Διατροφή Μπορώ να το δώσω μαύρο σουσάμι στα πουλιά μου;

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα/καλησπέρα κάνοντας μια βόλτα σε ένα μαγαζάκι με βιολογικά από το οποίο αγοράζω τσία ,κινόα και σουσαμι για τη καρδερίνα και το καναρίνι μου έπεσε το μάτι μου πάνω στο μαύρο σουσάμι και κάνοντας μια μικρή έρευνα για το προϊόν διαπίστωσα ότι είναι ένα τελείως διαφορετικό είδος από το κοινό σουσάμι (το οποίο χρησιμοποιώ σε αυγοτροφες και σε μικρή ποσότητα σε μιξ με σπόρους υγείας) διάβασα μάλιστα πως είναι 60% πλουσιότερο σε ασβέστιο από το λευκό και αναρωτιέμαι. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το δώσω στα πουλάκια μου; αν ναι σκοπεύω να βάλω τη μισή ποσότητα λευκού που ήδη βάζω και την άλλη μισή να βάλω μαύρο σουσάμι, επειδή ήδη δίνω κάπου στα 10-15 είδη μεμονωμένων σπόρων χωρίς να συμπεριλαμβάνω τις βασικές τροφές τους να λέτε να είναι υπερβολή να προσθέσω άλλον ένα σπόρο στο διαιτολόγιο τους;
 

Συνημμένα

  • soysamimayro-2-600x600.webp
    soysamimayro-2-600x600.webp
    15,6 KB · Προβολές: 79
@Tony Forpus συγγνώμη ήταν υπερβολή 10-15 χωρίς τις βασικές σποροτροφες, το διόρθωσα

Ωραία λέω να το δοκιμάσω και θα πω τι εντυπώσεις και αποδοχή είχε για όποιον επιλέξει να το εντάξει στη διατροφή των πουλιών του
 
Χαίρεται, εμείς στο σπίτι το χρησιμοποιούμε πολύ, ιδιαίτερα στις πίτες. Βέβαια η γυναίκα μου λέει πως δεν είναι σησάμι αλλά κύμινο. Εγώ το χρησιμοποιώ σε μίξη με το λευκό σησάμι σαν μπινελίκι , δεν λείπουν από τα κλουβιά πριν την αναπαραγωγή . Καλή συνέχεια .
 
Back
Top