Διατροφή Μπορώ να δώσω στους παπαγάλους ελαιόλαδο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lazikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lazikos

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ξάνθη
Μπορω να δωσω κ στουσ παπαγαλους ελαιολαδο;
Επισης τι βοτανα μπορω να τουσ δωσω;
Οχι απο την αγορα αλλα να τα μαζεψω μονοσ μου.
κ πως μπορω να φτιαξω αυγοτροφη;
 
Το ελαιολαδο ειναι τελειως ξενο με τη φυσικη διατροφη των παπαγαλων σκεψου οτι τα δικα σου καταγονται απο Αυστραλια οπου δεν υπαρχουν καθολου ελιες διοτι δεν επιζουν τα ελαιοδεντρα σε αλλο κλιμα περα απο το μεσογειακο. Μπορει το ελαιολαδο να ειναι πολυ καλη και πλουσια τροφη για τους ανθρωπους αλλα εγω το αποφευγω στα πουλια. Μονο αν τυχει και ''χωσει τη μυτη του'' σε καποιο απο τα φαγητα μας και αρπαξει καμια μπουκια. Τοσο λιγο δεν πειραζει. Εγω δεν θα προσθετα καθαρο ελαιολαδο στη διατροφη των πουλιων διοτι απλα δεν βρισκω το λογο με τοσες εναλλακτικες που εχουμε στο θεμα της διατροφης τους. 😉
 
Εγώ πάντως στα παπαγαλάκια μου δίνω 2-3 σταγόνες αγνό ελαιολαδο στο αυγό και του αλλάζουν τα φώτα, μετά από νουθεσία της πτηνιάτρου. Επίσης μετά από συζήτηση μαζί της προσθέτω στην τροφή μίγμα από ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι.
Φοίβο δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα πουλιά στο φυσικό περιβάλλον τους βρίσκουν αυτό που χρειάζονται και θέλουν. Τώρα στην Ελλάδα που να βρούν τα φυτά της Αυστραλίας για να πάρουν τα απαραίτητα συστατικά που θέλουν;
 
Εγώ πάντως στα παπαγαλάκια μου δίνω 2-3 σταγόνες αγνό ελαιολαδο στο αυγό και του αλλάζουν τα φώτα, μετά από νουθεσία της πτηνιάτρου. Επίσης μετά από συζήτηση μαζί της προσθέτω στην τροφή μίγμα από ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι.
Φοίβο δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα πουλιά στο φυσικό περιβάλλον τους βρίσκουν αυτό που χρειάζονται και θέλουν. Τώρα στην Ελλάδα που να βρούν τα φυτά της Αυστραλίας για να πάρουν τα απαραίτητα συστατικά που θέλουν;
γεια σου κωστα...
αυτο με την πτηνιατρο σου περιεργο μου φαινεται...
θα ρωτησω κ γω τον δικο μου, αλλα απ αυτα που μεχρι τωρα μου ειπε, δεν νομιζω να ειναι χρησιμη στα πουλια η χορηγηση λαδιου...🙄

με τα θρεπτικα συστατικα των τροφων επειτα
πιστευω οτι αντιστοιχα σε καθε τοπο, βρισκονται σε φυσικες τροφες αναλογα θρεπτικα συστατικα, απο καθε βασικη κατηγορια βιταμινες πρωτεινες κλπ...
[χωρις να ειμαι διατροφολογος βεβαια...😛]
 
Εύα ρώτα και ενημέρωσε για το τι είπε ο κτηνίατρος. Έτσι θα μπορέσουμε να τσεκάρουμε σε κάθε περίπτωση αν είναι γνώστες και αν αξίζουν τα λεφτά που τους δίνουμε ή όχι! ΄'Οσο για τη χρησιμότητα πιστεύω ότι υπάρχει στο ελαιόλαδο (σημ εννοείται το εξτρα παρθένο κ΄όχι αυτό το Σουπερ Μαρκετ) καθόσον είναι πλούσιο σε βιταμίνες και ειδικά σε Β.
 
Εύα ρώτα και ενημέρωσε για το τι είπε ο κτηνίατρος. Έτσι θα μπορέσουμε να τσεκάρουμε σε κάθε περίπτωση αν είναι γνώστες και αν αξίζουν τα λεφτά που τους δίνουμε ή όχι! ΄'Οσο για τη χρησιμότητα πιστεύω ότι υπάρχει στο ελαιόλαδο (σημ εννοείται το εξτρα παρθένο κ΄όχι αυτό το Σουπερ Μαρκετ)...καθόσον είναι πλούσιο σε βιταμίνες και ειδικά σε Β.
καθολου δεν διαφωνω κωστα :)
απλως το πουλι, απο φυσικου του,
δεν θα παει να φαει ελαιολαδο-απ οσο γνωριζω...

