Διατροφή Μπορώ να δώσω mealworms σε καρδερίνες εκτός αναπαραγωγικής περιόδου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης balog
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

balog

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2011
Μηνύματα
4
Πόλη
Κορωπί
γεια χαρά στην ομάδα. Διαβάζοντας ότι χρειάζονται στην εποχή της αναπαραγωγής ρωτώ αν είναι κακό να μαθαίνουν από τώρα αραιά και που να δίνω από τώρα από λίγα; Γαι καρδερίνες η ερώτηση μου
 
γεια χαρά στην ομάδα. Διαβάζοντας ότι χρειάζονται στην εποχή της αναπαραγωγής ρωτώ αν είναι κακό να μαθαίνουν από τώρα αραιά και που να δίνω από τώρα από λίγα; Γαι καρδερίνες η ερώτηση μου

Όχι δεν είναι κακό, επιβάλλεται θα έλεγα ώστε να μάθει από τώρα αυτές τις τροφές.

Αν περιμένουμε από τα πουλιά να καταναλώσουν άγνωστες τροφές στην κρίσιμη περίοδο της αναπαραγωγής χωρίς 2η σκέψη μάλλον απατόμαστε.
 
Προτείνεις να τα βράσω; τα αγόρασα από μαγαζί... Πως να τα συντηρήσω;
 
Για το βράσιμο εξαρτάται από τις συνθήκες που ζουν οι αλευροσκώληκες.
Αν καλλιεργούνται σωστά τότε, κατά την γνώμη μου, δεν χρειάζονται απαραίτητα βράσιμο.
Αν είναι παρατημένοι και κανιβαλίζονται τότε ναι.
Περίμενε και άλλες γνώμες σχετικές με το βράσιμο.


Σχετικά με την καλλιέργεια των mealworms θα βρεις πολλές πληροφορίες στο petbirds και στο διαδίκτυο. Κάνε μια έρευνα!
 
Eπειδή ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τα δικά του βιώματα, οι δικές μου όταν είχαν μικρά, όσα σκουλήκια και να έβαζα τα εξαφάνιζαν** ... Την υπόλοιπη χρονιά, όπως τα έβαζα τα έβγαζα.

*Βράσιμο 4-5 λεπτά
**Όχι πάνω από 5-6 σκουλήκια την ημέρα.
 
Eπειδή ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τα δικά του βιώματα, οι δικές μου όταν είχαν μικρά, όσα σκουλήκια και να έβαζα τα εξαφάνιζαν** ... Την υπόλοιπη χρονιά, όπως τα έβαζα τα έβγαζα.

Εχουμε κάποια εξήγηση γι αυτό;
 
Βασίλη δεν τα έχουν ανάγκη, δεν τα έχουν μάθει..όπως ακριβώς μπορεί να μην τρώνε την αυγοτροφή η να παρατάνε τ'αυγό.
Ο οργανισμός μας πολλές φορές ''φωνάζει'' ότι θέλει κάτι.. Μια πορτοκαλάδα, μια μπριζόλα, μια κοτόσουπα, ένα μήλο...
Αντίστοιχα πιστεύω ότι και οι υπόλοιποι ζωντανοί οργανισμοί, ζητάνε αυτό που έχουν -τη δεδομένη στιγμή- ανάγκη.
Την περίοδο αναπαραγωγής, ότι κι αν τους βάλεις το καταναλώνουν όπως το σφουγγάρι το νερό.
Ένα ''τρυκάκι'' που έκανα όταν έβλεπα ότι μια θηλυκιά κάνει ''νερά'' στο τάϊσμα, ήταν να της βάλω πολλά διαφορετικά πράγματα στη διατροφή... Πετύχαινε σχεδόν πάντα. Δοκιμάζοντας, άλλαζε και η μητρική της συμπεριφορά.
 
Εμένα τα τρώνε όποτε και να τους τα βάλω αλλά δεν είναι στην διατροφής τους για όλο το χρόνο και να μάθουμε ότι τώρα είναι περίοδο ξεκούρασης του οργανισμού και των πτηνών. Η πρωτεΐνη είναι ένα μακρομόριο και φιλτράρετε από τους νεφρώνες που όταν είναι σε περίσσια αναπαραγωγή πτερόρροια φράζουν και μακροπρόθεσμα δημιουργούν προβλήματα όπως αρθρίτιδες ουρική και σπλαχνική.
 
Back
Top