Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω καναρίνι 8 ετών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sissym
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sissym

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2021
Μηνύματα
11
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας δεν εχω καμια ιδιαίτερη επαφή με τα καναρίνια ομως η μαμα μου την οποία έχασα πριν 2 μήνες είχε ένα καναρι το οποίο είναι πολύ καλό, εννοω οτι τραγουδάει παρα πολυ σε σημείο να ενοχλεί, το καναρι αυτο ειναι από.γεννα ενός θείου μου που και αυτος εφυγε. Η μαμά μου ειχε αυτο το καναρι ως κόρη οφθαλμών επειδή της το.ειχε χαρίσει ο αδερφός της ειναι κίτρινο και.περιπου 8 χρονων θελω να.το ζευγαρώσω για να έχω κάτι από την μάνα μου που το αγαπούσε τοσο πολυ. Διάβασα αρκετά τι πρέπει να.κανω αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι πρώτον αν μπορώ λόγω ηλικίας να το ζευγαρώσω και δεύτερον τι καναρα πρέπει να.παρω; Σκεφτομουν μια με άσπρο η κοκκινο.χρωμα αλλα διαβάζοντας φοβαμαι μήπως είναι λάθος επιλογή οποτε αν κάποιος θέλει ας με.διαφωτισει.
Συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αν μπορώ λόγω ηλικίας να το ζευγαρώσω
Μπορείς να το ζευγαρώσεις, συνήθως ζευγαρώνουμε νεαρά καναρίνια αλλά υπάρχουν φίλοι που έχουν ζευγαρώσει καναρίνια αρσενικά σε ηλικία 7-8 ετών με επιτυχία.
Να γνωρίζεις ότι θα πρέπει να κάνεις σωστή διατροφική προετοιμασία και να πάρεις σωστό εξοπλισμό (κλουβί ζευγαρώστρα)
Κατά την αναπαραγωγή η συμπεριφορά του θα αλλάξει, θα τραγουδάει πολύ λιγότερο και θα ασχολείται με την κανάρα και τα μικρά.
τι καναρα πρέπει να.παρω;
Μια κίτρινη ή μια λευκή ή μια που να πλησιάζει στα χρώματά του, όχι κόκκινη (έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες).
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ πολυ να είστε καλα, εχω διαβασει αρκετά για την προετοιμασία που χρειάζεται θα τα τηρήσω κατα γράμμα! και βέβαια ίσως ξαναχρειαστω βοήθεια!
 
Από τη στιγμή που έχεις αρσενικό καναρίνι σε αυτή την ηλικία υπάρχει η δυνατότης (τουλάχιστον) της δοκιμής, κάτι δηλ που για θηλυκό δεν θα συνιστούσα.
Εύχομαι να γίνει πραγματικότητα η αναπαραγωγή που επιθυμείς, με επιτυχία και κάθε καλό αποτέλεσμα! Ο λόγος άλλωστε είναι σεβαστός και συγκινητικός... 🙂
 
Από τη στιγμή που έχεις αρσενικό καναρίνι σε αυτή την ηλικία υπάρχει η δυνατότης (τουλάχιστον) της δοκιμής, κάτι δηλ που για θηλυκό δεν θα συνιστούσα.
Εύχομαι να γίνει πραγματικότητα η αναπαραγωγή που επιθυμείς, με επιτυχία και κάθε καλό αποτέλεσμα! Ο λόγος άλλωστε είναι σεβαστός και συγκινητικός... 🙂
Αν ξερατε ποσο το αγαπούσε αυτό το πουλάκι, κάποια στιγμη είχε αρρωστήσει πολυ και το πήγαινε όντας η ίδια αρρωστη από το γιατρο στο pet μεσα στο κλουβάκι! 😔
 
