Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω γερμανικό λοφιοφόρο με αρλεκίνο;

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να ζευγαρωσω γερμανικο λοφιοφορο(αρσενικό) με αρλεκινο(θυληκό). Εχω και ενα μωσαικ(θηλυκό) μηπως θα ηταν καλυτερα με αυτην; Ευχαρηστω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν ρωτάς αν θα βγάλουν μικρά η απάντηση είναι ναι. Δυνητικά μπορούν να αναπαραχθούν και να δώσουν απογόνους.
Το αποτέλεσμα όμως θα είναι εξαιρετικά κακό γιατί στο γενετικό υλικό των πουλιών εμπεριέχονται διαφορετικές πληροφορίες που συγκρούονται μεταξύ τους και τα αποτελέσματα θα είναι άσχημα κατά τη γνώμη μου.
Συνεπώς αν ρωτάς αν πρέπει. Για μένα η απάντηση είναι όχι...
Να μην τα ζευγαρώσεις!

Θα πρότεινα, αν φυσικά το θέλεις κι εσύ, να μας παρουσιάσεις σε φωτογραφίες τα δυο πουλιά που θέλεις να ζευγαρώσεις μήπως και μπορέσουμε να βρούμε προτάσεις για ζευγάρωμα των πουλιών με ποιο καλά αποτελέσματα.
Πότε σκοπεύεις να τα βάλεις σε αναπαραγωγή;
 
Από εκτροφή καναρινιών δεν γνωρίζω τίποτα.
Γνωρίζω όμως από εκτροφή γενικά και δεν βρίσκω λόγο για ένα τέτοιο ζευγάρωμα.
Οι εκτροφείς καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια για να κρατήσουν μια φυλή καθαρή, εντός προτύπου και με σωστά χαρακτηριστικά και φωνή (ανάλογα αν είναι φωνής, χρώματος κλπ).
Δεν καταλαβαίνω γιατί να πάει κάποιος και να ζευγαρώσει δύο διαφορετικές ράτσες που η κάθε μία κρύβει την ιστορία της.

Πιστεύω ότι αν βάλεις φωτογραφίες των καναρινιών σου εδώ οι έμπειροι θα σε βοηθήσουν και με το παραπάνω στο να διαλέξεις ένα σωστό ταίρι για το κάθε ένα και να έχεις όσο πιο σωστά αποτελέσματα γίνεται!
 
Ευχαρηστώ για τις απαντήσεις σας. Και'γω νέος είμαι και το λέω αυτό γιατί φανταστείτε ότι δεν είμαι και σίγουρος οτι το αρσενικό είναι Γερμανικό και έχω και τους ενδιασμούς μου και για το θυληκό αρλεκίνο. Τα είχα πάρει απο pet shop χωρίς δαχτυλίδι. Για το θυληκό μου είπαν οτι ειναι αρλεκίνα αλλά δεν ειμαι σίγουρος σύμφωνα με όσα διάβασα εδώ στο site. Όσο για το ασρενικό μόνος μου έβγαλα το συμπέρασμα του Γερμανικού λοφιοφόρου και πάλι σύμφωνα με όσα διάβασα και όσα είδα σχετικά με το πρωτότυπο Γερμανικό λοφιοφόρο. Η άλλη είναι σίγουρα μωσάικ εντάξη. Θα ανεβάσω το πρωί φωτογραφίες όλων των πουλιών που έχω για περισσότερες λεπτομέρειες μην τα ξυπνήσω τώρα κρίμα είναι:)
[automerge]1544484424[/automerge]
Σκοπεύω να τα βάλω για αναπαραγωγή κανονικά την άνοιξη. Τώρα βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο χωρίς τεχνιτό φωτισμό αρχές της άνοιξης θα τα έχω έξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιάννη θα περιμένουμε τις φωτογραφίες από τα δύο πουλιά για να σε βοηθήσουμε αν είναι εφικτό και στο είδος της μετάλλαξης των πουλιών που έχεις στην κατοχή σου.
Αν δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες να μας το πεις για να σου σταλούν οδηγίες από τη @Vasia24
Τώρα βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο χωρίς τεχνιτό φωτισμό αρχές της άνοιξης θα τα έχω έξω.
Αυτό να ξέρεις πως θέλει πάρα πολύ συζήτηση και καλό είναι να κάνεις ένα νέο θέμα για να συζητήσουμε τα όσα καλώς ή κακώς συμβαίνουν σε αυτές τις δύο διαφορετικές συνθήκες και για ότι καλώς ή κακώς κάνεις αυτό το διάστημα με τη διαμονή τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα σε όλους. Εδώ οι φοτογραφίες των καναρινιών μου.
[automerge]1544580958[/automerge]
Να και μια συνολικά, μαζί με τους δύο κοινωνικούς σπίνους(pengalese) που έχω.
 

