Φροντίδα Μπορώ να σκεπάζω το βράδυ το Ringneck μου ή μπορεί να πάθει κάτι;

Nick091RN

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2024
Μηνύματα
57
Παιδιά καλησπέρα σας
Να ρωτήσω επειδή το ρινγκ νεκ μου κοιμάται όποτε θέλει αυτό και δηλαδή το βράδυ κυμαται ξυπνάει να φάει κάνει γενικά φασαρία το βράδυ μέσα στο κλουβί του . Μήπως πρέπει να του βάλω κάνα σεντόνι το βράδι πανό από το κλουβί η μπορεί να πάθει τίποτα σαν κλειστοφοβία παράδειγμα ????
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το ρινγκ νεκ μου κοιμάται όποτε θέλει αυτό και δηλαδή το βράδυ κυμαται ξυπνάει να φάει κάνει γενικά φασαρία το βράδυ μέσα στο κλουβί του
Γιατί συμβαίνει αυτό;
Συνήθως τα πουλιά το βράδυ κοιμούνται απερίσπαστα, χωρίς να ξυπνούν και να κάνουν φασαρία.
Μήπως οι συνθήκες δεν είναι οι κατάλληλες για να κοιμηθεί, υπάρχει δηλαδή κινητικότητα στο χώρο του και έντονος φωτισμός;
Είναι αρκετά σημαντικό για την ψυχική και σωματική του υγεία να κοιμάται σε έναν ήσυχο χώρο, χωρίς διακοπές, τουλάχιστον από την Δύση έως την Ανατολή του ήλιου.
Ενδεικτικά οι παπαγάλοι θα πρέπει να κοιμούνται τουλάχιστον δώδεκα ώρες.
Εάν θέλεις να τον σκεπάσεις μπορείς να το κάνεις, την πρώτη μέρα ίσως φοβηθεί λίγο το σεντόνι, μετά πιστεύω θα το συνηθίσει.
 
@Vada ευχαριστώ πολύ . Εμ δεν το κανει κάποιες μέρες αλλά κάποιες ξυπνάει ξερωγω να φάει κ πέφτει πάλι για ύπνο κάποιες άλλες όμως κοιματε κανονικά και επίσης είναι σε πολύ ήσυχο δωμάτιο χωρίς φωτισμό και φασαρία
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Vada ευχαριστώ πολύ . Εμ δεν το κανει κάποιες μέρες αλλά κάποιες ξυπνάει ξερωγω να φάει κ πέφτει πάλι για ύπνο κάποιες άλλες όμως κοιματε κανονικά και επίσης είναι σε πολύ ήσυχο δωμάτιο χωρίς φωτισμό και φασαρία
Να ρωτήσω δύο πράγματα...
Εσύ τον ακούς που ξυπνάει και τρώει και έτσι πηγαίνεις στο δωμάτιο και τον βλέπεις;
Ο παπαγάλος πως πηγαίνει για φαγητό ενώ δεν έχει φωτισμό το δωμάτιο;
 
@ianos τον ακούω και είμαστε στο ίδιο δωμάτιο και το βράδυ δν ξέρω πως το κανείς αλλά πάει και τρώει μαλον επειδή ξερει που είναι το φαΐ του επίσης κυρίως το πρωί 5 πρπ το κάνει αυτό π πάει κ τρώει αλλα τον έχω πιάσει κ ποιο νωρίς
[automerge]1719141024[/automerge]
Επίσης έχω να πω πως το πήγα στον πτηνιατρο και ενημερώνω διότι κάποιοι μου είπατε να σας πω τα νέα . Λοιπόν το έκανε εξετάσεις και βγήκανε πολύ καλές και στους παλμούς αλλά και στης κουτσουλιές του απλά μου είπε να του πάρω ένα φαρμάκων για τυχόν ψείρες και να του βάλω λίγες μέρες και λέγεται Acoricine spot on το οποίο μπαίνει στο σβέρκο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
φαρμάκων για τυχόν ψείρες και να του βάλω λίγες μέρες και λέγεται Acoricine spot on το οποίο μπαίνει στο σβέρκο.
Δηλαδή μπορεί κ να μην έχει; Το acaricine spot όπως κ τα άλλα φάρμακα για την καταπολέμηση των ακάρεων τραχείας έχουν ιβερμεκτίνη ένα ισχυρό φάρμακο δηλητήριο για τα ακάρεα. Γι'αυτό χορηγείται μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι έχει ακάρεα τραχείας.

[automerge]1719151380[/automerge]
@Nick091RN
Λοιπόν το έκανε εξετάσεις και βγήκανε πολύ καλές και στους παλμούς αλλά και στης κουτσουλιές του απλά μου είπε να του πάρω ένα φαρμάκων για τυχόν ψείρες και να του βάλω λίγες μέρες και λέγεται Acoricine spot on το οποίο μπαίνει στο σβέρκο.
Δηλαδή εξέτασε το λαιμό του κ όντως βρήκε ότι έχει ακάρεα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 Δεν ξέρω πάντως μας είπε να του βάλουμε δυο τρεις φορές επειδή ξύνετε συχνά και μετά μας είπε να το βάλουμε ψυγείο και αν μετά από μήνες ξερωγω πάλι ξύνετε να του βάλουμε πάλι λίγο
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
Acaricine spot.
Οδηγίες χρήσης Ανακινήστε το φιαλίδιο πριν από τη χρήση. Εφαρμόστε μία σταγόνα (0,07ml) διαλύματος στο δέρμα της περιοχής του ώμου, 2 φορές την εβδομάδα. Μετά τη διακοπή μιας εβδομάδας επαναλάβετε για ακόμη μία εβδομάδα.

Μετά το άνοιγμα διατηρείται στο ψυγείο για 20 ημέρες.

Αυτές είναι οι οδηγίες χρήσης του φαρμάκου.

μας είπε να του βάλουμε δυο τρεις φορές και μετά μας είπε να το βάλουμε ψυγείο και αν μετά από μήνες ξερωγω πάλι ξύνετε να του βάλουμε πάλι λίγο
Άν του βάλεις τρείς φορές σε τρεις μέρες το πιθανότερο είναι να το χάσεις το πουλάκι σου.
Μετά από μήνες το φάρμακο θα έχει χάσει την δραστικότητα του.
 
@Nick091RN δεν πας κ σε κανένα άλλο; Μήπως ο συγκεκριμένος γιατρός είναι κτηνίατρος χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις στα πτηνά;
 
@Vada αυτό μου είπε 2 φορές την εβδομάδα όμως στο σβέρκο όχι 3 φορές σε 3 μέρες
[automerge]1719238108[/automerge]
@Vada ευχαριστώ πολύ πάντως για της οδηγίες
[automerge]1719238154[/automerge]
@MARY58 δεν ξέρω θα το δω αλλά πάντως μου φάνηκε μια χαρά εμένα δεν είπε κάτι παράλογο αλλά θα το δω όπως λέτε κ ‘σείς
Ευχαριστώ !
 
Back
Top