Φροντίδα Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα ξύλο για πατήθρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akis07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akis07

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2008
Μηνύματα
185
Πόλη
Πάτρα
παιδια αν βρω ενα ξυλο και ειναι σε σωστο μεγεθος και το απολυμανω μπορω να το χρησιμοποιησω για πατηθρα;
παιζει ρολο το ειδος του ξυλου/?
 
Πρέπει να είναι σκληρό ξύλο αφού προορίζεται για παπαγάλους. Επίσης δεν πρέπει να το έχεις μαζέψει από άκρη δρόμου ή από δέντρο μέσα στην πόλη γιατί είναι μολυσμένο με μόλυβδο από τα καυσαέρια των αυτοκινήτων. Πρέπει τέλος να μην έχει ραντιστεί και να μην είναι από κάποιο φυτό δηλητηριώδες για τα πουλιά. Αν μπορείς να βρεις τέτοιο ξύλο και το απολυμάνεις και αποπαρασιτώσεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
πολυ καλα ξυλα για παπαγαλους ειναι ο ευκαλυπτος, δεν ειναι τοξικος για αυτα, με μια φαλτσετα το ξεφλουδιζεις και γινετε ασπρο... Οποτε ιεναι και πιο ομορφο!
 
παιδια δεν εχω ιδεα απο δεντρα. Ποιος ειναι ο ευκαλυπτος και σε ποια μερη μπορω να το βρω; Εννοω θαλασσα;
 
ακη μπορεις να ριξεις κ μια ματια σε αυτα τα θεματα που καλυπτουν τις αποριες σου πιστευω:)
https://community.petbirds.gr/threads/Κλαδιά-ελιάς-για-σταντ.4767/
https://community.petbirds.gr/threads/Μπορώ-να-βάλω-κλαδιά-ευκαλύπτου-στα-budgies.6658/
https://community.petbirds.gr/threads/Απολύμανση-ξύλινου-σταντ.8796/

επισης γιανα τα στερεωσεις μπορεις να ψαξεις κ στο κατασκευες διαφορα παλαια θεματα.
 
ΓΕΙΑ

Μπορείς φτάνει να το αντικαθιστάς τακτικά γιατί στό ξύλο δημιουργούνται διάφοροι μικρόβια και έτσι το πουλί μπορεί να πάθει ποδάγκρα ή μύκητες..
 
Μια καλή λύση είναι να αγοράσεις ''καβίλιες'' (τις βρίσκεις σε ξυλεμπορικά, πράκτικερ, ξυλουργεία), (ξύλο σε κυλινδρικό σχήμα, σε βέργες μήκους 1 μέτρου, και σε διάφορες διαμέτρους, 4-30 χιλιοστά) Να προτιμήσεις τις οξίες που είναι σκληρό ξύλο και θα αντέξει στο χρόνο αλλά και στο ράμφος και όχι αγιούς. Βέβαια και ο ευκάλυπτος είναι καλός αλλά δεν τον βρίσκεις παντού.
 
Γρηγορη πανω στην ωρα.
Προχθες που ημουνα στο Πρακτικερ στα Γιαννενα ειδα καβιλιες και πολυ μου αρεσαν για πατηθρες, ηθελα να ρωτησω αν κανουνε.Βεβαια τωρα ξερω την απαντηση.

Επισης θελω να ρωτησω τα κλαδια απο ελια και ευκαλυπτο για να τα χρησιμοποιησουμε ειναι καλυτερα να βγαλουμε πρωτα τον φλοιο η οχι.

Εχω την τυχη να εχω και απο τα δυο δεντρα στην αυλη μου :)
Οπως επισης και γαιδουραγκαθα :) (βλεπε καρδερινες)
 
Γρηγορη πανω στην ωρα.
Προχθες που ημουνα στο Πρακτικερ στα Γιαννενα ειδα καβιλιες και πολυ μου αρεσαν για πατηθρες, ηθελα να ρωτησω αν κανουνε.Βεβαια τωρα ξερω την απαντηση.

Επισης θελω να ρωτησω τα κλαδια απο ελια και ευκαλυπτο για να τα χρησιμοποιησουμε ειναι καλυτερα να βγαλουμε πρωτα τον φλοιο η οχι.

