Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω δύο κανάρες με τον ίδιο κάναρο στην ίδια ζευγαρώστρα;

Alex alex

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ήδη μία κανάρα έχει ζευγαρώσει με το αρσενικό έχουν κάνει πέντε αυγά το 1 άσπορο τα υπόλοιπα ενσπορα ,αλλά βγήκε μόνο το 1 απο τα 4 τα υπόλοιπα πεθαναν.
το εξηγώ σε ένα προηγούμενο θέμα πιο συγκεκριμένα τι έγινε κι πώς πέθαναν.
Το μικρό πού βγήκε σήμερα είναι 4 ημερον.

Πρίν λίγο έβαλα έτσι για περιέργεια την άλλη τη θηλυκιά που έχω μαζί με το ζευγάρι Και αυτό που είδα με εντυπωσίασε είδα πως τν θηλικια πού έβαλα ότι ήθελε να ζευγαρωσει με τν αρσενικό το κατάλαβα από τις κινήσεις της και επίσης ο αρσενικός ήθελε να ζευγαρώσει με τη θηλυκιά γιατί την τάιζαε και πήγαινε κοντά της.
Η αλλη θηλυκιά που έχει ηδη ζευγαρώσει με το αρσενικό καθότανε μέσα στη φωλιά και Δεν έιχε κανένα πρόβλημα δεν αντιδρούσε καθόλου τα άφησα για κανα 20λεπτο και τα κοιτούσα και ολλα πήγαιναν πολύ ωραία τώρα την έβγαλα φυσικά για να Μου πείτε αν μπορώ να τό κάνω.
Δηλαδή να τα βάλω καί τα 3 μαζί στην ίδια ζευγαρώστρα και να της βάλω δεύτερη φωλια από την άλλη μεριά του κλουβιού ώστε να γέννηση και αυτή στο ίδιο κλουβί.
Πείτε μου αν γίνεται να το κάνω
Ευχαριστώ εκ των προτέρων καί συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο
 
Καλημέρα. Αυτό μπορεί να γίνει αλλά δεν ξέρεις σίγουρα πως θα είναι η συμβίωση τους. Θα σου πρότεινα να βάλεις το αρσενικό με τη μια θηλυκια στο ένα κλουβί και μολις ολοκληρώσει τα αυγά θα περιμένεις ακόμη λίγες μέρες και να μεταφέρεις το αρσενικό σε ένα άλλο κλουβί με την άλλη θηλυκια.
 
Καλημέρα. Αυτό μπορεί να γίνει αλλά δεν ξέρεις σίγουρα πως θα είναι η συμβίωση τους. Θα σου πρότεινα να βάλεις το αρσενικό με τη μια θηλυκια στο ένα κλουβί και μολις ολοκληρώσει τα αυγά θα περιμένεις ακόμη λίγες μέρες και να μεταφέρεις το αρσενικό σε ένα άλλο κλουβί με την άλλη θηλυκια.
Καλημέραα.
Δηλαδή εννοείς να έχω ξεχωριστά της δύο θηλυκές σε διαφορετικά κλουβιά?.
Απλά εγώ σκεφτόμουν ότι αν τα έχω μαζί και τους τρεις δηλαδή στο ίδιο κλουβί ο αρσενικός θα βοηθούσε στο τάισμα και της 2 θηλυκές.
Επίσης αν κάνω αυτό που λες θα μπορέσει η μια θηλυκιά να ταΐζει μόνη της μικρά χωρίς το αρσενικό ή θα υπάρχει πρόβλημα?
 
Καλημέραα.
Δηλαδή εννοείς να έχω ξεχωριστά της δύο θηλυκές σε διαφορετικά κλουβιά?.
Απλά εγώ σκεφτόμουν ότι αν τα έχω μαζί και τους τρεις δηλαδή στο ίδιο κλουβί ο αρσενικός θα βοηθούσε στο τάισμα και της 2 θηλυκές.
Επίσης αν κάνω αυτό που λες θα μπορέσει η μια θηλυκιά να ταΐζει μόνη της μικρά χωρίς το αρσενικό ή θα υπάρχει πρόβλημα?
Είμαι της άποψης πως καλύτερα το κάθε θηλυκό να έχει το δικό του αρσενικό για να βοηθάει στο τάισμα. Αλλά έχω κάνει αρκετές φορές αυτό που περιέγραψα πιο πάνω (λόγω έλλειψη αρσενικών).
Τα δύο θηλυκά θα πρέπει να είναι σε ξεχωριστό κλουβί και μολις ολοκληρώσει το ένα θηλυκό τα αυγά του (συν ακόμη λίγες μέρες) μεταφερεις το αρσενικό στο κλουβί με το άλλο θηλυκό.
Ένα θηλυκό καναρίνι μπορεί να μεγαλώσει μόνο του τα μικρά αλλά μπορείς να υπολογίσεις τις μέρες έτσι ώστε ο αρσενικός να βοηθήσει και στις δύο περιπτώσεις. Δηλαδή να μεταφέρεις το αρσενικό στο άλλο θηλυκό λίγες μέρες πριν βγουν τα μικρά της πρώτης. Έτσι ώστε τις πρώτες μέρες που θα ταιζει τα μικρά, ο αρσενικός να είναι με το άλλο θηλυκό και μόλις ολοκληρώσει τα αυγά (το δεύτερο θηλυκό) να τον μεταφέρεις σε αυτήν που έχει μικρά.
Είναι περίπλοκη διαδικασία και ίσως θα ήταν καλύτερα να πάρεις ακόμη ένα αρσενικό έτσι ώστε να μπορείς να ζευγαρωσεις στο μέλλον τα μικρά και των δύο ζευγαριών μεταξύ τους.
 
To πρόβλημα δεν είναι ο τρόπος που θα ζευγαρώσουν. Αυτό, μπορεί να γίνει και στην ίδια ζευγαρώστρα με μια δεύτερη φωλιά και χωρίς καμιά άλλη παρέμβαση. Ανάλογα με τον χαρακτήρα των πουλιών. Το πρόβλημα είναι οτι, όλα τα μικρά, θα είναι κατά το ήμισυ τουλάχιστον, αδέλφια.
 
Διότι του χρόνου δεν θα μπορείς να κάνεις ζευγάρια με αυτά τα πουλιά.
 
Back
Top