Γενικά Μπορώ να προσθέσω παπαρούνα, καμελίνα, chia στην αυγοτροφή;

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα, φίλοι μου!
διάβασα ότι η καμελίνα, η παπαρούνα, η chia είναι σπόροι που ''όσο μπόι τους λείπει.. Τόσο καλό κάνουν στα καμάρια μας!'' . Για ένα διάστημα τους έβαζα σε ξεχωριστή θήκη, αλλά τα ζουζούνια μου δεν έφευγαν από κει! Σκέφτηκα λοιπόν να τους προσθέσω είτε στην αυγοτροφή είτε στην τροφή τους. Τι μου προτείνετε;
σας ευχαριστώ όλους..
 
Δημήτρη οι σπόροι στην αυγοτροφή είναι ένα δύσκολο εγχείρημα κι ο βασικότερος λόγος είναι η σπατάλη.
Τα πουλιά στην προσπάθεια να ανακαλύψουν τους πιο λαχταριστούς ή αρεστούς σπόρους "σκαλίζουν" με το ράμφος τους την αυγοτροφή σκορπώντας τη σε όλο το χώρο.
Ταυτόχρονα ο σπόρος chia δημιουργεί ένα Jell όταν απορροφήσει υγρασία γι' αυτό δημιουργεί χρονικό όριο "λήξης" της αυγοτροφής...
Επειδή όμως καταλαβαίνω τόσο τις προθέσεις σου, όσο και το σκοπό που εξυπηρετεί αυτή η κίνηση θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που έκανα κι εγώ...
Βάζεις ελάχιστους σπόρους στην αρχή στην ημερήσια ποσότητα αυγοτροφής και σταδιακή αύξηση (περίπου μήνας) μέχρι το πολύ 5%...
Έτσι αποφεύγω το πρώτο... ενώ για το δεύτερο η μελέτη της ποσότητας που απαιτείται ανά ημέρα... Δίνει τη λύση.
Επιπρόσθετα να θα σου προτείνω να προσθέσεις σπόρους σουσαμιού και περίλλας τουλάχιστο στην πτερόρροια. Στα υπόψη και ανάλογα με τις ανάγκες των πτηνών μας κίνοα και με ειδική επεξεργασία φαγόπυρο.
 
Δημήτρη οι σπόροι στην αυγοτροφή είναι ένα δύσκολο εγχείρημα κι ο βασικότερος λόγος είναι η σπατάλη.
Τα πουλιά στην προσπάθεια να ανακαλύψουν τους πιο λαχταριστούς ή αρεστούς σπόρους "σκαλίζουν" με το ράμφος τους την αυγοτροφή σκορπώντας τη σε όλο το χώρο.
Ταυτόχρονα ο σπόρος chia δημιουργεί ένα Jell όταν απορροφήσει υγρασία γι' αυτό δημιουργεί χρονικό όριο "λήξης" της αυγοτροφής...
Επειδή όμως καταλαβαίνω τόσο τις προθέσεις σου, όσο και το σκοπό που εξυπηρετεί αυτή η κίνηση θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που έκανα κι εγώ...
Έτσι αποφεύγω το πρώτο... ενώ για το δεύτερο η μελέτη της ποσότητας που απαιτείται ανά ημέρα... Δίνει τη λύση.
Βάζεις ελάχιστους σπόρους στην αρχή στην ημερήσια ποσότητα αυγοτροφής και σταδιακή αύξηση (περίπου μήνας) μέχρι το πολύ 5%...
Επιπρόσθετα να θα σου προτείνω να προσθέσεις σπόρους σουσαμιού και περίλλας τουλάχιστο στην πτερόρροια. Στα υπόψη και ανάλογα με τις ανάγκες των πτηνών μας κίνοα και με ειδική επεξεργασία φαγόπυρο.
Γιάννη..σε υπερευχαριστώ! Και για όσους φίλους διαβασουν το θέμα.. ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΙ ΛΕΝΕ Ή ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ Ή ΣΑΣ ΠΑΡΟΤΡΥΝΟΥΝ ΣΤΑ petshops ! ΕΔΩ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΛΑ.. ΕΔΩ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ.. ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!
Γιάννη..σε ευχαριστώ για μια ακομη φορά!
 