Καλημέρα. Θεωρείται ότι η γονιμοποιητική ικανότητα των αρσενικών μειώνεται με την πάροδο των ετών, αλλά και πάλι τίποτε δεν είναι απόλυτο. Επίσης, λόγω του ότι θα πρέπει να κρατήσεις σε καραντίνα το θηλυκό που θα πάρεις για περίπου 40 ημέρες, καλό θα ήταν να κινηθείς σχετικά σύντομα, μια και η Άνοιξη, εποχή αναπαραγωγής καναρινιών, έρχεται σύντομα. Επιπρόσθετα, αν δεν έχεις ζευγαρώστρα, με την αγορά του θηλυκού καλό θα ήταν να έπαιρνες και μία κινέζικη (αυτά τα συζητάμε εκτενέστερα αν θέλεις).
Αυτό που ο ίδιος θα ήθελα να έβλεπα είναι μια κοντινή και όσο το δυνατό πιο καθαρή φωτογραφία από το καναρίνι σου, και μία ακόμη από το κλουβί του, στην οποία να φαίνεται η εσωτερική διαρρύθμιση αυτού. και επιπρόσθετα να μας αναφέρεις το είδος της διατροφής του (π.χ. μείγμα σπόρων τάδε μάρκας). Τέλος, στην περίπτωση που δεν το έχεις ήδη δει, καλό θα ήταν να διαβάσεις το άρθρο που σου παραθέτω και να συζητήσουμε για ό,τι απορία προκύψει. https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
Συλλυπητήρια. Μπορεί ο θάνατος να είναι η φυσική κατάληξη της ζωής, αλλά το κενό που μας αφήνει η απώλεια των αγαπημένων προσώπων μας είναι πράγματι δυσθεώρητο.
 
Καλησπέρα και από εμένα. νομίζω ότι το εγχείρημα είναι δυνατόν να πετύχει! Οι φίλοι ποιο πάνω δώσανε κάποιες συμβουλές σωστές και αφού λέτε ότι έχετε διαβάσει σιγουρα θα κάνετε αυτά που πρέπει,και εννοείται όλοι εδώ είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν σε ότι απορία έχετε! Εγώ αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι εάν δεν καταφέρετε να βγάλετε απογόνους (που εύχομαι να βγάλετε!) προσφέρομαι να σας δωρίσω ένα καναρινάκι,εάν το επιθυμείτε, ξέρω ότι δεν θα είναι το ίδιο! Αλλά λόγο ράτσας τα καναρίνια μου τραγουδούν πολύ και δυνατά σε σημείο εκνευρισμου! Οπότε θα έχετε ένα κοινό με το δικό σας! Εάν και όποτε θέλετε στείλτε μου μύνημα
 
@Scoros Σας ευχαριστώ πολυ για την προσφορά σας , αυτό και αν είναι ανθρώπινο και συγκινητικό, αλλά θα κανω την προσπαθεια μου και ο Θεός βοηθός!
[automerge]1611836522[/automerge]
@ianos ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σας! θα επισυνάψω τις φωτο. Από διατροφη του δίνω μια τροφη που έχει ο Σκλαβενίτης και αυγο και μήλο αλλα παλιότερα η μαμα μου του έβαζε και πρασινάδες και φρούτα εποχης!
[automerge]1611836588[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ πολύ να στε καλα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Scoros Σας ευχαριστώ πολυ για την προσφορά σας , αυτό και αν είναι ανθρώπινο και συγκινητικό, αλλά θα κανω την προσπαθεια μου και ο Θεός βοηθός!
[automerge]1611836522[/automerge]
@ianos ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σας! θα επισυνάψω τις φωτο. Από διατροφη του δίνω μια τροφη που έχει ο Σκλαβενίτης και αυγο και μήλο αλλα παλιότερα η μαμα μου του έβαζε και πρασινάδες και φρούτα εποχης!
[automerge]1611836588[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ πολύ να στε καλα!
Ελπίζω να μην χρειαστεί να σας δώσω! 😁
 
Από διατροφη του δίνω μια τροφη που έχει ο Σκλαβενίτης
Οποιαδήποτε επώνυμη συσκευασμένη τροφή του 1krg βρεις σε pet shop θα είναι πολύ καλύτερη (μεγάλη ποικιλία σπόρων) από αυτή του super market που συνήθως περιέχει μόνο κεχρί.
 
