Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω πράσινο με μπλε τιμπράντο;

vasilis aegina

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
122
Πόλη
Αίγινα
Θα υπαρξει προβλημα εαν μελλοντικα επειχειρησω να ζευγαρωσω τιμπραντο(πρασινο)με blue τιμπραντο;(πιο πολυ με χρωματισμους)
 
Ο σκοπος μας ειναι να εχουν καλα αιματα και αν ταιριαζουν μεταξυ τους, το χρωμα ερχετε σε δευτερη μοιρα, τωρα σαν χρωματισμο ναι ταιριαζουν και τα ζευγαρωνεις ανετα
 
Δεν ταιριάζουν βρε Πάνο... Τι χρώματα θα βγάλει τέτοιος συνδιασμός;... Είναι κρίμα να χαραμιστεί το "μπλε".
 
ναι ανετα το πρασινο παει με ολα και το γκρι πρεπει να προτιμαται να ζευγαρωνεται με πρασινο η πρασινοκιτρινο. Βαλε στο google χρωματα τιμπραντο το πρωτο αρθρο του Χρηστου λεει σε ενα σημειο τους ιδανικους συνδυασμους χρωματων για την καλυτερη ποιοτητα φωνης
 
Πράσινα με μπλε δίνει πράσινα και μπλε πουλιά.
Κάνε αυτό που σκοπεύω να κάνω του χρόνου βάλε μπλε με κίτρινο ή έστω παρδαλό να πάρεις κίτρινα πράσινα μπλε και λευκά πουλιά.
Πάντα να κοιτάς και την φωνή όμως..
 
Πράσινα με μπλε δίνει πράσινα και μπλε πουλιά.
Κάνε αυτό που σκοπεύω να κάνω του χρόνου βάλε μπλε με κίτρινο ή έστω παρδαλό να πάρεις κίτρινα πράσινα μπλε και λευκά πουλιά.
Πάντα να κοιτάς και την φωνή όμως..

Θα σχολιάσω μόνον αυτό το πόστ του Γιάννη, γιατί έρχεται σε αντίθεση με τα πιστεύω μου.
-Αυτά συμβαίνουν όταν οι εκτροφείς μιλάνε με τις ίδιες λέξεις για να περιγράψουν διαφορετικά πράγματα. Για τους εκτροφείς του χρώματος η πιο πάνω περιγραφή είναι απολύτως λαθεμένη. Εδώ, οι εκτροφείς Τιμπραντο, χαρακτηρίζουν ΛΕΥΚΑ, πουλιά που έχουν υποπτέρωμα σκούρο ή με σημάδια μελανίνης στον φαινότυπο. Πράγμα απαράδεκτο για την κατηγορία χρώματος. Χαρακτηρίζουν ΜΠΛΟΥ, πουλιά που φέρουν στην πλάτη μεγάλα ποσά φαιομελανίνης. Πράγμα απαράδεκτο για την κατηγορία χρώματος.ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΑ , καναρίνια που έχουν σκούρα κινητήρια ή οδηγούς. Πράγμα απαράδεκτο για τους χρωματάδες. Ξεκινώντας λοιπόν απο λαθεμένες βάσεις, γίνεται προσπάθεια να στηριχθούν κανόνες, που αναφέρονται στην γενετική του χρώματος. Στην κατηγορία χρώματος υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ για την συνέχιση μιας ποικιλίας. Βέβαια εκεί ο μόνος στόχος είναι το χρώμα. Στα Τιμπράντος το αντικείμενο είναι η φωνή. Αν εκτός απο την φωνή προσπαθήσουμε να πάμε και σε δημιουργία χρωματικών ποικιλιών θα χρειαστεί να βάλουμε το ένα πόδι μας στην διπλανή βάρκα, και τότε θα αρχίσει η ανάγκη ισορροπιών. Προσωπικά είμαι της γνώμης να προσπαθούμε για το κατα το δυνατόν τελειότερο αποτέλεσμα της ποικιλίας που εκτρέφουμε και τα Τιμπραντος είναι καναρίνια φωνής. Θα έλεγα οτι όταν γεμίσουμε με διακρίσεις σ' αυτόν τον τομέα, τότε να ψάξουμε και λίγο πιο δίπλα μας. Για ομορφότερα ΤΙΜΠΡΑΝΤΟΣ !
 
Να συμληρωσω πως οταν εχουμε τιμπραντο ειμαστε υποχρεωμενοι να εχουμε σαν κυριο μελημα μας τι διατηρηση του ρεπερτοριου και της εντασης στις νοτες χωρις να χασουμε απο ποιοτητα της συγκεκριμενης γραμμης την οποια εχουμε, καλο ειναι οταν παιρνουμε νεα πουλια στο κοπαδι μας να ειναι απο εναν μονο εκτροφεα κι εγω προτιμω θηλυκα ωστε μην βαλω αρνητικες νοτες στο κοπαδι μου που τυχον θα φερουν τα νεα αρσενικα, αλλα εδω η ερωτηση ειναι αν τεριαζουν το πρασινο με το μπλε στην οποια απαντησα ποιο πανω
 
