Φροντίδα Μπορώ να βάλω Harness στο κοκατίλ μου και είναι ασφαλές για αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Natalie08
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Natalie08

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
244
Πόλη
Ηράκλειο
Βλεπω οτι μερικοι ιδιοκτητες κοκατιλ βαζουν στα κοκατιλ τους λουρακι και τα πηγαινουν βολτα εξω. Το βρηκα καλη ιδεα να το κανω κι εγω οταν εξημερωθουν τα κοκατιλ μου και ειναι ετοιμα για αυτο. Ομως μου ηρθαν αρνητικες σκεψεις οτι αμα το κανω αυτο μπορει να του συμβει οτιδηποτε, οπως να του επιτεθει μια γατα ή ενα αλλο πιο μεγαλο πουλι ( δεν εχουμε γερακια στην πολη ). Μπορω να βαλω λουρακι στο κοκατιλ μου, και αν ναι, ειναι ασφαλες;
 
@Nektarios2007 Oκ, θα τα βγαζω στο παρκο που εχω απεναντι απο το σπιτι μου 😀
[automerge]1610025355[/automerge]
Οχι βολτες στα κοντινα σπιτια δηλαδη;
[automerge]1610026073[/automerge]
Τα harness μπορω να τα βρω σε πετ σοπ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Natalie08 το χαρνες θέλει παρα πολύ προετοιμασία, εκπαίδευση και υπομονή. Αρκετά πουλιά δεν το δέχονται και με το δίκιο τους δηλαδή, θα πρέπει να υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη και από τις δυο πλευρές, νομίζω πως δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να σε αγχώνει και να το σκέφτεσαι από τώρα. Υπάρχουν διαθεσιμα σε πετ σοπ, όπως και πολλά βιντεάκια στο YouTube που μπορείς να δεις.
 
@christina07 Δεν αγχωνωμαι απλα εκανα μια ερωτηση γιατι το σκεφτομουν τωρα τελεφταια και ειπα να ρωτησω για να ειμαι προετοιμασμενη. Φυσικα το harness θελει προετοιμασια και εμπιστοσυνη, εξαλλου δεν σκεφτομουν να το κανω απο τοσο νωρις. Παντως ευχαριστω για τις πληροφοριες
 
Αν το αποφασίσεις να το κάνεις να αγοράσεις hurness

Προσοχή μόνο Αυτό που αγκαλιάζει το κορμάκι τους και όχι κάποια άλλα που απλά τους πιάνεις με γατζάκι το πόδι.

όντως θέλει προσπάθεια να κάνεις το πουλάκι να το δεχτεί, το είχα δοκιμάσει και στα δικά μου αλλά τα είδα να ζορίζονται και το παράτησα.
 
@takis1964 αν γνωρίζεις τους σωστούς ανθρώπους βλέπεις και τα σωστά βιντεάκια, γενικά υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα με τα βιντεάκια ως προς την εκπαίδευση του παπαγάλου να φοράει το χαρνες (τα περισσότερα δείχνουν ότι πιάνεις τον παπαγάλο και του το φοράς) αλλά σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι διαμάντια που δείχνουν τον σωστό τρόπο και με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη!
Οποίος έχει χρόνο ας αναζητήσει στο YouTube την ElleAndTheBirds, είναι απίστευτη και εξηγεί πολλά πράγματα αναλυτικά!
 
Εγώ είχα παραγγείλει από εξωτερικό harness γιατί δεν έβρισκα στην Ελλάδα, αλλά όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω γιατί το φοβάται.
Μόλις το βλέπει εξαφανίζεται. Το πήρε στραβά από την αρχή. Δεν ξέρω άμα παίζει ρόλο και το χρώμα.
Αυτά που θα έπρεπε (για μένα) να φοβάται πάει και τα τρώει (τηλεκοντρόλ, λουλούδια...).
Όπως βλέπεις το harness από τη μία και ένα παιχνιδάκι από την άλλη πάνω στην τηλεόραση για να μην φτάνει τα λουλούδια.
Στο γραφείο έχω μία μεγάλη υφασμάτινη πατήθρα για να μην έρχεται και τρώει τα καλώδια.
tv 2m.webp
 
Back
Top