Διατροφή Μπορώ να δώσω γύρη και στο πάροτλετ;

Eleni pepper

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2016
Μηνύματα
901
Πόλη
Εύβοια
Καθε ποτε πρεπει να δινουμε γυρη; Μπορω να δωσω και στο παροτλετ αφοβα δηλαδη;να την βαλω ετσι σε κοκους που ειναι στα βοτανα που του φτιαχνω; Μπορω;
 
..όσον αφορά τ
να τους δίνεις σε μικρές ποσότητες..συνέχεια.
Είναι απλά. Ένα συμπλήρωμα διατροφής.
αυτό το...''συνέχεια, σε μικρές ποσότητες'' ,ισχύει όντως Σταύρο;
γιατί, αν θυμάμαι καλά, σε παλαιότερο θέμα είχε συζητηθεί η προσφορά της γύρης ως συμπλήρωμα διατροφής μόνο κατά την αναπαραγωγική περίοδο (στα καναρίνια).
Ισχύει κάτι διαφορετικό για τους παπαγάλους;
 
Ισχύει ό,τι υπάρχει ως δεδομένο με βάση κάποια επιστημονική έρευνα. Όσον αφορά στη γύρη και την κατανάλωση της από τα πουλιά, δεν υπάρχει αντίστοιχη μελέτη εκτός αν μου διαφεύγει.

αν θυμάμαι καλά, σε παλαιότερο θέμα είχε συζητηθεί η προσφορά της γύρης ως συμπλήρωμα διατροφής μόνο κατά την αναπαραγωγική περίοδο (στα καναρίνια).
Μήπως μπορείς να βρεις τη συγκεκριμένη συζήτηση για να την ξαναδούμε και να την εξετάσουμε με τα δεδομένα που γνωρίζουμε σήμερα.
 
Παιδια ευχαριστω πολυ.. Ειδα μια κοπελα απο εξωτερικο μα φυιαχνει ενα μιξ με κινοα γυρη λαχανικα σπορους τσια κ κατι αλλα και γιαυτο ρωτησα διοτι εχει η μητερα μου και γυρη και προπολη κ δν ηξερα..:D
 
Η γύρη που αγοράζουμε είναι πολύ συμπυκνωμένη και συνήθως την βάζουμε στην αυγοτροφή.
Φυσικά είναι διαφορετικό όταν δίνουμε ολόκληρο άνθος με την γύρη του.
Μιλάμε για άλλη ποσότητα και με την δυνατότητα του πουλιού να επιλέξει πόσο θα καταναλώσει.
 
Παιδια ευχαριστω πολυ.. Ειδα μια κοπελα απο εξωτερικο μα φυιαχνει ενα μιξ με κινοα γυρη λαχανικα σπορους τσια κ κατι αλλα και γιαυτο ρωτησα διοτι εχει η μητερα μου και γυρη και προπολη κ δν ηξερα..:D
Πρόπολη γιατί να δώσεις; Σαν συμπλήρωμα διατροφής δεν ήξερα ότι χρησιμοποιείται.
 
Ελένη να προσέξεις λόγω ότι η πρόπολη της μητέρας σου (όπως και οι περισσότερες ) είναι αραιωμένη σε αλκοόλη.Δεν κάνει για τα πουλιά μας, θα τα "τεντώσεις". Η πρόπολη, όποιοι την χρησιμοποιούν, δεν την δίνουν ως συμπλήρωμα αλλά σαν προστατευτικό - ενισχυτικό του ανοσοποιητικού στην υγεία τους και είναι αραιωμένη σε γλυκερίνη.
 
Οχι οχι δν θα δωσω προπολη απλα ειπα οτι εχει η μητερα μου απο αυτα διοτι μας δινει οποτε κρυολογουμε κ γινομαστε περδικια.:D. Κ εβλεπα την γυρη κ αναρωτιομουν κανει;δεν κανει. Αλλα με κατατοπισατε ευχαριστω🙂

Η γύρη που αγοράζουμε είναι πολύ συμπυκνωμένη και συνήθως την βάζουμε στην αυγοτροφή.
Φυσικά είναι διαφορετικό όταν δίνουμε ολόκληρο άνθος με την γύρη του.
Μιλάμε για άλλη ποσότητα και με την δυνατότητα του πουλιού να επιλέξει πόσο θα καταναλώσει.
Μαρακι μου θα βαλω αυριο φωτο να σου δειξω σε τι μορφη την εχει η μαμα.σε ενα βαζο κ ειναι σαν σβολακια!meh
 
Εγώ γύρη στα gouldian βάζω γύρω στο 1 κοφτό κουταλάκι ή λιγότερο μια φορά την εβδομάδα...
Έχω την εντύπωση οτι την περίοδο αναπαραγωγής την τρωνε περισσότερο..
σε ευχαριστω πολυυυ καλημερα🙂


@maria p μαρακι ετσι ειναι η γυρη που εχω
 

Συνημμένα

  • rsz_20161101_102850.webp
    rsz_20161101_102850.webp
    41 KB · Προβολές: 45
Back
Top