Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω κυρίαρχο θηλυκό με κόκκινο χιονέ;

kanarinia-one-love

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2016
Μηνύματα
52
Πόλη
Κοζάνη
Καλή χρονία πάνω από όλα, είμαι νέος στο σιτε σας και μπράβο κάνετε πολύ καλή δουλεία,έχς το ίδιο πάθος με εσάς, λοιπόν ήθελα να σας ρωτήσω,έχω ένα κυριαρχο θυληκο καναρινι θα μποροθσα να το ζευγαρωσω με ενα χιονε κοκκινο αρσενικο; Και αν ναι πιθανοτιτες χρωματος;(ειμαι ερασιτεχνης στα ζευγαρωματα καθωσ εχω μονο 2 ζευγαρια)λοιπον θα μοιραστειτε τισ γνωσεις σας μαζι μου; Σας ευχαριστω ολους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλως σας βρηκα, ασπρο με κιτρινο στα φτερα, μην με ρωτησεις γονεις κ γονιδια δεν γνωριζω...
 
Το κόκκινο χιονε είναι φορέας λευκού οπότε θα υπερισχύσει η κυριαρχία της λευκής και θα βγάλεις κυρίως λευκα
 
Καλό θα ήταν να μας Παρουσιάσεις το καναρινακι με μια φώτο για να δούμε
 
Ας ξεκινήσουμε με μια απορία που έχω...
Γιατί να κάνεις τέτοιο ζευγάρωμα;
Θεωρητικά θα βγάλεις μισά λευκά κυρίαρχα και μισά πορτοκαλί... Ξεθωριασμένο κόκκινο.
Το κόκκινο χιονε είναι φορέας λευκού οπότε θα υπερισχύσει η κυριαρχία της λευκής και θα βγάλεις κυρίως λευκα
Πως ξέρεις τι φορέας είναι Κώστα;
 
Γιάννη θεώρησα ότι ο φίλος μίλαγε για χιονε που έρχεται από συνδυασμό χ καναρινιώΝ χρώματος μετά συνειδητοποίησα ότι ίσως αναφέρθηκε σε καναρίνι βαμμένο και γι'αυτό ζήτησα να ποστάρει μια φωτο
 
Κόκκινο χιονέ λιποχρωμικό καναρίνι.
Βαμμένο καλά ή όχι δεν μπορώ να το καταλάβω από τη φωτογραφία... αλλά δε νομίζω να μπορεί να αλλάξει κάτι στο γενετικό αποτέλεσμα.

γι'αυτό ζήτησα να ποστάρει μια φωτο
Καλά έκανες...
Ρωτάμε όλοι για να μαθαίνουμε...
 
Δηλαδη να τα βαλω μαζι τα πουλακια;τι προτινεται;να βαλω το κοκκινο αρσενικο η να βαλω κιτρινο αρσενικο;
 
να βαλω το κοκκινο αρσενικο η να βαλω κιτρινο αρσενικο;
Κανονικά το λευκό κυρίαρχο πρέπει να ζευγαρώσει με λευκό υπολειπόμενο ή κίτρινο καναρίνια.
Ομοίως το κόκκινο μόνο με κόκκινο...
Από κει και πέρα όμως είναι επιλογή σου αν και προσωπικά διαφωνώ...
Θα περιμένω όμως την επιλογή σου για να τσεκάρω μαζί σου το αποτέλεσμα.
 
Οι νεοσοι που θα βγουνε θα παρουσιασουν προβληματα υγειας;ρωταω αν θα υπαρχει προβλημα οπως με το ζευγαρωμα δυο κυριαρχων πουλιων, δηλαδη το κοκκινο με το κυριαρχο υπαρχουν προβληματα θνησιμοτητας κτλ;
 
Οι νεοσοι που θα βγουνε θα παρουσιασουν προβληματα υγειας;ρωταω αν θα υπαρχει προβλημα οπως με το ζευγαρωμα δυο κυριαρχων πουλιων, δηλαδη το κοκκινο με το κυριαρχο υπαρχουν προβληματα θνησιμοτητας κτλ;
Όχι... Δεν υπάρχει θέμα συγκυριαρχίας σε αυτά τα δύο πουλιά.
 
Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας,θα τα βαλω μαζι και θα σας δειξω το αποτελεσμα
 
Back
Top