Φροντίδα Μπορώ να χρησιμοποιήσω παλιό φλοιό πεύκου για το budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης petsta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

petsta

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2023
Μηνύματα
18
Πόλη
Πειραιάς
Έχω αυτόν τον κορμό , είναι περίπου τρία χρόνια κομμένος, μπορώ να χρησιμοποιήσω κομμάτια από το φλοιό ή το εσωτερικό του για το budgie μου;;; Για μια πατηθρα πλατιά πχ, ή για να το μασουλαει;;; ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • 1695743172939_1695743196964.webp
    1695743172939_1695743196964.webp
    49,2 KB · Προβολές: 8
@petsta δες αυτό
[automerge]1695744627[/automerge]
Το πεύκο είναι ασφαλές ξύλο αλλά, αυτός ο κορμός έχει χημικά στοιχεία πάνω του; μπογιές πχ.
Επίσης, θάχει μέσα οικογένειες κ οικογένειες από ζουζούνια κ ζωύφια. Παρόλο που μπορείς να το ψήσεις στο φούρνο, εγώ προσωπικά δεν θα το επέλεγα. Ας πουν κ πιο ειδικοί από μένα.
 
@petsta ούτε ψεκασμούς για ζουζούνια;
Δεν είμαι ούτε γνωστής χειρισμού του ξύλου αλλά κ να ήμουν δεν πιάνουν τα χέρια μου. 😁
Δεν θα το προτιμούσα για τους λόγους που σου είπα αλλά είναι προσωπική εκτίμηση κ μπορεί λανθασμένη. Θα σκεφτόμουν ότι αυτό το ξύλο, ακόμα κ όταν το ψήσω, θα είναι "νεκροταφείο" πολλών πολλών πολλών ζουζουνιών κ παρασίτων. Περίμενε να σου πουν περισσότερο ειδικοί από μένα, όπως ο Κώστας @Kostas Pyl.
 
@petsta
Καλύτερα να το ρίξεις στο τζάκι.😊
Ο συγκεκριμένος κορμός βρίσκεται εκτεθειμένος τρία χρόνια σε όλες τις περιβαλλοντικές συνθήκες.
Είναι σε αποσύνθεση, βρίθει από παράσιτα και ζουζούνια που λέει και η @MARY58 .
Εάν θέλεις ξύλα για πατήθρες κόψε φρέσκα κλαδιά από κάποιο ασφαλές δέντρο καθάρισε τα και άφησε τα λίγες μέρες να στεγνώσουν.
Εάν θέλεις για μάσημα μόνο φρεσκοκομενα κλαδιά χωρίς ρύπους και φυτοφάρμακα.
 
Back
Top