Γενικά Μπορώ να επιταχύνω τη διαδικασία πτερόρροιας στην κανάρα;

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα φίλοι μου!
στις 08/10 είχα ανεβάσει ένα θέμα σχετικά με το πόσο ζεστά και με τι έξυπνο τρόπο φλερτάριζαν ένα αρσενικό & ένα θηλυκό gloster που έχω και που, λόγω χώρου, μοιράζονταν την ίδια ζευγαρώστρα(κι ας υπήρχε το σχετικό διαχωριστικό που δεν τους επέτρεπε ολική οπτική επαφή).
τότε όσοι φίλοι διάβασαν το συγκεκριμένο θέμα, με ένα στόμα και μια φωνή, είπαν να τα χωρίσω αμέσως. Για τους λόγους που πλέον όλοι ξέρουμε. Ετσι και έγινε.. Και σας ευχαριστώ πολύ φίλοι Σταύρο,Γιάννη,Μιράντα, Αλίκη,Ιανέ.Φαίνεται όμως πως το πρόβλημα τελικά έσκασε:η θηλυκιά ταλαιπωρείται λίγο με την πτερόρροια.. αρχές Οκτωβρίου ήταν σε καλο δρόμοκαι πριν λίγες ημέρες άρχισε να ηρεμεί λίγο αλλά δεν έχει αλλάξει ακόμη τα φτερά της ουράς, που μοιάζουν σαν να τα πάτησε τρένο. Η διατροφή της είναι συντηρητική, αυγοτροφή 2 φορές την εβδομάδα, μπρόκολο-λάχανο-πιπεριά και και καθόλου φρούτα, σχεδόν κάθε μέρα μπάνιο για να την βοηθήσω, δεν της δίνω κάποια σχετική βιταμίνη μέσω του νερού. Ανησυχώ γιατί βλέπω τις μέρες να περνούν και δεν θα ήθελα να μας πιάσουν τα κρύα χωρίς να έχει ολοκληρώσει την επίπονη αυτή διαδικασία ζωής. Τι με συμβουλεύεται να κάνω, φίλι μου; βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο με σχετικά καλή θερμοκρασία μέχρι σήμερα στους 25-26 βαθμούς.
 
Ο χρόνος που θα αρχίσει, ο τρόπος που θα εξελιχθεί και ο τελικός χρόνος που θα ολοκληρωθεί η πτερόρροια είναι καθαρά θέμα του οργανισμού του πουλιού.
Μπορούμε όμως κι εμείς να "βοηθήσουμε" αλλάζοντας την ένταση και τη διάρκεια του φωτισμού... καθώς επίσης και τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος που ζουν τα πουλιά της εκτροφής μας.
Στην δική σου περίπτωση μια μείωση της έντασης του φωτός σε συνδυασμό με την επικείμενη μείωση και της ημερήσιας φωτοδοσίας αλλά και του κρύου που σιγά σιγά έρχεται θα μπορούσαμε να "επιταχύνουμε" κάπως την διαδικασία.
Τοποθέτησε σε σκοτεινότερο σημείο το κλουβί της κανάρας και όλα τα άλλα θα έρθουν φυσικά και όμορφα στο σωστό χρόνο..
Γιατί ξέρουμε πως η φύση κάνει θαύματα...
 
Ο χρόνος που θα αρχίσει, ο τρόπος που θα εξελιχθεί και ο τελικός χρόνος που θα ολοκληρωθεί η πτερόρροια είναι καθαρά θέμα του οργανισμού του πουλιού.
Μπορούμε όμως κι εμείς να "βοηθήσουμε" αλλάζοντας την ένταση και τη διάρκεια του φωτισμού... καθώς επίσης και τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος που ζουν τα πουλιά της εκτροφής μας.
Στην δική σου περίπτωση μια μείωση της έντασης του φωτός σε συνδυασμό με την επικείμενη μείωση και της ημερήσιας φωτοδοσίας αλλά και του κρύου που σιγά σιγά έρχεται θα μπορούσαμε να "επιταχύνουμε" κάπως την διαδικασία.
Τοποθέτησε σε σκοτεινότερο σημείο το κλουβί της κανάρας και όλα τα άλλα θα έρθουν φυσικά και όμορφα στο σωστό χρόνο..
Γιατί ξέρουμε πως η φύση κάνει θαύματα...
κε Μισαλούρη, αγαπητέ φίλε Γιάννη(παρακαλώ πολύ επέτρεψε μου τον ενικό, αλλά νιώθω τόσο οικία όταν μιλάμε, σαν.. Να μεγαλώσαμε στην ίδια γειτονιά) σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος, που με βασάνιζε λίγο από τότε που εντοπίσαμε στο προηγούμενο θέμα το λάθος.. Εποχής! Θα κάνω ακριβώς ότι με συμβουλεύεις.. Και ήδη νιώθω πως θα με καταλάβει και αυτή και όλα θα πάνε κατ'ευχήν!
και εδώ οφείλω να ομολογήσω πως.. Κάθε συζήτηση σε τούτη την παρέα, για οποιοδήποτε θέμα μας απασχολεί για τα φτερωτά φιλαράκια μας, πάντα μα πάντα καταλήγει σε ένα και μόνο συμπέρασμα:
''να γινόμαστε καλύτεροι, να νιώθουμε πιο πολύ τα αγγελούδια μας και να τα αγαπάμε κάθε μέρα..σαν την πρώτη μέρα!''
 
