Φροντίδα Μπορώ να προσθέτω ρίγανη στην ποτίστρα;

kostasoko

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Χαλκιδική
καλησπερα μπορω να προσθετω ριγανη στην ποτιστρα χωρις να το βρασω; Και αν ναι σε τι δοσολογια;
 
καλησπερα μπορω να προσθετω ριγανη στην ποτιστρα χωρις να το βρασω; Και αν ναι σε τι δοσολογια;
Πως το σκέφτεσαι αυτό; Δηλαδή σε ποια μορφή να την προσθέσεις; Να την πολτοποιήσεις; ή πως αλλιώς;
Γνωρίζω πως ή την κάνουμε αφέψημα ή την δίνουμε ωμή χλωρή ή ξηρή σε πρόσθετο κουπάκι με άλλα βότανα ή επίσης ξηρή στην αυγοτροφή.
 
μιλαω για ξηρη. Δοκιμαστικα εβαλα σε ενα μπουκαλακι νερο λιγο ριγανη και σημερα το νερο ηταν πρασινο απο την ριγανη.. Το ερωτημα μου ειναι αν ενεργει ετσι η ριγανη
 
Δεν ξέρω τι ποσοστό απελευθέρωσης ωφέλιμων συστατικών υπάρχει στο κρύο νερό και σε πόσον χρόνο.
Το θέμα είναι πως ανάλογα με τον χρόνο στασιμότητας του νερού, προκύπτει και θέμα ανάπτυξης επιβλαβών μικροοργανισμών.
Με λίγα λόγια, απ' όσο ξέρω, δεν είναι ένας δόκιμος ευρέως χρησιμοποιούμενος τρόπος.
Τώρα από κει και πέρα θα περιμένω κι εγώ μαζί σου να διαβάσω κι άλλες πληροφορίες.
 
Χονδρικά, το αφέψημα γίνεται με το βράσιμο των βοτάνων μέσα σε νερό προκειμένου να γίνει σωστά η εξαγωγή των συστατικών τους...
Άλλος τρόπος είναι αυτό που έκανες εσύ, το διάβρεγμα, δλδ σε θερμοκρασία περιβάλλοντος...
 
Από όσο ξέρω σε νερό αποξηραμένα βότανα δεν κάνει.
Αλλοιώνεται ή σύσταση του βοτανου, "βαραίνει" αν μπορείς να το πεις και έτσι.
Μόνο τσάι επιτρέπεται, βρασμένο δηλαδή ή να το βάλεις σε αυγοτροφη
 
Άλλος τρόπος είναι αυτό που έκανες εσύ, το διάβρεγμα, δλδ σε θερμοκρασία περιβάλλοντος...
Αλλοιώνεται ή σύσταση του βοτανου, "βαραίνει" αν μπορείς να το πεις και έτσι.
Ως μέθοδος΄, αυτή που αναφέρουν ο Κώστας και ο Σπύρος, υφίσταται και χρειάζεται 2-12 ώρες παραμονή του βοτάνου στο νερό.
Συστήνεται ακόμα ως συμπληρωματική προεργασία σε ξηρά ξυλώδη βοτάνια για να μαλακώσουν πριν τον βρασμό και να αποδώσουν καλύτερα τα αιθέρια έλαια.
Όμως προσωπικά ούτε για ανθρώπινη, ούτε πολύ περισσότερο για χρήση στα πουλιά γνωρίζω και γι αυτό είμαι επιφυλακτική.
Θέμα για ψάξιμο :)
 
Νομίζω καλύτερα να τους δώσεις λίγη ζερή μέσα στην αυγοτροφή.. Δεν χρειάζεται να την βάλεις στο νερό.
 
Μπορείς απλά όπως σου είπαν και πιο πάνω την ρίγανη μπορείς να την προσφέρεις ως τσαγακι η να την βάλεις στην αυγοτροφη η και να τριψεις λίγο πάνω στο αυγό! Έχει πολύ καλή αποδοχή! Μπορείς να την προσφέρεις και φρέσκια καλά πλυμενη!
*πάντως σε νερό κρύο πχ δεν νομίζω να κάνει και πολύ δουλειά ενώ στο ζεστό νεράκι ως αφέψημα πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερα γιατί αφου θα μπει στο ζεστό νερό θα απελευθερώσει τα αρώματα της και έτσι θα κάνει την δουλειά που επιθυμούμε! 🙂
 
δεν νομίζω οτι κάνει η ξερή για μέσα στο νερό. Αν θες να τη βαλεις στο νερό, μόνο ριγανέλαιο!
 
Back
Top