Διατροφή Μπορώ να βάλω Aloe Vera στα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης danai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

danai

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
38
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Επειδή όλοι ξέρουμε τις ευεργετικές ιδιότητες της αλόης
https://community.petbirds.gr/threads/aloe-vera-βοήθειες-της-μητέρας-φύσης-για-τα-ζώα.10518/
σκέφτηκα να βάλω στα καναρίνια μου, τώρα που τα προετοιμάζω για αναπαραγωγή.
Ξέρει κάποιος να μου πει αν έχει κάτι επικίνδυνο για τα καναρίνια; Απ' ότι διάβασα, την χρησιμοποιούν σε παπαγάλους. Αν επιτρέπεται, πώς να την χρησιμοποιήσω (στο νερό, στην αυγοτροφή κλπ.) σε τι αναλογία και κάθε πότε;
 
Η διατροφή για την προετοιμασία των καναρινιών είναι γνωστή.
(μπορείς να την βρείς σε διάφορα θέματα των φόρουμς αλλά και σε αρθρα. Αν θέλεις κάτι συμπληρωματικό, εδώ είμαστε)
Ερευνες ή μελέτες για την ευεργετική επίδραση της αλόης στα καναρίνια δεν υπάρχουν.
 
θα ηθελα οσο γινεται περισσοτερες φυσικες ουσιες με ευεργετικα αποτελεσματα ναμπορουσαν να εισαχθουν στο διαιτολογιο των πουλιων μας. Αλλα απο τα παρακατω βλεπω οτι το θεμα ειναι μπλεγμενο ωστε να ρισκαρει καποιος εκτος αν βρεις εστω στο εξωτερικο εγκεκριμενα σκευασματα οποτε για να εχουν αδεια δεν υπαρχει και φοβος. Εγω σε αυτη τη φαση τουλαχιστον δεν θα χρησιμοποιουσα αλοη στην εκτροφη μου (δεν εχω διαβασει και πληρως τα αρθρα για να εχω πιο ασφαλη γνωμη🙄)

liver-detoxifying agent called Aloe Detox by Naturade - Disease prevention and tips for a healthy parrot

How Aloe Vera Can Benefit Your Bird
 
Back
Top