Διατροφή Μπορώ να ταΐζω το budgie μου μόνο απο το χέρι μου;

Andromaxi

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2018
Μηνύματα
59
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου.. Πήρα ένα αρσενικό budgie περίπου 5-6 μέρες πριν, ήταν πολύ φοβισμένο κ δεν κουνιόταν καν! Τώρα όμως έχει αλλάξει πάρα πολύ, κάνει τιτιβισματα, κάθεται στο χέρι μου, τρώει από το χέρι μου... Μπορώ να το ταίζω εγώ αποκλειστικά; Δηλαδή να βγάλω την τροφή από το κλουβί του κ να το ταίζω εγώ συγκεκριμένες ώρες
 
Μπορώ να το ταίζω εγώ αποκλειστικά; Δηλαδή να βγάλω την τροφή από το κλουβί του κ να το ταίζω εγώ συγκεκριμένες ώρες
Γνώμη μου να έχεις πάντα τη βασική του τροφή στο κλουβί (σπόρους, πέλλετς ἠ/και κάτι έξτρα) και στο χέρι μόνο "γκουρμεδιές"... Κάτι που ετοίμασες, λαχανικά που του αρέσουν κτλ...
Οι παπαγάλοι είναι πουλιά της συνήθειας, σκέψου μακροπρόθεσμα... Τώρα σου αρέσει πολύ που δένεσαι, αλλά λίγο αργότερα...
 
Δεν τρώει ακόμα καθόλου λιχουδιές του έχω βάλει κ δεν τα τρώει! Ούτε φρούτα! Μόνο λίγο αυγό βραστό δοκίμασε σήμερα κ αυτό πολύ λίγο! Τους σπόρους του τους τρώει πολύ! Δεν ξέρω... Μήπως στο pet shop δεν του έδιναν τίποτε άλλο εκτός από σπόρους;
 
μήπως στο pet shop δεν του έδιναν τίποτε άλλο εκτός από σπόρους;
99.9% 😳
Το έχεις λίγες μέρες... Και το γεγονός ότι τρώει με όρεξη πρέπει να σε χαροποιεί :)
Συνέχισε να του δίνεις και θα φάει. Θα σου δείξει και μόνο του τι και πως το προτιμά.
 
Ναι όντως είναι λίγες μέρες! Αφού την πρώτη μέρα νόμιζα ότι ήταν άρρωστο! Αλλά τώρα κάθε μέρα κάνει κ κάτι καινούργιο! Κ είναι πολύ πιο δραστήριο! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
 
Back
Top