Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω με λευκό κυρίαρχο το καναρίνι μου;

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Η απορία που μου έχει γεννηθεί εδώ και καιρό αφορά γονίδια και ζευγαρώματα.. 2 καναρινάκια μου απ τα 18 έχουν προκύψει πορτοκαλοκίτρινα παρόλο που είχαν γονείς μελανικά καναρίνια. Παραδείγματος χάρη ο Άγγελος (φώτο άβαταρ μου) προέκυψε έτσι από ένα πρασινοκίτρινο αρσενικό και μία κόκκινη λιποχρωμική κανάρα. Την άνοιξη του 2015 δυο μελανικά πρασινοκίτρινα καναρίνια μου (είχαν βέβαια μέσα στο αίμα τους κόκκινο λιποχρωμινό και κόκκινο μωσαικό | ξέρω ξέρω βλακείες έκανα μη με βρίσετε 😛 ) ζευγάρωσαν και έβγαλαν τον Απόλλωνα (ο αδελφός του εντωμεταξύ είναι πιο μελανικό και από τους γονείς! Δεν έχει ίχνος κίτρινου φτερού και το ράμφος και τα πόδια του είναι μαύρα! Άτιμα γονίδια! 😛 ). Ένα ανοιχτό πορτοκαλί καναρίνι πιο λιποχρωμικό και απ τον Άγγελο! Ορίστε και τα ντοκουμέντα:
https://community.petbirds.gr/attachments/20151115_140844-jpg.36628/

Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής.. αν πάρω ένα θηλυκό λευκό κυρίαρχο να ζευγαρώσει με έναν απ τους δύο, οι απόγονοι θα βγουν λευκοί και κιτρινοπορτοκαλοί (50-50) ή θα είναι kinder εκπλήξεις εξαιτίας των γονιδίων που κουβαλούν τα 2 αυτά αρσενικά έχοντας γονείς μελανικά καναρίνια;
 
ωραίο ερώτημα Αλίκη και εμένα όλο κάτι τέτοια με απασχολούν όσο πλησιάζει η άνοιξη και ετοιμάζω την πρώτη μου προσπάθεια αναπαραγωγής καναρινιών... ας ελπίσουμε οι πιο έμπειροι να μας διαφωτίσουν
 
Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής.. αν πάρω ένα θηλυκό λευκό κυρίαρχο να ζευγαρώσει με έναν απ τους δύο, οι απόγονοι θα βγουν λευκοί και κιτρινοπορτοκαλοί (50-50) ή θα είναι kinder εκπλήξεις εξαιτίας των γονιδίων που κουβαλούν τα 2 αυτά αρσενικά έχοντας γονείς μελανικά καναρίνια;
Συγκλίνω περισσότερο προς την έκπληξη.
Κανείς δεν ξέρει ποιο γονίδιο θα κυριαρχήσει και θα φανεί στους απογόνους τους.
ωραίο ερώτημα Αλίκη και εμένα όλο κάτι τέτοια με απασχολούν όσο πλησιάζει η άνοιξη και ετοιμάζω την πρώτη μου προσπάθεια αναπαραγωγής καναρινιών... ας ελπίσουμε οι πιο έμπειροι να μας διαφωτίσουν
Και τι σας πειράζει να ρωτήσετε;
Αν κάποιος ξέρει... Θα απαντήσει.. Να μάθουν και οι υπόλοιποι.
 
Συγκλίνω περισσότερο προς την έκπληξη.
Κανείς δεν ξέρει ποιο γονίδιο θα κυριαρχήσει και θα φανεί στους απογόνους τους.
Και λέει βάζω τον Απόλλωνα με μια λευκή κυρίαρχη και τα μικρά βγαίνουν μαύρα χεχεχε!

Θεωρώ πως θα είχε πολύ ενδιαφέρον να το δοκιμάσω να δούμε τι μικρά θα βγουν... Οπότε ξεκινώ την αναζήτηση για λευκή κυρίαρχη κυρία.. 😎
 
Και λέει βάζω τον Απόλλωνα με μια λευκή κυρίαρχη και τα μικρά βγαίνουν μαύρα χεχεχε!
Δεν θα πρέπει να θεωρούνται τα παρδαλά πουλάκια ως απίθανο γενετικό αποτέλεσμα αλλά ίσως να είναι το πιο λογικό αν δεν είναι καθαρά λιποχρωμικό το καναρίνι που θα ζευγαρώσει.
 
Δεν θα πρέπει να θεωρούνται τα παρδαλά πουλάκια ως απίθανο γενετικό αποτέλεσμα αλλά ίσως να είναι το πιο λογικό αν δεν είναι καθαρά λιποχρωμικό το καναρίνι που θα ζευγαρώσει.
Άρα η απάντηση στο ερώτημα μου είναι ότι απ τη στιγμή που το πορτοκαλοκίτρινο καναρίνι μου δεν είναι καθαρά λιποχρωμικό καναρίνια αλλά μόνο φαίνεται σαν να είναι λιποχρωμικό και με λευκό κυρίαρχο να το ζευγαρώσω ποτέ δε ξέρεις τι θα βγει! Kinder έκπληξη!
 
Πριν μερικά χρόνια είχα πάρει ένα ζευγάρι Timbrado, όπου το αρσενικό ήταν μπλέ και το θηλυκό κίτρινο. Προς μεγάλη μου έκπληξη μου έδωσαν ολόλευκο απόγονο!
Άτιμο DNA ! 😛 Μήπως έχεις καμία λευκή κυρία να συμπεθερέψουμε Στέφανε μου; 😉
 
Back
Top