Δημήτρη οι σπόροι στην αυγοτροφή είναι ένα δύσκολο εγχείρημα κι ο βασικότερος λόγος είναι η σπατάλη.
Τα πουλιά στην προσπάθεια να ανακαλύψουν τους πιο λαχταριστούς ή αρεστούς σπόρους "σκαλίζουν" με το ράμφος τους την αυγοτροφή σκορπώντας τη σε όλο το χώρο.
Ταυτόχρονα ο σπόρος chia δημιουργεί ένα Jell όταν απορροφήσει υγρασία γι' αυτό δημιουργεί χρονικό όριο "λήξης" της αυγοτροφής...
Επειδή όμως καταλαβαίνω τόσο τις προθέσεις σου, όσο και το σκοπό που εξυπηρετεί αυτή η κίνηση θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που έκανα κι εγώ...
Βάζεις ελάχιστους σπόρους στην αρχή στην ημερήσια ποσότητα αυγοτροφής και σταδιακή αύξηση (περίπου μήνας) μέχρι το πολύ 5%...
Έτσι αποφεύγω το πρώτο... ενώ για το δεύτερο η μελέτη της ποσότητας που απαιτείται ανά ημέρα... Δίνει τη λύση.
Επιπρόσθετα να θα σου προτείνω να προσθέσεις σπόρους σουσαμιού και περίλλας τουλάχιστο στην πτερόρροια. Στα υπόψη και ανάλογα με τις ανάγκες των πτηνών μας κίνοα και με ειδική επεξεργασία φαγόπυρο.
καλησπέρα, φίλε Γιάννη! Πήγα σημερα και πήρα κινόα, σπόρους σουσαμιούκαι βιολογικό φαγόπυρο!
Περίλλα δεν βρήκα,όπου κι αν έψαξα.. Θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη να πεις αν πρέπει τους σπόρους αυτούς να τους αναμείξω με την τροφή τους( KING SOUTH EUROPE FOR GLOSTERS)
ή να τους αναμείξω και να τους δίνω σε ξεχωριστό θηκάκι..
σε ευχαριστώ πολύ
 
θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη να πεις αν πρέπει τους σπόρους αυτούς να τους αναμείξω με την τροφή τους( KING SOUTH EUROPE FOR GLOSTERS)
ή να τους αναμείξω και να τους δίνω σε ξεχωριστό θηκάκι..
Καλύτερα σε ξεχωριστή αυγοθήκη Δημήτρη μου! 😉
 
Εγώ βάζω 2 φορές την εβδομάδα σε βιταμινοθηκη σαν την παρακάτω.
Όχι γεμάτη, περίπου 1/4 κουταλάκι του γλυκού.
 
Απορω πως σε βολευουν αυτες! Εγω σε καθε κλουβι εχω απο ενα στηριγμα και βαζω στην αυγοθηκη ειτε αυγοτροφη ειτε διαφορους εξτρα σπορους. Νομιζω οτι αυτες οι θηκες περα απο αβολες δεν παρεχουν και αρκετη ποσοτητα...
 
Προφανώς τους σπόρους μπορεί ο καθένας να τους δώσει στα πουλιά σε ξέχωρο φαγητοδοχείο...
Αν δεν κάνω λάθος η ερώτηση του @dimitrisp αφορά στο αν μπορεί να τους προσφέρει μέσα στην αυγοτροφή και πως...
Αν υπάρχουν ενστάσεις επί του θέματος θα ήθελα πολύ να τις διαβάσω κι εγώ.
καλησπέρα, φίλε Γιάννη! Πήγα σημερα και πήρα κινόα, σπόρους σουσαμιούκαι βιολογικό φαγόπυρο!
Κίνοα και φαγόπυρο μέσα στην αυγοτροφή για να παραμένουν με υγρασία και άρα εύκολα προσβάσιμοι απ' το ράμφος στα πουλιά.
 
Εμενα το φαγοπυρο οχι απλα τον αγνοουσαν επιδεικτικα, τον πεταγαν στον πατο. Τελικα τον εδωσα να τον φαει η αδερφη μου.
 
Back
Top