Διατροφή Μπορώ να δώσω βασιλικό στην καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ntinosar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ntinosar

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2014
Μηνύματα
4
Εχω μια καρδερίνα μπορώ να του δώσω βασιλικό είναι μικρό και δεν έξη βγάλει ακόμη το κόκκινο στο κεφαλάκι
 
Ναι, μπορεις. Δεν υπαρχει προβλημα.. Απλα μικρες ποσοτητες γιατι αν τρωει μονο ξηρα τροφη θα σου κουτσουλαει πρασινες κουτσουλιες και μετα παει για εντερικα.. Οποτε προσεξε το.
Επισης ο βασιλικος βοηθαει για την αλλαγη του φτερωματος
 
Να δίνεις. Βασιλικό και τσουκνίδα και αντράκλα και ζωχό και αγγούρι και μπρόκολο και καλαμπόκι και αγριοράδικο-ταραξάκο και αγριομάρουλο και γαϊδουράγκαθο και ότι άλλο μπορείς να βρεις από τη φύση.
 
Καλησπερα
μπορω να εχω μονιμα γλαστα με βασιλικο στο κλουβι των καρδερινων ?
 
@VasMel1981 το θέμα είναι του 2014, αλλά μπορεί και κάποιος άλλος πέραν των συμμετεχόντων να απαντήσει βάσει εμπειρίας.
Εγώ δεν διαθέτω εμπειρία αλλά μόνο με την κοινή λογική, θα προβληματιζόμουν με την σύσταση του χώματος που μπορεί να έχει χημικά ή να έχει γίνει χημική επεξεργασία ή ότι άλλο βλαβερό, αν το φάει το πουλάκι. Γιατί όχι κλαράκια με φρέσκο βασιλικό; πλυμένα κ στεγνά;
Άσε που με την γλάστρα θα μειωθεί κ ο χώρος του κλουβιού.
 
Αγαπητη Μαιρη
Μιλαμε για μια κλουβα 2m x 3m
εχω μεσα μικρα δεντρα Ελιας και ρωταω αν ειναι ενταξει να υπαρχει σε μονιμη βαση βασιλικος
Οσο αναφορα το χωμα εν βαζω λιπασματα κτλ οποτε δεν αποτελει προβλημα οπως και ο χωρος
Αν καποιος πραγματικα γνωριζει θα το εκτιμουσα
Ευχαριστω
 
Καλησπερα
μπορω να εχω μονιμα γλαστα με βασιλικο στο κλουβι των καρδερινων ?
Καλησπέρα,
Ο βασιλικός συγκαταλέγεται στα ασφαλή βότανα προς βρώση για τα πουλιά. Εκτός αυτού οι καρδερίνες αρέσκονται στο να "βοσκανε" στις σποριασμενες κορυφές του.
Παρόλα αυτά ο βασιλικός είναι εποχικό φυτό. Αυτό σημαίνει ότι έχει συγκεκριμένο χρόνο άνθισης και διατήρησης (μονοετές). Μόνο συγκεκριμένες ποικιλίες διατηρούνται περισσότερο και σε συγκεκριμένες συνθήκες.
Μπορείς πάραυτα να έχεις βασιλικό στην κλουβα και κάθε φορά να φυτεύεις και νέα φυτώρια εάν χρειάζεται.
Καλή συνέχεια
 
Μπορείς επίσης, να βάλεις και ρίγανη, να ρίξεις και σπόρους από ζωχούς, νεροκάρδαμου, ρόκας κλπ (σου έγραψα μερικά που βγαίνουν εύκολα από σπόρους) σε γλάστρα ή στο χώμα. Αρκεί να τα ποτίζεις και
 
Back
Top