Συνημμένα

  • DSC_0205.webp
    DSC_0205.webp
    35,2 KB · Προβολές: 33
  • DSC_0218.webp
    DSC_0218.webp
    27,6 KB · Προβολές: 33
  • DSC_0220.webp
    DSC_0220.webp
    25 KB · Προβολές: 34
  • DSC_0204.webp
    DSC_0204.webp
    31,1 KB · Προβολές: 34
  • DSC_0214.webp
    DSC_0214.webp
    19,6 KB · Προβολές: 34
  • DSC_0215.webp
    DSC_0215.webp
    20,8 KB · Προβολές: 33
  • DSC_0208.webp
    DSC_0208.webp
    22 KB · Προβολές: 32
  • DSC_0209.webp
    DSC_0209.webp
    20,9 KB · Προβολές: 32
  • DSC_0206.webp
    DSC_0206.webp
    28 KB · Προβολές: 31
  • DSC_0205.webp
    DSC_0205.webp
    35,2 KB · Προβολές: 33
  • DSC_0224.webp
    DSC_0224.webp
    16,6 KB · Προβολές: 31
  • DSC_0223.webp
    DSC_0223.webp
    13,7 KB · Προβολές: 34
  • DSC_0211.webp
    DSC_0211.webp
    29,2 KB · Προβολές: 33
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχώς από όσο βλέπω το γερμανικό σκουφατο μόνο ΓΕΡΜΑΝΙΚΌ δεν είναι, θα έλεγα ότι είναι ένα απλό όμορφο παρδαλό καναρίνι με σκουφι, η αρλεκινα δεν μπορώ να φανταστώ αν και κατά πόσο οι γονείς έφερναν λίγο στα στάνταρ του αρλεκινου και το συγκεκριμένο είναι απόγονος από αρλεκινους ή μιας προσπάθειας από εκτροφέα να πλησιάσει χρωματικά ένα πουλί που να μοιάζει με αρλεκινο! σωματικά φυσικά δεν πλησιάζει! αυτά όσο αφορά ότι μπορεί να καταλάβει κάποιος από μια φώτο!
 
Κι εγώ απλά κοινά καναρίνια βλέπω που το ένα έχει καπέλο.
Υπάρχει και ένα θηλυκό κόκκινο μωσαϊκό.
Ακόμη και σαν κοινά όμως έχουν τη μοναδικότητά τους και απ' ότι βλέπω τα έχεις όμορφα και περιποιημένα. κι αυτό μετράει περισσότερο.
Αυτό με το καπέλο είναι θηλυκό.. αν ασφαλώς δε με γελούν οι φωτογραφίες
 
Δηλαδή τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση. Μπορώ να τα ζευγαρώσω ως κοινά καναρίνια;
[automerge]1544603725[/automerge]
Θα ανεβάσω σε λίγο και καλύτερες φότο απο πιο κοντά τα πουλιά. Ευχαρηστώ και για τις απαντήσεις σας.
 
Μπορώ να τα ζευγαρώσω ως κοινά καναρίνια;
Ασφαλώς και ναι...
Αν και προσωπικά θα ήθελα να σε βάλω σε μεταλλάξεις σιγά σιγά, αρχίζοντας από τις πιο εύκολες.
Έτσι κι αλλιώς ο κόπος είναι ίδιος... αλλά τα αποτελέσματα πιο όμορφα...
 
Δηλαδή τι ενοείς ακριβώς; Και όταν λες απο τις πιο εύκολες, παράδειγμα;
 
Και αυτά που έχω; Δεν τα αλλάζω τέλειωσε τώρα χεχεχε. Απλά να σιγουρευτώ οτι είμαι οκ στο θέμα αναπραγωγή, ειδάλως να πάρω κάποιο πουλάκι(αρσενικό ή θηλυκό) ακόμα ώστε να μπορώ να ξεκινήσω. Θα ξεκινήσω με δύο ζευγάρια.
 
