Γενικά Μπορώ να πάρω μόνο έναν παπαγάλο τελικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mirtopap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mirtopap

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2023
Μηνύματα
89
Γεια σας. Σύντομα θα αποκτήσω ένα ήμερο μωράκι green cheek conure. Έχοντας πουλιά στο παρελθόν και έχοντας κάνει άπειρη έρευνα πίστευα πως ήμουν έτοιμη για να δεχτώ τον νέο μου φίλο. Είδα όμως πριν λίγο ένα βίντεο που έλεγε πως είναι τελείως ανήθικο να έχεις μόνο έναν παπαγάλο ( οποιουδήποτε είδους) και εάν δεν μπορείς να του πάρεις ένα δεύτερο πουλί τότε δεν πρέπει να πάρεις καθόλου ζώο. Αφού θα φροντίζω και θα ασχολούμαι καθημερινά πολλές ώρες με το πουλί γιατί να υπάρξει πρόβλημα ; εσείς τι πιστεύετε ; ευχαριστώ
 
Καλησπέρα ! Αρχικά είναι αλήθεια ότι οι παπαγάλοι είναι κοινωνικά ζώα και τους αρέσει η επικοινωνία. Δεν είναι ανήθικο να έχεις έναν μόνο παπαγάλο αν μπορείς να ασχολείσαι μαζί του την απαραίτητη ώρα. Δεν είχα ποτέ green cheek conure αλλα υποθέτω θα θέλουν ένα 2 ώρες απασχόληση την ημέρα το λιγότερο. Αν δεν μπορείς να το προσφέρεις αυτό , καλύτερα πάρε 2 πουλάκια .
 
@Freddy προφανώς και θα του προσφερω αυτό και πολύ παραπάνω ! Απλά στεναχωρηθηκα με την επίθεση προς αυτούς που έχουν έναν παπαγάλο μόνο του και ήθελα μια δεύτερη γνώμη. Ευχαριστώ όμως !
 
Δηλαδή, βάσει του δημιουργού του εν λόγω βίντεο, έστω πως εγώ, έχω κάνει το "μεταβολικό προϊόν του οργανισμού μου" παξιμάδι, για να αποκτήσω μια black pulm cockatoo που κάνει 10Κ με 15Κ, συνεπάγεται πως πρέπει να πουλήσω και έναν νεφρό μετά, για να του πάρω και "ταιρι"?
 
@MrZoo1984 Αν έχεις ήδη ένα black palm cockatoo δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα XD
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Βρε ΑΝ. Και macaw να είχα είτε major mitchell's cockatoo, που ούτε αυρα είναι φθηνά
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@MARY58 κι αυτό που το πας.... αν και αυτό είναι αναπόφευκτο ακόμα και ένα βα έχεις, χαχα
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: MARY58
Ο hyacinth macaw δεν είναι πιο ακριβός από black palm? Παλιά ο Υάκινθος έκανε 18 με 20000 ευρώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δεν έχει σημασία το μέγεθος, χαχαχα. Αυτή την στιγμή, ένα gang gang κοστίζει τα ίδια περίπου με τον υακινθο
 
Ελά Χριστέ και Παναγία .... το gang gang κάνει όσο ο υάκινθος;
 
Μπορεί και οαραπανω, γιατι δεν είναι διαδεδομένο εξω από την Αυστραλία
[automerge]1700907027[/automerge]
Για παράδειγμα με μια αναζήτηση για τα πιο ακριβά είδη παπαγάλων, βρήκα αυτό.


Δεν το θεωρώ πολύ έγκυρο βέβαια, αν αναλογιστουμε ότι έχει το derbyan, σε υψηλότερη θέση από τους yellow napped ξαι τους blue fronted.

Επίσης απουσιάζουν από το άρθρο τα oratrix.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δεν νομίζω ότι ένας african grey κοστίζει περισσότερο από scarlet macaw xD
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ουτε εγω, γι αυτο σου οεω για την λάθος εγκυρότητα του άρθρου
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top