Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω δυο λευκά καναρίνια;

Φυσικά και μπορείς! Αλλά πρέπει να προσέξεις να είναι είτε και τα δύο υπολειπομενα (δλδ να είναι κατάλευκα και να μην έχουν ούτε ένα κίτρινο φτερό) είτε το ένα κυρίαρχο (δλδ με κάποιο φτερό κίτρινο) και το άλλο υπολειπομενο! Αναπαραγωγή Λευκων Καναρινιών Μαλινουά :)
 
αν ζευγαρωσω ενα λευκο με λιγο κιτρινο στα φτερα και ενα αλλο του ιδιου χρωματος δλδ λευκο με λιγο κιτρινο στα φτερα θα γινει χωρις να πεθανουν οι νεοσοι;
 
θα εχεις μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας,ισως να βγαλεις ενα δυο μικρα σε ολη την περιοδο ζευγαρωματος
 
Θα έχεις ποσοστό θνησιμότητας, για τον ίδιο φαινοτυπο στα μικρά μπορείς να βάλεις και κίτρινο με λευκό κυρίαρχο.
Με υπολοιππμενο παίρνεις και πουλιά φορείς.
 
επισης η καναρα μου ειναι λευκη αυτο σημαινει οτι ειναι ρατσα μαλινουα
 
Τα μάλλινουα είναι κυρίως κίτρινα με λίγο μελανίνη κάποια, λευκά ελάχιστα και σπάνια.
Μάλλον κοινό είναι η λευκό καθαρό.
 
οχι απλα ειναι χρωματος λευκο, λευκα θα βρεις σχεδον σε ολες τις ρατσες και στα κοινα
αν ειναι μαλινουα πως θα το καταλαβω;

στην καναρα μου που ειναι λευκη τι βιταμινη να της δινω, συνηθως δινω την κιτρινη... Μηπως υπαρχει καποια αλλη για τα λευκα
 
τα λευκα καναρινια εχουν αναγκη απο τι βιταμ Α εχουν σχεδον ολα τα σκευασματα, επισης εχει και σκευασματα ιδικα για ασπρα καναρινια
 
δεν ηπαρχει κιτρινη βιταμινη, αν εννοεις αυτο που λενε οι πετσοπαδες ειναι ολο ζαχαρη χρωμα και αρωμα κατι σαν κουλουρακια, δεν εχουν καθολου βιταμινες και παχαινουν τα πουλια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
αν ειναι μαλινουα πως θα το καταλαβω;

Τα Μαλίνουα είναι καναρίνια φωνής οπότε τα καταλαβαίνουμε μόνο από τη φωνή και το τραγούδι τους και συνήθως φοράνε και δαχτυλίδι.

στην καναρα μου που ειναι λευκη τι βιταμινη να της δινω, συνηθως δινω την κιτρινη... Μηπως υπαρχει καποια αλλη για τα λευκα

Αυτή την κίτρινη που μυρίζει σαν κέικ, οι πετοσποάδες την πουλάνε ως "βιταμίνη" και είναι χύμα σε διαφανή σακουλάκια μην την ξαναπάρεις και μην την ξαναβάλεις στα πουλάκια σου. Το μόνο που προσφέρει είναι λίπος και τίποτα άλλο! Δε ξέρω αν μέσα έχει καν αυγό! Φτιάξε μια σπιτική αυγοτροφή για τα καναρίνια σου (Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή ) και για τα λευκά σου καναρίνια δίνε τους συσκευασμένη αυγοτροφή ειδική για λευκά καναρίνια. Εγώ θα σου πρότεινα αυτή: https://petbirds.gr/product/orlux-breeding-food-bianco-versele-laga/
 
για την αυγοτροφη που πουλανε σε σακουλακια τι γνωμη εχεις, αυτη που εχω παρει ειναι καπως ξερη
 
για την αυγοτροφη που πουλανε σε σακουλακια τι γνωμη εχεις, αυτη που εχω παρει ειναι καπως ξερη
Έχεις ανοίξει και θέμα για το συγκεκριμένο προβληματισμό σου, Κανουν καλο ή κακο οι βιταμινες στα καναρινια; Θεωρώ ότι μέσα κανείς δε ξέρει τι έχουν και τι δίνουμε στα καναρινάκια μας! Δεν γράφουν συστατικά και πρέπει να είναι μπαγιάτικα μπισκότα και ό,τι άλλο τους περισσεύει με μέλι και νίζερ (δε ξέρω απ' οτί είναι φτιαγμένες, υποθέτω!). Είναι πολύ γλυκιές γι αυτό και τα καναρίνια μας τρελαίνονται! Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι πειράζουν στο συκώτι και το μόνο που προσφέρουν είναι λίπος και τίποτα άλλο! Εφόσον είναι σε διαφανή σακουλάκια, εκτεθειμένες σε σκόνη, μύγες και ό,τι άλλο κυκλοφορεί σε ένα pet shop προσωπικά πιστεύω ότι είναι σαν να θέτουμε τη ζωή των φτερωτών μας φίλο σε κίνδυνο!
Εγώ τις έχω κόψει χρόνια τώρα και φτιάχνω στα καναρίνια μου σπιτική αυγοτροφή που μου βγαίνει πάρα πολύ οικονομικά, ξέρω τι έχει μέσα και τι τρώνε, ξέρω ότι είναι όλα φρέσκα πλυμμένα και καθαρά, είναι μια αυγοτροφή υγιεινή και θρεπτικότατη! Και τα καναρίνια μου τρελαίνονται γι αυτή και δεν την αλλάζουν και εγώ έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Αν χρειαστεί να λείψω για μέρες σε περίοδο αναπαραγωγής και αυτά χρειάζονται αυγοτροφή καθημερινά μόνο τότε παίρνω σκευασμένη και προτιμώ της Versele Laga που τα προϊόντα της τα θεωρώ κορυφαία σε ποιότητα!
 
Back
Top