, αλλα εδω η ερωτηση ειναι αν τεριαζουν το πρασινο με το μπλε στην οποια απαντησα ποιο πανω

Για να το κάνουμε ενδιαφέρον. Ας μείνουμε λοιπόν μόνον στο χρώμα. Πριν απ' όλα δεν ξέρω τι πάει να πεί ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ . Ας πάρουμε μόνον την μια παράμετρο του χρώματος. Το λιπόχρωμα. Το μπλέ είναι πουλί χωρίς λιπόχρωμα, γιατί να το ζευγαρώσουμε με πράσινο που είναι πουλί με κίτρινο λιπόχρωμα; Τί αποτελέσματα επιδιώκουμε; Σ' αυτό πρέπει να δώσεις μια απάντηση Παναγιώτη αν θέλεις να πάμε την συζήτηση πάρα κάτω :) 😉
 
Και επειδή εγώ δε σκαμπάζω γρι από χρώματα, δεν ξέρω πως είμαστε σίγουροι ζευγαρώνοντας ένα πουλί χωρίς λιπόχρωμα με ένα άλλο λιποχρωμικό, ότι θα πάρουμε μισά "μπλε", μισά πράσινα...
 
Βάσει των χρωμάτων, θα πάρουμε πολλούς συνδυασμούς όχι μισά μισά.
 
Για να το κάνουμε ενδιαφέρον. Ας μείνουμε λοιπόν μόνον στο χρώμα. Πριν απ' όλα δεν ξέρω τι πάει να πεί ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ . Ας πάρουμε μόνον την μια παράμετρο του χρώματος. Το λιπόχρωμα. Το μπλέ είναι πουλί χωρίς λιπόχρωμα, γιατί να το ζευγαρώσουμε με πράσινο που είναι πουλί με κίτρινο λιπόχρωμα; Τί αποτελέσματα επιδιώκουμε; Σ' αυτό πρέπει να δώσεις μια απάντηση Παναγιώτη αν θέλεις να πάμε την συζήτηση πάρα κάτω :) 😉
καταρχην δεν εχω τι διαθεση να ερθω σε αντιπαραθεση για το αποτελεσμα των χρωματων στο ζευγαρωμα των καναρινων, μιας και το ιντερνετ ειναι μια πυγη πληροφοριων και ολοι μαθαινουμε απο εκει... το ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ εγω το αντιλαμβανομαι πως εννοει αν θα εχει προβλημα οπως δυο ασπρα κυριαρχα η το να ζευγαρωσει δυο γκλοστερ κορωνα, εκτος αν εννοει να βγουν ολα τα πουλια γκρι η ολα τα πουλια πρασινα,... Το εχω διαβασει σε δυο και περισοτερους εκτροφεις τιμπραντο, εδω ενα αρθρο που εχω διαβασει απο εναν εκτροφεα τιμπραντο συνδυασμούς χρωμάτων στα ζευγάρια,
1. Το πράσινο μπορούμε να το ζευγαρώσουμε με οποιοδήποτε χρώμα χωρίς πρόβλημα.

2. Το γκρι μπορούμε να το ζευγαρώσουμε είτε με πράσινο είτε με πρασινοκίτρινο.

3. Το σίναμον μπορούμε να το ζευγαρώσουμε μόνο με πράσινο.

4. Το κίτρινο μπορούμε να το ζευγαρώσουμε με όλα τα χρώματα εκτός από γκρι και σίναμον.

5. Το κιτρινοπράσινο μπορούμε να το ζευγαρώσουμε με όλα τα χρώματα εκτός από σίναμον
 
Προσωπικά όσα έμαθα τα τελευταία χρόνια ασχολούμενος με την γενετική του χρώματος στα καναρίνια, τα έμαθα διαβάζοντας και ρωτώντας αλλά ταυτόχρονα προσπαθώντας να εμβαθύνω στην ουσία, μαθαίνοντας το γιατί. Πράγμα για πολλούς όχι απαραίτητο. Δεν έχω αντίρρηση. Αφού υπάρχει φόβος αντιπαράθεσης, ας το αφήσουμε λοιπόν εδώ το θέμα, " χρώμα στα Τιμπράντος". Καταλαβαίνω :).
 
Αν δεν κανω λαθος μπλου με πρασινο θα παρουμε παρδαλλο πουλι με μελανινη (γκρι φτερα) και φαιομελανινη στην πλατη ας πουμε...
 
Παιδιά, εμένα και με το φτωχό μου το μυαλό, μετά από τέτοιες συζητήσεις σε σχετικά άγνωστα μονοπάτια, μου'ρχεται να τραγουδήσω το " μανάρι μου τα κάναμε σαλάτα"..
 
Δεν ξέρω αν συμφωνείτε (πιστεύω πως ναι...)', αλλά επειδή δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα -και στην Ελλάδα- που να έχουν γνώση και εμπειρία στο χρώμα, όπως ο Γερολυμάτος, θα ήθελα αν μπορούσε να κάνει μια αναφορά/ανάλυση, έστω κι αν μιλάμε για καναρίνια φωνής...
 
Back
Top