Φροντίδα Μπορώ να εκπαιδεύσω Budgie 6 μηνών;

Pirate Parrot

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2016
Μηνύματα
9
Πόλη
Χαλκίδα
Γεια χαρα σε ολους..
Αγορασα πριν 5 μερες ενα budgie 6 μηνων απο pet shop μαζι με κλουβι κ 4-5 παιχνιδια.. Κ εχω καποιες ερωτησεις.
αρχικα μπορω να τ εκπαιδευσω που ειναι 6 μηνων η θα ειμαι δυσκολο; Επισης δεν φενεται να πολυκινειται... Ενω εχει φαει κ απ τ χερι μου κ πανω ανεβενει δεν ξερω δν φενεται γενικα χαρουμενος..
και επισης το κυριοτερο εχει κατι σαν "σκουλικια" στο κεφαλακι του και στ λαιμο του... Ειναι ασπρα εξογκοματαλια με μαυρο στο τελος. (φυσικα δεν κουνιοτ ται).λετε να ειναι αρρωστος;
 
Γεια σου καλώς ήρθες και να σου ζήσει το παπαγαλάκι σου! 🙂
6 μηνών είναι μικρό και έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου να κάνεις θαύματα στην σχέση σου μαζί του.
Βέβαια συνήθως τα μαγαζιά δεν γνωρίζουν την ακριβή ηλικία των πουλιών που έχουν αλλά φαντάζομαι θα είναι μικρό.
Δαχτυλίδι έχει στο πόδι του;
Τώρα, στην αρχή όταν μεταφέρουμε ένα πουλάκι σε καινούργιο χώρο, το πουλάκι περνάει ένα μικρό σοκ λόγω αλλαγής περιβάλλοντος.
Οι πέντε μέρες είναι λίγες και δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα για να νοιώσει ασφάλεια και να σε εμπιστευθεί ώστε να δεις την χαρούμενη προσωπικότητά του.
Συνήθως μετά από καμιά δεκαριά μέρες ηρεμούν. Τοποθέτησε το κλουβάκι του σε ένα ήρεμο μέρος και τις πρώτες μέρες μην το ενοχλείτε πολύ-πολύ.
Στον οδηγό φροντίδας παπαγάλων, θα βρεις τα περισσότερα θέματα που περιέχει το PetBirds και που πρέπει να διαβάσεις για να φροντίζεις σωστά το πουλάκι σου.
Αυτό που εσύ ονομάζεις "σκουλήκια", χωρίς να είμαι και σίγουρη, μάλλον είναι τα νέα φτεράκια που βγάζει. Πρέπει να πέρασε ή να περνάει το πουλάκι την πρώτη του πτερόρροια .
Ωστόσο το πιο σωστό είναι αυτό που σου είπε ο Γιάννης @ianos πιο πάνω, δηλαδή βάλε μας κάποιες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/του πουλιού κοντινές, με το κλουβί του και του σημείου που το έχεις, να σου πούμε όσα καταλάβουμε και να το καμαρώσουμε :).
Για όσα χρειάζεσαι, μην διστάζεις να ρωτάς.
 
Αυριο θα ανεβασω να τραβηξω απ τν καμερα γτ με τ κντ δν φενεται τιποτα...
Οχι δεν εχει δαχτυλιδι.. Μπορω να του βαλω; Και σε τι οφελει;
 
Οχι δεν εχει δαχτυλιδι.. Μπορω να του βαλω; Και σε τι οφελει;
Όχι τώρα δεν μπορείς, τα δακτυλίδια τα τοποθετούν οι εκτροφές τις πρώτες μέρες της ζωής ενός πουλιού και περιέχουν κάποιες πληροφορίες.
 
Επισης ευχαριστώ πολυ για τον χρονο και τις απαντήσεις σας :D
το κλουβι το εχω στο δωματιο μου σε ενα μερος που οταν ριμαι ορθιος ειναι στο ιδιο υψος μρ το κεφαλι μου...
επισης οντως πρεπει να ειναι κατι σαν καινουργια φτερακια. Γιατι εχει αρκετα... Θελω τοσο πολυ να του παρω ενα ταιρι να παιζει.. Αλλα θελω να τ εκπαιδευσω λιγο προς το παρον και λεωνα του παρω πιο μετα..
Επισης εχω διαβασει σχεδον ολα τα αρθμα σας περι εκλαιδευσης φροντιδαα κτλπ..
Και κατι αλλο... Καπως δεν ξερω πως χυνει αρκετο απο το νερο απο τν ποτιστρα του κ βρεχει το καυω μετος του κλουβιου του... Πως γινεται αυτο; Τι κανει χοροπηδαει πανω :3? Προσπαθει να κανει μπανιο :3? Τι;
 
Οχι, στην παρούσα φάση δεν υπάρχει όφελος. Σε ρώτησαν αν εχει δαχτυλιδι, για να βρεθεί η ηλικία, ο εκτροφεας, και η χώρα προέλευσης.
Βάλε μια καθαρή φωτό, που να φαίνεται καλά το πρόσωπο και τα μάτια του, για να σου πουν αν ειναι νεαρό ή ενήλικο, όταν μπορέσεις φυσικά.
 