ο γιατρος μου ειχε πει (γιατι εκανα κ γω κατα καιρους...😛μεταφυσικες😛... αναζητησεις στην διατροφη των πουλιων μου)
οτι πρεπει να τους δινω, μονον οτι στη φυση θα ετρωγε ενα πουλι
κ τιποτα παραπανω...-
αν τυχει κατι, σε ελαχιστη ποσοτητα ειπε...[παξιμαδια κλπ...
κ διαφορα αλλα, που με βλεπουν να τρωω
κ καμια φορα τους εδινα να δω αν θα φανε!]:)
 
Ερώτηση - Απάντηση
Ελαιόλαδο-ελιά όχι ΟΚ.
Σπόρους από ηλιοτρόπιο όμως; νομίζω ΝΑΙ
Ρώτα και τον κτηνίατρό σου για το ελαιόλαδο και βλέπουμε. Αν πει ναι τότε είχα δίκιο. Αν πει όχι ρωτάμε και τρίτο και αν πει και αυτός ΟΧΙ τότε έχω ΑΔΙΚΟ και θα ζητήσω ένα φαρδύ-πλατύ συγνώμη. Περιμένω νέα σου.
 
Και κάτι άλλο. Υπήρχε ποτέ περίπτωση στο φυσικό του περιβάλλον παπαγάλος ή καναρίνι να φάει αυγό? Νομίζω πως όχι. Το μόνο αρνητικό που σίγουρα έχει πάντως το ελαιόλαδο είναι πως η κατάχρηση παχαίνει τα πτηνά και προσθέτει ενέργεια
 
κοιτα κωστα :)
το θεμα για μενα δεν εχει να κανει με δικαιο κ αδικο.
οση ενημερωση επιδιωκω,
το κανω γιατι
απλα θελω να φροντιζω τα πουλια μου οσο μπορω καλυτερα
αποσκοπωντας στην καλη υγεια τους κ την μακροζωια τους.
θα τον ρωτησω παντως με την πρωτη ευκαιρια.
 
Πως δεν υπαρχει; Δεν εχεις δει να τρωνε τα αυγα τους καμια φορα αν τα σπασουνε καταλαθος; Το μωρο πριν βγει απο το αβγο δεν απορροφα τον κροκο του αβγου απο την κοιλια του; 😕
 
Λοιπόν παιδιά σκοπός είναι όπως λέει και η Εύα η μακροζωία των πτηνών που αγαπάμε.:) Τώρα αν όντως δεν πρέπει να δίνουμε ελαιόλαδο δεν ξέρω. Όπως έγραψα μου το πρότεινε η πτηνίατρος. Εγώ πάντως τους δίνω ελαιόλαδο 3 μήνες 1 φορά την εβδομάδα και ούτε βάρος έχουν πάρει ούτε κάποιο πρόβλημα έχουν παρουσιάσει.
θα τον ρωτησω παντως με την πρωτη ευκαιρια

Σε ευχαριστώ και περιμένω νέα

Φοίβο έχεις δίκιο.
 
ρωτησα κωστα!:D
μπορει να μπει λιγο ελαιολαδο, ειπε ο γιατρος...
 
Εύα σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τη γρήγορη απάντησή σου.

Άρα λαζικο μπορείς να δώσεις στο αυγό λίγο ελαιόλαδο. Τώρα για βότανα εγώ τους δίνω στην τροφή μίγμα από βασιλικό, ρίγανη, θυμάρι (πάλι η πτηνίατρος). Σχετικά με το μίγμα θα βρεις πολλά άρθρα στο φορουμ σχετικά με αυτά.
Ελπίζω να βοηθήσαμε/βοηθηθήκαμε/ενημερωθήκαμε
 
Παιδια καλημερα. Θα ηθελα απλως να αναφερω τα εξης σχετικα με το θεμα που συζητατε. Εδω στην Αιγινα αρκετες φορες βλεπουμε κοπαδια παπαγαλων (ακριβως τι ειδος δεν μπορω να σας πω μιας και δεν τα γνωριζω, αλλα αυτο που μπορω να πω ειναι οτι ειναι μεγαλα πουλια σε μεγεθος) τα οποια πεφτουν στις ελιες και τσιμπολογανε καθως και σε αλλα δενδρα της περιοχης.
 
Back
Top