Διατροφή Μπορώ να συμπληρώσω το μείγμα με extra σπόρους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω.Βάζω στο καναρίνι την τροφή της Manitoba χωρίς ρούψεν την Premium και κάποιες φορές την Platinum. Θα μπορούσα να βάλω έξτρα σε αυτά σπόρους όπως αγκάθι ή βρώμη αποφλοιωμένη;
 
Ανάλογα με τις ανάγκες των πουλιών, τις απαιτήσεις της κάθε εποχής, τις ιδιαιτερότητες και τα χαρακτηριστικά που παρουσιάζουν τα πουλιά... Ναι...
Με φειδώ και σύνεση όμως.
 
Γενικά και οι δύο τροφές είναι πολύ καλές και πλήρεις θεωρώ. Ειδικά η Premium. Έδινα μόνιμα αλλά τελικά θεωρώ είναι για πτερόρροια και αναπαραγωγή. Όχι για τις άλλες περιόδους. Οι μόνοι σπόροι που δεν περιλαμβάνονται είναι κία, καμελίνα, γαιδουράγκαθο και βρώμη (λιναρόσπορος δε θυμάμαι αν έχουν). Μπορείς να βάζεις σε μια αυγοθήκη ξεχωριστή τους 4-5 extra σπόρους! Μέτρον άριστον!

*Αν πάρεις γαιδουράγκαθο που κάνει πολύ καλό στο συκώτι, πρώτα να το σπάσεις στο blender και μετά να το προσφέρεις στα καναρίνια σου!
 
Δηλαδή για αυτήν την περίοδο επειδή δεν το βάζω για αναπαραγωγή να μην του βάλω Premium?
 
Λάμπρο θεωρώ πως η Premium είναι πάρα πολύ καλή και ποιοτική αλλά και ακριβή. Την έδινα για πολύ καιρό αλλά το θεώρησα υπερβολή. Πλέον τους δίνω την Raggio di sole για καναρίνια χρώματος και τους αρέσει πάρα πολύ! Και η Manitoba η απλή είναι πολύ καλή!
 
Σε ξεχωριστή αυγοθήκη και σε μικρές ποσότητες παροδικά.
 
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: πχ το αγκάθι Μαρίας, την κία κλπ, που μπορεί να τα βρει κανείς συσκευασμένα από επώνυμη εταιρεία, ώστε να είναι κι ασφαλή;
 
Δεν γνωρίζω αν υπάρχουνε συσκευασμένα. Εγώ θα πάρω από karderines.gr χωρίς να κάνω διαφήμιση στο κατάστημα.Από ότι είδα στο site τα έχει σε 250 gr αλλά νομίζω μπορείς να βρεις και πιο πολύ.Αύριο που θα πάω να πάρω ένα κλουβί και σπόρους θα σου πω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: πχ το αγκάθι Μαρίας, την κία κλπ, που μπορεί να τα βρει κανείς συσκευασμένα από επώνυμη εταιρεία, ώστε να είναι κι ασφαλή;
Cardo Mariano
Cardo Mariano - Ornitalia
chia
http://www.ornitalia.gr/sporoi/75-chia-seed-2011.html
 
Παιδιά ευχαριστώ. Μιχάλη, ευτυχώς που μου θύμησες την ornitalia. Θεωρώ ότι είναι από τις πλέον αξιόπιστες μάρκες. Είχα συναντήσει στο παρελθόν τον αντιπρόσωπο, Μιχάλης κι αυτός και ήταν εξαιρετικό πλάσμα: με γνώσεις πολλές, με υγιείς προβληματισμούς και πολύ καλός επαγγελματίας. Σου μίλαγε για τα οφέλη των προϊόντων και δεν ήταν αρπακτικό
 
Παιδιά ευχαριστώ. Μιχάλη, ευτυχώς που μου θύμησες την ornitalia. Θεωρώ ότι είναι από τις πλέον αξιόπιστες μάρκες. Είχα συναντήσει στο παρελθόν τον αντιπρόσωπο, Μιχάλης κι αυτός και ήταν εξαιρετικό πλάσμα: με γνώσεις πολλές, με υγιείς προβληματισμούς και πολύ καλός επαγγελματίας. Σου μίλαγε για τα οφέλη των προϊόντων και δεν ήταν αρπακτικό
Eίσαι από τους λίγους που τοποθετούνται θετικά... Είναι με τα ''φεγγάρια'' του (ο Χαραμουντάνης).
 
Back
Top