Ασθένειες Μπορώ να δώσω και κάτι για το λαιμό του καναρινιού μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chris1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chris1

PB New Member
Εγγραφή
25 Φεβ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Patra
Καλησπέρα έχω ένα καναρίνι το οποίο είναι αρκετά ζωηρό τρώει κανονικά όμως κάνει κάποιες φορές γρουκ γρουκ σαν τα λουτρινα για τα σκυλιά. Του βάζω pulmosan. Έχω δει μια μικρή βελτίωση όμως μετά από μιάμιση εβδομάδα αρχίζει πάλι να κάνει τον ήχο. Ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να δώσω και κάτι άλλο για τον λαιμό του γτ κάνει σαν να έχει φλεγματα και όλο φτερνίζεται. Μπορώ να δώσω πιο συχνά από το pulmosan?
 
Το καλύτερο θα ήταν να τραβήξεις βίντεο την στιγμή που κάνει αυτόν τον ήχο. Το να φτερνίζεται είναι φυσιολογικό, ειδικά όταν πίνει νερό. Το να βγάζει φλέματα είναι ίσως μια ένδειξη ασθένειας. Κατά την άποψή μου πρέπει να επιχειρήσεις να το πας σε πτηνίατρο. Δες εδώ μια λίστα:
 
Καλησπέρα έχω ένα καναρίνι το οποίο είναι αρκετά ζωηρό τρώει κανονικά όμως κάνει κάποιες φορές γρουκ γρουκ σαν τα λουτρινα για τα σκυλιά. Του βάζω pulmosan. Έχω δει μια μικρή βελτίωση όμως μετά από μιάμιση εβδομάδα αρχίζει πάλι να κάνει τον ήχο. Ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να δώσω και κάτι άλλο για τον λαιμό του γτ κάνει σαν να έχει φλεγματα και όλο φτερνίζεται. Μπορώ να δώσω πιο συχνά από το pulmosan?
Αν έχει φλέγματα και φταρνίζεται μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Πρέπει να το εξετάσει γιατρός.
 
Του βάζω pulmosan. Έχω δει μια μικρή βελτίωση όμως μετά από μιάμιση εβδομάδα αρχίζει πάλι να κάνει τον ήχο.
Πριν λίγες μέρες είχε ανοίξει συζήτηση για το χρόνο δράσης του pulmosan. Πολύ έμπειρα μέλη ανέφεραν πως αν υπάρχουν όντως ακάρεα, το πρόβλημα θα πρέπει να έχει λυθεί μέσα σε 2-3 μέρες από την πρώτη εφαρμογή του φαρμάκου. Επομένως το πουλάκι δεν έχει ακάρεα.

Μπορώ να δώσω πιο συχνά από το pulmosan?
Μπορείς να ξαναβάλεις το νωρίτερο στις 14 μέρες μετά την πρώτη εφαρμογή. Αλλά δε χρειάζεται, γιατί δεν έχει ακάρεα.
 
Μπορώ να δώσω και κάτι για το λαιμό του καναρινιού μου
Μπορείς να δώσεις τα πάντα. 10 άτομα να ρωτήσεις θα πάρεις 15 απαντήσεις - προτάσεις φαρμάκων. Αν πρέπει να δώσεις ή όχι εξαρτάται από το λόγο. Για να δώσεις ένα φάρμακο πρέπει πρώτα να διαπιστωθεί ΑΝ υπάρχει ασθένεια και ΠΟΙΑ. Για να γίνει αυτό, χρειάζεται να γίνουν οι σωστές εξετάσεις από το σωστό γιατρό.

Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς τη λίστα των γιατρών που έχουμε στο φόρουμ ή να ψάξεις για κάποιον της επιλογής σου.
 
Back
Top