κε Μισαλούρη, αγαπητέ φίλε Γιάννη(παρακαλώ πολύ επέτρεψε μου τον ενικό, αλλά νιώθω τόσο οικία όταν μιλάμε, σαν.. Να μεγαλώσαμε στην ίδια γειτονιά) σε ευχαριστώ πάρα πολύ! '
Ασφαλώς και ναι.
Χαλάνε την παρέα οι τυπικότητες.
και εδώ οφείλω να ομολογήσω πως.. Κάθε συζήτηση σε τούτη την παρέα, για οποιοδήποτε θέμα μας απασχολεί για τα φτερωτά φιλαράκια μας, πάντα μα πάντα καταλήγει σε ένα και μόνο συμπέρασμα:
''να γινόμαστε καλύτεροι, να νιώθουμε πιο πολύ τα αγγελούδια μας και να τα αγαπάμε κάθε μέρα..σαν την πρώτη μέρα!''
Αν αυτό συμβαίνει τακτικά τότε κατά τη γνώμη μου...
  1. Εκπληρώνεται ο σκοπός και η αναγκαιότητα αυτού του χώρου.
  2. Είμαστε όλοι στο σωστό δρόμο μια και βελτιωνόμαστε.
  3. Και είμαστε τυχεροί που σε κοινό χόμπι, κοινές αγάπες... Βρίσκουμε συμπαράσταση, βοήθεια και οδηγίες.
 
Δημητρη, ειχα σχεδον το ιδιο προβλημα με εσενα αλλα τον αυγουστο. Η κάναρα μου ηταν πυρωμενη και δεν ειχε χασει ουτε φτερο εκτος απο λιγα που τραβουσε... μολις ομως αρχισα να μειωνω τη διαρκεια του φωτος πηρε το δρομο της. Ειχαμε ενα ατυχες συμβαν, αλλα αν τηρουσα αυτο που μου ειχαν πει και εμενα θα ηταν γρηγορα σχετικα ετοιμη απο πτερορροια. Βεβαια εγω δεν τς εδινα τιποτα απο λαχανικα, λιγο αυγοτροφη και μυρωδικα την Κυριακη. Αλλα μονο φως/θερμοκρασια τη βοηθουσαν τελικα.

Καλο μαδημα!
 
Δεν έχω να προσθέσω κάτι.. μόνο προσοχή εκεί που θα βάλεις το κλουβί, μιας και θα αλλάξεις θέση, να προστατεύσεις την κανάρα από τους διάφορους ιπτάμενους κινδύνους! Είμαι σίγουρη πως το έχεις ήδη κάνει απλά το λέω για σιγουριά! 😉

Κάθε συζήτηση σε τούτη την παρέα, για οποιοδήποτε θέμα μας απασχολεί για τα φτερωτά φιλαράκια μας, πάντα μα πάντα καταλήγει σε ένα και μόνο συμπέρασμα:
''να γινόμαστε καλύτεροι, να νιώθουμε πιο πολύ τα αγγελούδια μας και να τα αγαπάμε κάθε μέρα..σαν την πρώτη μέρα!''
Τίποτα δε θα γινόταν σ αυτή την παρέα αν και τα μέλη δεν ήταν μέλη σαν και σένα Δημήτρη μου! Μέλη που δεν αφήνουν τα πουλάκια τους στην τύχη τους, που θέλουν να τους παρέχουν, ακόμα και τις δύσκολες αυτές εποχές, αν όχι τα πάντα, το καλύτερο! Που αγαπάνε τους φτερωτούς τους φίλους, τους φροντίζουν και δεν τους λείπει τίποτα! Μέλη που δεν είναι ξεροκέφαλα, αλλά ρωτάνε ό,τι τους απασχολεί και δέχονται τις απόψεις και τις συμβουλές μας! Εγώ προσωπικά το λέω... αν η πλειοψηφία των μελών δεν ήταν έτσι, εγώ ίσως να μην ασχολιόμουν καν! Εσείς έχετε κάνει το φόρουμ αυτό που είναι! Γιατί όπως έχω ξαναπεί η συμπεριφορά αντανακλά συμπεριφορά ακόμα και σε διαδικτυακούς χώρους! Συνεχίζουμε έτσι λοιπόν! :D
 
Επίσης να φροντίσεις να μην έχει οπτική και ακουστική επαφή με αρσενικά.
 
Back
Top