Διατροφή Μπορώ να δώσω τη Manitoba Carduelidi στα malinois μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης seneka21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

seneka21

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
63
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Γεια χαρά σε όλους.

Θα θέσω μία ίσως δύσκολο να απαντηθεί απορία.
Για κάποιον λόγο βλ. "Συμβουλές διατροφή για Green Singer (καναρίνι Μοζαμβίκης)" μου περίσεψε μία σακούλα Manitoba Carduelini.
'Ετσι σκέφτηκα να να την δοκιμάσω στα malinois μου τα οποία τρέφονται κατά 70-80% με pellets Versele Laga NutriBird C15 και το υπόλοιπο 20-30% με συσκευασμένο-επώνυμο μίγμα για καναρίνια (δεν έχω πρόχειρο το όνομα) + που και που λίγο καναβουράκι + φρέσκα φρούτα ή λαχανικά άπαξ εβδομαδιαίως.
Το ένα εκ των δύο καναρινιών τρώει την καρδερινοτροφή με πολύ όρεξη ενώ το άλλο έτσι κι έτσι, πάντως και τα δύο την δέχονται.
Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι, υπάρχει περίπτωση να τα βλάψω με αυτόν τον τρόπο ή η έξτρα ποικιλία μόνο καλό θα κάνει?
Ίσως βοηθόύσε να αναφέρω το ότι "σταβλίζονται" σε 60αρι κλουβί έκαστο δλδ. έχουν καλή κινητικότητα και ότι δεν προσβλέπω σε αναπαραγωγή.

Να είστε όλοι καλά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η carduelidi είναι μία τροφή που απευθύνεται, ως βασική κατανάλωση, σε καρδερίνες και άλλες συγγενικές σπίζες. Ως επί το πλείστον, αποτελείται σε μεγάλο βαθμό από ελαιούχους σπόρους και συστατικά. Τα καναρίνια δέχονται εύκολα βάρος σε μια τέτοια διατροφή. Θα μπορούσες κάλλιστα να την χρησιμοποιείς ως κέρασμα στην αυγοθήκη μια φορά την εβδομάδα αλλά θεωρώ όχι σε καθημερινή βάση. Φυσικά μπορείς να ακολουθήσεις αυτό το πρόγραμμα και αφού τελειώσει αυτό το σακουλάκι εφόσον έχει αποδοχή.
Καλή συνέχεια
 
@Γιαννης17 Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ για την διαφωτιστική σου απάντηση.
Θα εφαρμόσω πρόγραμμα ελεγχόμενης χορήγησης του Carduelidi γιατί βλέπω ότι αρέσει και στα καναρινακια.

Να είστε όλοι καλά.
 
Γεια χαρά σε όλους.

Θα θέσω μία ίσως δύσκολο να απαντηθεί απορία.
Για κάποιον λόγο βλ. "Συμβουλές διατροφή για Green Singer (καναρίνι Μοζαμβίκης)" μου περίσεψε μία σακούλα Manitoba Carduelini.
'Ετσι σκέφτηκα να να την δοκιμάσω στα malinois μου τα οποία τρέφονται κατά 70-80% με pellets Versele Laga NutriBird C15 και το υπόλοιπο 20-30% με συσκευασμένο-επώνυμο μίγμα για καναρίνια (δεν έχω πρόχειρο το όνομα) + που και που λίγο καναβουράκι + φρέσκα φρούτα ή λαχανικά άπαξ εβδομαδιαίως.
Το ένα εκ των δύο καναρινιών τρώει την καρδερινοτροφή με πολύ όρεξη ενώ το άλλο έτσι κι έτσι, πάντως και τα δύο την δέχονται.
Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι, υπάρχει περίπτωση να τα βλάψω με αυτόν τον τρόπο ή η έξτρα ποικιλία μόνο καλό θα κάνει?
Ίσως βοηθόύσε να αναφέρω το ότι "σταβλίζονται" σε 60αρι κλουβί έκαστο δλδ. έχουν καλή κινητικότητα και ότι δεν προσβλέπω σε αναπαραγωγή.

Να είστε όλοι καλά
αυτο που μου εχει προτήνει το άτομο που μου εδωσε τα μαλινουά μου ειναι μια τροφη καναρινιών ΧΩΡΙΣ μπισκότο , και στο 1κιλο να προσθέτω 200γρ σπόρο ΡΟΥΠΣΕΝ καθως ειναι πιο λιπαρός και τα βοηθάει στο κελάιδησμα
 
Back
Top