκες δωματίου μπορώ να τα διατηρήσω για 3-4 ημέρες. Αυτό κατάλαβα από το άρθρο. Σωστά;
 
αλλά όχι μαλινουά κίτρινους.
Γιατί δε θες απογόνους από αυτό το ζευγαράκι;

και θέλω να αφοσιωθούν στο να τα μεγαλώσουν και όχι σε δεύτερη επώαση,
Διαφωνώ με τις τόσες αλλαγές γενικά.. Η φύση ξέρει τι κάνει. Μια χαρά θα μεγαλώσουν τα πρώτα μικρά και μια χαρά θα προχωρήσει η μαμά σε δεύτερη φωλιά και σε δεύτερη γέννα. Νομίζω είσαι λίγο υπερπροστατευτικός και θα σου βγουν μαμόθρεφτα! 😛
 
Back
Top