Εχω και αλλες ερωτησεις :3 :3 ...
Η μυτουλα του, δεν ειναξ ουτε καθαρο μπλε ουτε γκρι... Ειναι μπλε αλλα σαν να ανοιγει πολυ κ να γινεται προς γκρι...
Να το παω σε ενα πτηνιατρο για γενικο τσεκ?
 
Και κατι αλλο... Καπως δεν ξερω πως χυνει αρκετο απο το νερο απο τν ποτιστρα του κ βρεχει το καυω μετος του κλουβιου του... Πως γινεται αυτο; Τι κανει χοροπηδαει πανω :3? Προσπαθει να κανει μπανιο :3? Τι;
Ναι μάλλον προσπαθεί να κάνει μπάνιο. Ιδίως αν περνάει πτερόρροια, το μπάνιο τα βοηθάει να μαλακώνει το δέρμα και να φαγουριάζονται λιγότερο (όπως εμείς όταν βγαίνουν τρίχες μετά το ξύρισμα). Βάλε του μπανιέρα, πρωινές ώρες όμως για να προλαβαίνει να στεγνώνει μέχρι τον ύπνο και ρίχνε μέσα που και που 2-3 σταγόνες ξύδι για πιο λαμπερό πτέρωμα. Να την αφαιρείς μόλις κάνει το μπάνιο του, για να μην πίνει νερό από μέσα που θα είναι βρώμικο.
 
Αν η ποτίστρα δεν τρέχει ή στάζει απο μόνη της, ναι, παίζει με το νερό και ίσως προσπαθεί να κάνει μπάνιο.
Εφόσον ειναι μακριά απο ρεύματα αέρα, βάζε του μπανιέρα κάθε πρωί, αρκεί να μην την αφήνεις για πάνω απο 20 λεπτά, ώστε να μην πίνει νερό απο εκεί, και κολλήσει κάποιο παράσιτο επιδερμικό στο γαστρεντερικό του συστημα
 
Η μυτουλα του, δεν ειναξ ουτε καθαρο μπλε ουτε γκρι... Ειναι μπλε αλλα σαν να ανοιγει πολυ κ να γινεται προς γκρι...
Βάλε φωτογραφία να το δούμε.
Να το παω σε ενα πτηνιατρο για γενικο τσεκ?
Το καλύτερο πράγμα, φτάνει να βρεις έναν γιατρό που να ξέρει από πτηνά. Που βρίσκεσαι; Αττική; αλλού;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ενταξει θα του βαλω μπανιερα την αγοραζω απο καποιο μαγαζι η μπορω να φτιαξω;
Μενω χαλκιδα
 
Λοιπον.. Αυτο ειναι ♡...
Τι λετε; (Μαλλον ανεβηκε η φωτογραφια.. Αν οχι θα ξαναπροσπαθησω)
 
Καλησπέρα και να χαίρεσαι τον φιλαράκο σου! Αρσενικός είναι και μάλιστα ώριμος σεξουαλικά, πάνω από 9 μηνών, μην σε πω και πάνω από έτος! Τα "σκουλήκια " που λες είναι τα καινούρια του πούπουλα, τα οποία τον φαγουρίζουν γι αυτό και προσπαθεί να τα μαλακώσει με το νερό της ποτίστρας. Όπως ανέφεραν και τα παιδιά πιο πάνω βάλτου μπανιέρα να του απαλύνεις λίγο την φαγούρα!
 
Αρσενικός είναι και μάλιστα ώριμος σεξουαλικά, πάνω από 9 μηνών, μην σε πω και πάνω από έτος!
Εκεί γύρω στο έτος είναι, γιατί έχει βγάλει και το δαχτυλίδι γύρω από την κόρη του ματιού.
Έχει εκτεταμένη πτερόρροια, διάβασε το άρθρο που σου έβαλα πιο πάνω και φρόντισε καλύτερα την διατροφή του.
 
Πσσσ ενηλικας μας βγηκε ο φιλαρακος, αχ βρς πετσοπαδες που ολα τα ξερετε...
Αρα η εκπαιδευση παει περιπατο;
 
Back
Top