Γενικά Μπορώ να μεταφέρω το ηλιακό φως;

Εγγραφή
10 Μαρ 2019
Μηνύματα
300
Στη Νορβηγια μια πολη αποφασησε να μεταφερει το ηλιακο φως με αντανακλαστηρες. Αραγε θα μπορουσαμε να κανουμε και εμεις το ιδιο ; η θα εχει αρνητηκες επιπτωσεις στα πουλια;
 
Θυμάμαι κάπου το είχα δει.μια πόλη που τριγύρω της είχε βουνά και οι ηλιακές ακτίνες δεν έφταναν πάνω της διότι τα βουνά έκαναν σκιά.εβαλαν τεράστια κάτοπτρα στα βουνά και οδηγούσαν τις ηλιακές ακτίνες στην πόλη.θυμαμαι που έλεγαν μάλιστα ότι ήταν φοβερά δαπανηρό.ως επί το πλείστον το έκαναν για την ψυχολογία των πολιτών.δεν ξέρω αν τα ωφέλη της αντανάκλασης του ήλιου είναι τα ίδια με την άμεση επαφή.
 
Νομίζω ότι η μεγαλύτερη έκθεσή της περιοχής με ηλιακή ακτινοβολία θα είχε ώς αποτέλεσμα την διαταραχή της χλωρίδας και πανίδας με ότι αυτό συνεπάγεται.Οι Νορβηγοι το κάνανε για καθαρά ψυχολογικούς λόγους,εμείς στην Ελλάδα έχουμε το καλύτερο οικόπεδο επάνω στη γη δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι αντίστοιχο.
 
@Vada θα εχεις ανηχτα παραθυρα μπαλκονοπορτες. Εγω ετσι τα εχω και τα βλεπει ο ηλιος σε συγγεκριμενο σημειο για μια ωρα τη μερα οχι ολο το κλουβι. Βαζω κλαδακι εκει αλλα δε πολυπανε βαζω και μια ταιστρα καμια φορα και τα χτυπαει μεσα στα μουτρα! Στο πιο πισω μερος του δωματιου δε φτανει καθολου ο ηλιος, σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να μεταφερω το φως εκει με αντανακλαση το θεμα ειναι μεταφεροντε οντως οι ωφελημες ακτινες; επειρεαζει την οραση των πτηνων; πιστευω οτι αξιζει να διερευνηθει το θεμα!
 
@Vada το εχω διαβασει εδω και χρονια το θεμα ειναι το κοστος ειναι αρκετα βαρη γιατι μιλαμε και για παγια εξοδα ενω αυτο που σκευτομαι ειναι δωρεαν...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@Μπαιρακταρης τασος νομίζω(αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα ας με διορθώσει) ότι η αντανάκλαση της ηλιακής ακτινοβολίας προσφέρει μόνο φως και θερμότητα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
η αντανάκλαση της ηλιακής ακτινοβολίας προσφέρει μόνο φως και θερμότητα
Αντανακλώνται και οι UB-A, UB-B αλλά η έντασή τους είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με την απευθείας - κατακόρυφη έκθεση στο φως του ήλιου.
 
@Stavros για τους φωτοσωληνες υψηλης αντανακλασης εχεις ακουσει;
[automerge]1611481371[/automerge]
Με μια μικρη ερευνα στο ιντερνετ καταλαβα οτι παιζει μεγαλο ρολο τη κατοπτρο θα βαλεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top