Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω ένα καναρίνι 6 χρονών;

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
εχω ενα αρσενικο καναρινι 6 χρονων και αναρωτιεμαι αν μπορει να ζευγαρωσει σε αυτην την ηλικια με μηνιαρα θυληκια.
 
Με την κατάλληλη προετοιμασία ασφαλώς και μπορείς. Η υγεία και η κατάσταση του πουλιού συνδράμουν στην καλή και γόνιμη εκτροφική περίοδο. Η ηλικία έρχεται δεύτερη.
 
το καναρινη ειναι υγηιες, προσφατα το ειχα βαλει να ζευγαρωσει με ενα σκουφατο αλλα οτι αυγα εκανε η καναρα εβγαιναν κλουβια η καναρα ειχε και ενα προβλημα στα ποδια επηρεαζε αυτο τα αβγα μηπωσ?
 
Αλέξανδρε, τα άσπορα δεν είναι απόρροια προβλήματος των ποδιών της κανάρας.
Όπως σου έγραψε ο Γιάννης, με σωστή προετοιμασία, ούτε η ηλικία του πουλιού είναι πρόβλημα. Έχει ακόμα αρκετά γόνιμα χρόνια αν τον προσέχεις.
 
ευχαριστω για τις πληροφωριες που μου δωσατε μου εχουνε φανει πολυ χρησιμες 😉👍
 
Αλέξανδρε θα πρέπει τα πουλιά να έχουν καλή υγεία που εύκολα μπορείς να το διακρίνεις αυτό.
Τα αδιάθετα πουλιά, δεν πολυ-κουνιούνται, δεν κελαηδούν και γενικά δεν έχουν καλή διάθεση. Αν λοιπόν έχουν καλή υγεία με την κατάλληλη διατροφή και κυρίως στον κατάλληλο χρόνο όλα θα γίνουν πιο εύκολα.
Υποθέτω πως τα πτηνά σου βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο... Οπότε κάπου στο τέλος Ιανουαρίου ανοίγεις κάποιο θέμα εδώ για να σε βοηθήσουμε σε αυτή την προσπάθεια προετοιμασίας.
Προς το παρόν ας αφήσουμε τους ωδικούς συντρόφους μας να τα βγάλουν πέρα με το χειμώνα που μας χτυπά την πόρτα.
 
Θα πρέπει πρώτα να ελέγξεις το πουλί πριν το βάλεις για ζευγάρωμα. Ακόμα και από τώρα που έχουμε κάποιους μήνες μέχρι την αναπαραγωγή.. Να ελέγχεις συχνά την κοιλιά του.. Έχει λίπος; Είναι αδύνατος; Και άλλα πολλά.. Θέλει πολύ σωστή διατροφή για έναν εξάχρονο αρσενικό να έχει επιτυχημένο ζευγάρωμα.. Στο παρελθόν σου έχει δώσει πουλάκια;
 
το καναρινη ειναι υγηιες, προσφατα το ειχα βαλει να ζευγαρωσει με ενα σκουφατο αλλα οτι αυγα εκανε η καναρα εβγαιναν κλουβια η καναρα ειχε και ενα προβλημα στα ποδια επηρεαζε αυτο τα αβγα μηπωσ?
Τα κλούβια αυγά είναι πρόβλημα κακής προετοιμασίας και όχι γονιμότητας.
 
Θα πρέπει πρώτα να ελέγξεις το πουλί πριν το βάλεις για ζευγάρωμα. Ακόμα και από τώρα που έχουμε κάποιους μήνες μέχρι την αναπαραγωγή.. Να ελέγχεις συχνά την κοιλιά του.. Έχει λίπος; Είναι αδύνατος; Και άλλα πολλά.. Θέλει πολύ σωστή διατροφή για έναν εξάχρονο αρσενικό να έχει επιτυχημένο ζευγάρωμα.. Στο παρελθόν σου έχει δώσει πουλάκια;

δεν το ειχα βαλει ποτε για ζευγαρομα φετος το εβαλα με ενα θυληκο σκουφατο αλλα το θυληκο εμφανισε προωλημα στα ποδια της. Οριστε μια φοτογραφια του προβληματοσ της θυληκιας(ο αρσενικος δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα υγειας)

οριστε το προβλημα της θυληκιας που τον ειχα βαλει να ζευγαρωσει
 

Συνημμένα

  • ποδαγρα.webp
    ποδαγρα.webp
    3,1 KB · Προβολές: 54
την καναρα την εδωσα σε κανα μηνα θα μου δωσει ο θειος μου αλλη την πρωτη με την ποδαγρα την ειχα παρει απο πετ σοπ της γειτονιας
 
την καναρα την εδωσα σε κανα μηνα θα μου δωσει ο θειος μου αλλη την πρωτη με την ποδαγρα την ειχα παρει απο πετ σοπ της γειτονιας
Για την επόμενη φορά, αν παρουσιαστεί το πρόβλημα.
 
Αλέξανδρεεεε.. Με το παραμικρό πρόβλημα δεν ''πασάρουμε'' το πουλί. Όλοι είμαστε εδώ, ώστε στα πλαίσια του εφικτού, να βοηθήσουμε και να διατηρήσουμε υγιή τα πουλάκια μας.
 
μου την ειχανε ζητησει και την εδωσα και επιδι ωταν τισ εβαζα επιθολ δεν καλυτερευε
 
Back
Top