1ο ζευγάρι (1ες δύο φοτογραφίες ο αρσενικός) Αυτά τα πήρα απτο ίδιο κατάστημα για αρλεκίνους που τελικά δεν είναι. Είναι εντάξη για αναπαραγωγή;
DSC_0224.webpDSC_0209.webp
2ο ζευγάρι
μωσάικ θηλυκιά, λοφιοφόρο αρσενικό.
Εδώ θα ηθελά να ρωτήσω θα ηταν καλυτερα αν έπαιρνα ενα μωσάικ αρσενικό αντι του λοφιοφόρου η δεν υπάχρει λόγος;Είναι ευφικτό το ζευγάρωμα αυτών των δύο;(λοφιοφόρο με μωσάικ). Έχω διαβάσει οτι το ζευγάρωμα με λογιοφόρα γενικά ίσως αποβεί μοιραίο; Ξέρω ότι καλύτερα θα ήταν να κρατήσω το συγκεκριμένο είδος απλα ρωτάω γιατί θα χρειαστεί να πάρω κι'αλλο πουλί.
DSC_0206.webpDSC_0218.webp
 

Συνημμένα

  • DSC_0235.webp
    DSC_0235.webp
    24,4 KB · Προβολές: 8
  • DSC_0207.webp
    DSC_0207.webp
    25,2 KB · Προβολές: 9
  • DSC_0208.webp
    DSC_0208.webp
    22 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εφόσον δεν με ξεγελούν ή φωτογραφίες στην πρώτη φωτογραφία πού λέμε ότι είναι Αρλεκινος βλέπω ένα αρσενικό μωσαϊκό μελανικο που δεν έχει βάφει η ένα μωσαϊκό που προέρχεται από διασταύρωση με κοινό εάν είμαι σωστός ότι είναι αρσενικό να το βάλεις με το θηλυκό μωσαϊκό που έχεις και το θηλυκό σκουφατο με το άλλο που έχεις μια άλλη λύση είναι να πάρεις ένα καθαρό αρσενικό μωσαϊκό και να το βάλεις με το θηλυκό μωσαϊκό που έχεις. Και μια συμβουλή μην δεινής την κίτρινη βιταμίνη που έχεις στης αυγοθηκες να πάρεις μια συσκευασμενη καλή αυγοτροφη ουδέτερη.
Αυτό είναι Αρλεκινος.
Arlequim Consort.webp
Και αυτό είναι ένα αρσενικό κόκκινο μωσαϊκό
FB_IMG_1544634102421.webp
 

Συνημμένα

  • Arlequim Consort.webp
    Arlequim Consort.webp
    17,1 KB · Προβολές: 2
Γεια σου Γιάννη.
Η αποψή μου είναι κάνης αυτό που σε ευχαριστή όλοι κάπως έτσι ξεκίνησαν.
Βεβαια πιο καλό είναι να κάνουμε εκτροφή μιας ράτσας που μας αρέσει και όχι αναπαραγωγή δυο καναρινιών τυχαίων έτσι το αποτέλεσμα θα είναι μετρήσιμο και πιο ωραίο. Ελπίζω να σε βοήθησα.
 
Γεια σε όλους και πάλι. Τελικα έδωσα το σκουφάτο και πηρα αυτο έτσι ώστε να το κάνω ζευγάρι με την κόκκινη μωσάικ μου.
Αχάτης οπάλ κόκκινο μωσαικο σωστά;
 

Συνημμένα

  • DSC_0248.webp
    DSC_0248.webp
    31,1 KB · Προβολές: 14
  • DSC_0250.webp
    DSC_0250.webp
    21,8 KB · Προβολές: 14
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Το ζευγάρι. Εντάξη είναι λέτε; Εχετε κάποια εικόνα-εμπειρία απο τέτοιο ζευγάρωμα;
 

Συνημμένα

  • DSC_0245.webp
    DSC_0245.webp
    27,5 KB · Προβολές: 14
  • DSC_0206.webp
    DSC_0206.webp
    28 KB · Προβολές: 14
Back
Top