Εχω την τυχη να εχω και απο τα δυο δεντρα στην αυλη μου :)
Οπως επισης και γαιδουραγκαθα :) (βλεπε καρδερινες)

Έχεις ευκάλυπτο; Μια χαρά! Πιστεύω ο φλοιός δεν θα πρέπει να βγαίνει, μιας και κρατάει αρκετή υγρασία πάνω του, και με το βγάλσιμο γίνεται και πιο γρήγορα η αποξήρανση και τα σκασίματα θα είναι αναπόφευκτα, (φυσικά όταν κοπεί σε λάθος εποχή). Δυστηχώς πέρασε ο καιρός κοψίματος (μέσα Νοεμβρίου είναι η καλύτερη εποχή που τα ξύλα δεν κρατάνε τόσους χυμούς μέσα τους). Αλλά όπως είπα και παραπάνω εύκολη απλή και οικονομική λύση είναι οι οξιές (καβίλιες) δεν συγκρίνοντε όμως με την ομορφιά ενός ακατέργαστου ξύλου. Αν έχεις ''κρανιά'' τότε είναι καλύτερη απο την ελιά σε θέμα σκληρότητας.
 
δηλαδη θα παω και θα ζητησω καβιλιες απο οξυα;
ετσι λεγεται;
 
ωραια.
και υπαρχουν καποιες βασεις να το στερεωσω; Εχω δει σε φωτογραφιες κατι μεταλλικες. ή τι άλλο μπορω να βρω;
 
Υπάρχουν πλαστικες στο εμπόριο σε 2ή3 μεγεθη αν δεν κανω λάθος. Μπορείς ομως να τις χαράξεις στη διάμετρό τους με λιγο βαθος δημιουργώντας ενα κενό μιας γραμμής το οποίο θα σφηνώσει στα κάγκελα του κλουβιου. Καπου υπάρχει μια σχετική φωτογραφία από τον Γρηγόρη, αλλά αυτή την στιγμη δεν την βρίσκω.:)
 
α οκ ευκολο ακουγεται.
αν ειναι πιο μακρυ το ξυλο κοβεται με μαχαιρι; γιατι δεν εχω εργαλεια
 
Για κάθε καβίλια, πάρε 2 ξυλόβιδες και 2 ροδέλες λίγο μεγαλύτερες από το άνοιγμα που έχουν μεταξύ τους 2 κάγκελα του κλουβιού σου.
Για να ανοίξεις τον "δρόμο" των ξυλόβιδων βίδωσέ τες πρώτα πάνω στις καβίλιες που θα τις έχεις κόψει ώστε οι 2 άκρες τους να εφάπτονται με τα κάγκελα.
Κατόπιν ξεβίδωσέ τες και αφού βάλεις τις καβίλιες στο κλουβί, ξαναβίδωσέ τες εξωτερικά, προσθέτοντας και τις ροδέλες.
Με το μαχαίρι δεν κόβεται εύκολα η οξιά, αλλά υπάρχουν στο εμπόριο φτηνά μικρά πριόνια, με πλαστικό οδηγό για να κόβεις το ξύλο και υπό γωνία 45 μοιρών
 
α οκ ευκολο ακουγεται.
αν ειναι πιο μακρυ το ξυλο κοβεται με μαχαιρι; γιατι δεν εχω εργαλεια

Αν το μαχαίρι είναι πριονωτό κόβεις γύρω γύρω το ξύλο και μετά το σπάς. Η οξιά δεν κόβεται εύκολα αλλά αν χαραχθεί σωστά σπάει πανεύκολα, λόγο υφής των ''νερών'' της. Εξαρτάται φυσικά και απο την διάμετρο, αν η διάμετρος είναι 20-30 χιλ δεν θα μπορέσεις με το μαχαίρι. Προσοχή στα εργαλεία και ιδιαίτερα στα πριόνια..

συγγνωμη αλλα τι ειναι οι ροδελες;
 

Συνημμένα

  • ροδελα.webp
    ροδελα.webp
    404 bytes · Προβολές: 50
Back
Top