Από διατροφη του δίνω μια τροφη που έχει ο Σκλαβενίτης
Αυγό σφικτό (περίπου 12 λεπτά υπό βρασμό) μπορείς να δίνεις με το τσόφλι, περίπου μία φορά την εβδομάδα σε φάση συντήρησης, και αν ξεκινήσεις διατροφική προετοιμασία για αναπαραγωγή ή όταν το πουλάκι βρεθεί σε πτερόρροια, θα αυξήσεις τη συχνότητα σε 4-5 φορές στην πρώτη περίπτωση και σε 3-4 στη δεύτερη. Μόνο έχε το νου σου διότι το αυγό αλλοιώνεται, αναλόγως των συνθηκών θερμοκρασίας - υγρασίας εύκολα, επομένως θα το αφαιρείς από το κλουβί σε 2-4 ώρες.
Την τροφή του Σκλαβενίτη, θα σου προτείνω να μην τη δίνεις, κι αντ' αυτής να αγοράσεις ένα πλήρες μείγμα από πετσοπ (έστω και διαδικτυακό) επώνυμης μάρκας και σε συσκευασία της εταιρείας, την οποία συσκευασία θα ανοίξεις εσύ, στο σπίτι σου. Με άλλα λόγια δεν θα δεχθείς, όποια διαβεβαίωση κι αν σου δώσουν ότι το σακί ανοίχτηκε εχθές κλπ, τροφή σε σακουλάκια διάφανα από πετσοπ.
Η τροφή του Σκλαβενίτη, δεν είναι καλή / κατάλληλη. Για τροφές (μάρκες) θα σου πουν άλλα μέλη. Οι χύμα τροφές των πετσοπ, επίσης είναι αμφίβολης ποιότητας, καθαρότητας, αλλά τις προτείνουν μια και αφήνουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
Πράσινα (λαχανικά, κηπευτικά κλπ) μπορείς να δίνεις έως και καθημερινά, ομοίως και βότανα π.χ. ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, θυμάρι...Από τα πράσινα, ό,τι είναι της εποχής. Αγγούρια και μαρούλια μην τα προτιμάς έναντι άλλων κηπευτικών. Φρούτα: όχι τα πολύ ώριμα, όχι με τη φλούδα εκτός κι αν είναι βιολογικής καλλιέργειας, μήλα όχι με κουκούτσια γιατί είναι τοξικά, και επίσης τα βγάζεις σε λίγες ώρες διότι αλλοιώνονται επίσης εύκολα και γρήγορα. Γενικά προτίμησε λαχανικά έναντι φρούτων καθώς τα τελευταία περιέχουν τέτοιου τύπου σάκχαρα που ευνοούν την πάχυνση των πουλιών.
 
@Scoros 😂
[automerge]1611924166[/automerge]
@ianos ευχαριστώ πολυ! ήδη αγόρασα μια από pet shop πηρα και μια καναρα κίτρινη την έβαλα καραντινα και από Δευτέρα θα παω να κάτσω και εγω μαζί της, αφού θα μας κλείσουν παλι μεσα! 😂
 
Καλημέρα @sissym .
Θέλω να σου εκφράσω τα θερμά συλλυπητήρια για την απώλεια την μητέρα σου.
Αν και η περίοδος που περνάς είναι γεμάτη θλίψη και αλλαγές ,σου λέω ότι καλά σκέφτηκες και έπραξες για το καναρίνι,μιας και όλο αυτό γεννιέται από την αγάπη που είχες και έδειχνες και εξακολουθείς να δείχνεις προς την μητέρα σου.
Η αρχή αυτού είναι αληθινά αγνή και έτσι το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα όμορφο.
Πρέπει όμως να είσαι προσεκτική γιατί έρχονται αλλαγές και στο καναρίνι σου.
Καλή δύναμη σε όλα. Είμαστε δίπλα σου.
 
Back
Top