Γενικά Μπορώ να βάλω 1 lovebird με 1 μπάτζι για φίλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nelly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nelly

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2023
Μηνύματα
34
Πόλη
athens
Καλημέρα!Εχω δυο lovebirds αλλά το ένα από τα δυο αρρώστησε και μπορεί να πεθάνει.Αν συμβεί αυτό,επειδή έχω ακούσει ότι τα lovebird πάνε δυο δυο,να βάλω με το 1 lovebird ένα Μπάτζι για σύντροφο?Θα αγόραζα άλλο μα στο πιο κοντινό pet shop τα lovebirds είναι πολύ ακριβά.
 
Σίγουρα?Απο το pet shop μου είπαν ότι επιτρέπετε και δεν θα πάθει κάτι.
 
@nelly
Είναι διαφορετικά είδη και θα πρέπει να βρίσκονται σε ξεχωριστά κλουβιά.
Το Lovebird θα υπερασπιστεί την επικράτειά του και θα δαγκώσει οποιοδήποτε άλλο είδος πουλιού υπάρχει στο κλουβί.
Το budgie κινδυνεύει άμεσα, να τραυματιστεί από το δυνατό ράμφος ενός lovebird,.
Ακόμη και μεγαλύτεροι παπαγάλοι όπως τα cockatiel δεν μπορούν να τα βάλουν μαζί τους.
Μην σε ξεγελάει το όνομα, δαγκώνουν άσχημα.
Επίσης άν θέλεις πες στο pet shop ότι εάν δεν γνωρίζουμε κάτι, θα είναι καλύτερα να μην απαντάμε.
 
Όχι μην τα βάλεις μαζί! Δεν πρέπει καθώς τα lovebird είναι πολύ κυριαρχικά με τον χώρο και έχουν και μεγαλύτερο ράμφος από τα μπάτζι με αποτέλεσμα να το δαγκώσει και αν το κάνει τομπάτζι το πιθανότερο να μην μπορέσει να υπερασπιστεί τον εαυτό και να τραυματιστεί άσχημα.
Λίγο ασχετο αλλά γενικά μην πιστεύεις τα οποιαδήποτε pet shop σε αυτά που λένε καθώς οι περισσότεροι δεν ξέρουν.
 
Καλησπέρα.
Σίγουρα?Απο το pet shop μου είπαν ότι επιτρέπετε και δεν θα πάθει κάτι.
Για να πουλήσουν λένε ότι τους έρθει στο κεφάλι.
το ένα από τα δυο αρρώστησε και μπορεί να πεθάνει.
Ελπίζω να τα καταφέρει.

Να έχεις υπόψιν ότι αν αγοράσεις ένα νέο Lovebird θα πρέπει η γνωριμία τους να γίνει βάζοντας το νέο σε ξεχωριστό κλουβί και αφού ολοκληρωθεί η καραντίνα να τα φέρεις κοντά (τα κλουβιά) για να γνωριστούν και να δεις τις αντιδράσεις τους.
 
Back
Top